Digital Retail – New Generation

קשה להאמין שיש מי שעדיין אינו מכיר את הדוגמא של טסקו בדרום קוריאה  – קמעונאית מזון שהחליטה להרחיב את הפעילות שלה על ידי פתיחת נקודות מכירה נוספות על מנת להגדיל את ההזדמנות העסקית שלה דרך האמצעים הדיגיטלים . לשם כך טסקו פתחה חנות וירטואלית בתחנות הרכבת – חוכמה שיווקית שיושבת על התובנה כי הצרכנים, הלקוחות הפוטנציאליים, מגיעים אחרי העבודה לתחנה, מחכים לרכבת ובזמן ההמתנה הם יכולים לקנות את מוצרי המזון שהם צריכים בנקודת זמן זו. החנות כל כולה היא חנות וירטואלית : מוצג בה פוסטר ענק עליו מודפסים המוצרים ועליהם מודפסים קיו אר קודים שבאמצעותם ניתן להזמין דרך הסמארטפון את המוצר ישירות הביתה. אין ספק שזו הברקה שיווקית , עסקית ו”באאזרית” מאין כמותה.

כיניתי את הפוסט הזה בשם “הדור הבא של הקמעונאות הדיגיטלית”, ולא בכדִיבתקופה האחרונה אני קוראת מחקרים רבים ומעיינת במבחר הגדול של חומרים שמתייחסים לנושא הצרכן החכם. מדובר בצרכן שיודע לחפש מידע רלוונטי על מוצרים ולקבל החלטות מבוססות מחיר, השווואה והנחות. רוב המחקרים הללו מדברים על כך שהקמעונאים שמתכוונים לחצות את המשוכה הזו חייבים להרחיב את הצעד בעולם הדיגיטלי ולחשוב בצורה חדשנית ושונה. אם צריך להגדיר במדויק, עליהם להתמזג עם חווית הלקוח החדשה – חווית הלקוח הדיגיטלית – ולמצוא בתוכה פרצות עסקיות חכמות שמנצלות את המצב לטובת העסק ובמקביל, ולא פחות חשוב, לטובת הצרכן.

טסקו הגדילה לעשות ועשתה בדיוק את הצעד הזה – וזו הסיבה שהניעה אותי לכתוב את הרשומה הזו מלכתחילה . האבולוציה המשתקפת ברעיון של טסקו היא בחיפוש אותן נקודות בזמן בהן הצרכן זקוק בפועל למוצר או לשירות המסויים, ולספק בדיוק באותו מקום פתרון קריאטיבי ונגיש, כתוצר שונה ומיוחד שיוצר בידול ומפגין פריצת דרך עסקית וויראלית.

טסקו המשיכה למעשה את רעיון האבולוציה  על יסוד הפתרון הקודם והציגה חנות אינטראקטיבית של מוצרי מזון בנמל התעופה באנגליה – צעד שיושב על התובנה שתמיד כשאנחנו טסים לחו”ל אנחנו חוזרים למקרר ריק ! – וכאן טסקו הולכת לקראת הצרכנים ופותחת להם למעשה חנות וירטואלית בנמל התעופה המאפשרת לנוסעים לעצור ולקנות כשהם מחכים לטיסה . הצרכנים יכולים לעבור על המוצרים שנמצאים על השלט כאילו לפניהם מדף אמיתי ולבחור מתוכו את הנחוץ להם. המבחר כולל כשמונים מוצרים המופיעים על השלט וכולם נסרקים על ידי קיו אר קוד דרך האפליקציה של טסקו. הצרכן למעשה בוחר את המוצרים, משלם דרך האפליקציה ומתזמן את שעת חזרתו הביתה כך שהמשלוח יגיע בדיוק בזמן התואם.

כפי שכתבתי בפוסטים קודמים , המובייל קומרס מְשַׁנָה לחלוטין את עולם הקמעונאות. עסקים מייצרים פתרונות שונים ומגוונים כדרך מקורית משלהם להגיב על השינוי ולנסות להתאים את עצמם למציאות דורנו (כאמור – קפיצת דרך אל הדור הבא). טסקו עושה בחוכמה כי היא מבינה שעולם הסמארטפונים נעשה יותר ויותר נגיש ונוח לשימוש והיא מחברת אותו באופן מתוחכם  אל נקודות פיזיות בזמן בהן השימוש במובייל יכול להוות חווית קניה דיגיטלית, שמקלה על קבלת החלטות תוך קיצור דרכים והקפדה על חיבור המותג לטרנדים ומגמות צרכניות. לטעמי זה אינו “עוד גימיק חולף”, אלא ניסיון שהוכיח את עצמו ומדגים היטב איך למעשה יראה העתיד הקרוב שלנו בתחום הקמעונאות !

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.