Creating Content

 

נוצר לי הרושם שאחת המשימות הקשות ביותר לתפעול לאורך זמן היא כתיבת התוכן. נדמה שאילו היה לרשותנו מעין רובוט קטן שהיה מספק לנו את התכנים ודואג להכיל אותם במתחמים השונים שכולנו מתַפעלים (הארגונים השונים הפעילים במדיה זו ) היינו נושמים לרווחה. אבל, למרבה הצער אין זה המצב. אנחנו מוצאים את עצמנו חדשות לבקרים נאלצים להפעיל את מנועי המוח בקצב מזורז ולהשקיע מחשבה רבה בעניין: איך למעשה נשעשע את האוהדים, איך נמציא לידיהם פס ייצור חכם להשבחת הבלוג ועל פי איזה קונספט מובחר נרענן את זירת הTwitter שלנו.

החלטתי לספק לכם במרוכז מִינִי ארגז כלים ובו הקווים המנחים אותי בעשייה בעת בניית עולמות של תוכן ערכי :

תתאהבו | הערך העיקרי בעיני הוא שיצא לכם תוכן מרגש ! אין לדעתי דבר יותר חשוב מכך, שכן עצם כתיבת התוכן שלנו זקוקה למקור ההשראה האדיר – הטמון ברגש – שיקבע את הטון של הכתוב. אם נשכח לאהוב את מה שאנחנו יוצרים – פשוט נפספס את הפואנטה ונאַבֵּד את היעד שאליו שאפנו כדי שכוונתנו תגשים את עצמה. השלב החשוב ביותר הוא לראות איך נוכל “להתאהב” בתוכן שלנו ובאמירות שהיבענו, הלכה למעשה. אולי הדבר ייראה לכם תלוש ובלתי אפשרי, אולי כשאתם כותבים תוכן מקצועי מוּזַת האהבה לא נראית לכם שייכת לסיפור; אבל , אוכל להישבע בהן צדק – ברגע שתחליטו לאמץ את השנורקל הזה ודרכו להסתכל על הדברים במבט של אהבה, דהיינו לייצר את התוכן ממקום מאוהב – מובטח לכם שתוציאו תחת ידכם תוכן מרגש הלכה למעשה.

תרחיבו | הערך שיספק לכם עניין לאורך זמן ! אמנם הכי טבעי לכם לדבר על עצמכם ועל השירות שלכם, אבל עליכם לקחת בחשבון שהכיוון הזה לא מחזיק מים לאורך זמן. אם אתם רוצים ליצור עניין, מן ההכרח להרחיב את הקטגוריה שבה אתם מגדירים את ארגונכם ולהחילה על עולם התוכן שבו מתקיימת ומתפתחת פעילותכם ברשת. ככל שתרחיבו את מעגל הדיבור ותכניסו אליו מימדים שאינם מופנים ישירות אל המוצרים ואל המותגים שלכם – אלא מספרים את הסיפור הרחב יותר של הארגון, כך תתוגמלו יותר. בזאת תרוויחו – הקשבה, עניין, המשכיות ורלוונטיות לקטגוריה אותה אתם מנסים “לגדל” בסביבת התוכן שלכם.

תשאלו | הערך שאיתו תצאו נישׂכָּרים דרך הצבת שאלות הוא קולבורציה במציאות שביסודה מחייבת שיתוף | חלק ממקורות ההשראה שלכם יכול לבוא דווקא מהכיוון של השאלה – ולא מהכיוון של הידע המובהק. תשאלו את קהל היעד שלכם מה מעניין אותו – קחו בחשבון שבזאת ניכרת העוצמה הגדולה של המדיה החברתית והאמצעים הדיגיטליים. הדו-כיווניות מאפשרת לנו לייצר קו פתוח שבכוחו להרבות עניין. דרך שַׁעַר זה גם “יתערבב” לכם תוכן חדש ומפתיע והוא גם יְיַצֵר עבורכם נגישות מלאה לעולמות תוכן ולרעיונות שלכשעצמכם לא חשבתם עליהם. בנקודת זמן קריטית זו אתם צריכים לשנס מותניים ולהיות במוד של אסטרטגיית הקשבה וגמישות, כי זה המקום בו אתם עלולים להחמיץ אינפורמציה חשובה או במקרה ההפוך – לינחות על מכרה זהב הלכה למעשה. תשתמשו בתגובות, כי הן התזונה המשובחת ביותר למאגר התכנים בהמשך הדרך !

תטעו | הערך שתפיקו מכך – תצטיירו כאנושיים ! זו המלצה ליצירת התוכן שלכם אבל בינינו זו גם המלצה טובה לחיים באופן כללי. למותר להזכיר כי האדם אינו יצור מושלם, מן הסתם אנחנו עושים טעויות. חשוב אפוא לא לייצר דגם על ודמות סופרמנית כי היא פשוט מצטיירת כמלאכותית ולא מציאותית. עצם העובדה שאתם מרשים לעצמכם לטעות, להודות בכך, ללמוד מן הטעות, להקשיב ולהפנים – מעצבת לכם תדמית אנושית ברשת. קחו בחשבון שארגונים, חברות ומותגים לא יתקיימו ללא סביבת אנשים – העוצמה הגדולה של האמצעים הדיגיטלים מבוססת על עקרון האנושיות – שהרי כמקובל אנשים אוהבים להיות במגע עם אנשים – לא עם מותגים. הרשו לעצמכם לשגות, להודות, ולתקן ובכך תרוויחו נקודות זכות רבות משקל.

תייצרו | הערך שתפיקו לטובתכם – נראות לאורך זמן וקלילות תנועה בכל מסלולי המשימה ! תייצרו ללא הפסקה, תתאמנו ברעיונות יצירתיים, תעיזו , קחו בחשבון שככל שתכתבו יותר הרי שמשימת הכתיבה תֵקַל עליכם, ותהיה נגישה וזורמת יותר. המזון הטרי והבלתי פוסק יעזור לכם לפַתֵחַ רגישות לחומרים ספונטאניים ולקבל במיידי מזון נוסף למחשבה וכוח עזר מהותי לקראת המשכיות המשימה.  

תפתיעו | הערך שצפוּן לכם במומנט ההפתעה – חוויה שבה גם אתם לא תישארו פסיביים אלא תמשיכו להתרגש ! תעבדו בשיטת ההפתעות, על פי העקרון המוביל – להיות שונה, אחר ולא צפוי מבטיח לכם חווית התרגשות קונסיסטנטית. עצם העובדה שאתם עובדים בחיפוש אחר המשהו המפתיע תגרום לכם בפועל להישאר עם אף סקרן. ובמלים אחרות – עם אנרגיית עשייה בכיוון של שונות ובידול מהאחרים. קחו בחשבון שהפתעות יכולות לבוא במנות קטנות ואינן תלויות בהכרח בהשקעה גדולה מדי. הדבר יכול להתבטא בשימת לב ייחודית, במציאת זווית ראייה מקורית, בכתיבה שמנסה לנקוט סגנון חדש. לשם המחשה דמיינו הפקת צילום מנקודת מבט אחרת ובממד שונה מהמורגל. כל אלו נגיעות אשר יוצרות את האקו סיסטם של ההפתעה ומעוררות עניין באופן חוזר ומועצם.

תתגמשו |  הערך שנוסף לכם הוא להיות מגוונים בעולם של קיימות זה הדבר הנכון ! פעמים רבות קורה שאני מחליטה על כיוון מסויים בעולמות התוכן בהם אני רוצה לעסוק, אך תוך כדי תנועה אני מתנהלת בגמישות ותמיד משאירה אופק פתוח לשינויים. קו האופק המתרחב רומז לי על האפשרות להתגמש ולייצר ליין אפ של תוכן מיתגָוֵון, בדומה לנוף המשתנה תוך כדי תנועה. חשוב לדעת לתכנן אבל יותר חשוב להיות כרוי אוזן ולהאמין בכך שהמציאות מפתיעה ומעניינת יותר מכל דמיון ומזמנת לנו שפע תופעות בלתי נידלֶה, תוך כדי תנועה !

תפעילו אוזני דמבו | הערך שהפקתם – להפוך לסטודנטים נצחיים בבית הספר של החיים ! אוזניים, עיניים, אף סקרן – אלה החיישנים שמפתחים בנו את היכולת ללמוד, לקחת מלוא חופניים, להתעדכן – אל תתכנסו בעולם דיכוטומי וצר . לא לחינם רשמה רחל במילות השיר כי “צר עולמה כעולם נמלה” בנימת מרירוּת. אסור לכם להקטין את עצמכם. ככל שתקראו, תקשיבו , תרצו להכיר ולשמוע כך אוזני הדמבו שלכם תשפענה על התוצאות. מתוך העמדה הבוטחת גם החזר התשואה יעמוד ביחס ישיר להשקעה וממנה עוד תולידו תוכן המשכי באיכות הראויה. המבט הייחודי שהמדיה הדיגיטלית מַקנה לנו הוא מבט המתפרס על  אין ספור מוקדי ידע, ומתעשר בהמון נקודות מבט אנושיות שמספרות אלפי סיפורים קטנים, בינוניים וגדולים. כל אלו למעשה מחזקים את היכולת שלכם לשאוב ממקורות מידע בין סדורים ובין ספונטאניים, באופן שמרחיב את הנוכחות העלילתית שיצרתם על במת הרשת.

אל תיתַקעו | הערך שתוציאו מכך – תזוזה שמתקיימת כל הזמן ופועלת בהתאם לעיקרון “נפש בריאה בגוף בריא”   התנהלו בגמישות ותשנו עמדה על פי המתרחש בשטח. הערך המובטח – בה במידה שתהיו מעניינים בעיני הקוראים, כך גם תעניינו את עצמכם, ודרך הלמידה המתרעננת תיצרו מגנט סביב הנוכחות שלכם !

לסיכום. תעבירו ערך – כי אי אפשר להתקדם בלעדיו !

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.