Curbside Pick Up | Click and collect

השנים של הקורונה הביאו איתן שינוי עומק, אחד מהם הוא הדרך שאנשים קונים, איך הם צורכים בפועל? וכיצד הם מקבלים בפועל את המוצרים שהם צורכים! הפעם, אני רוצה לכוון את נקודת המבט לשיטה מוכרת מהעבר שתפסה תאוצה והפכה להיות לסופר משמעותית בשנים האחרונות- “קליק אנד קולקט”. הרשומה הנוכחית תכלול: נתונים, קייסים ומסקנות שלי על מנת שתוכלו להבין את עוצמת השינוי במקומות אחרים בעולם ולחשב מסלול מחדש לגבי הפתרונות הקיימים כאן. 

קמעונאים מנסים למצוא יתרון תחרותי על פני אתרים שיש להם רק פתרון און ליין- ואיסוף מנקודת המכירה של פריטים שנרכשו און ליין מהווה את אחד הפתרונות.יש צרכנים שלא מסיימים רכישה בנקודת המכירה מכיוון שהקופות עמוסות והאפשרות רק לבוא ולאסוף מבלי לחכות בתור מהווה עבורם פתרון. היתרון של קליק אנד קולקט הוא בכך שזה מאפשר לצרכן להגיע לנקודה ולהחליף את המוצר במקום אם הוא לא מתאים (בפחות חיכוך ויותר נוחות), זה גם מאפשר לקמעונאי לעשות “אפסייל” של מוצרים, וממנף לקמעונאי יכולת של בניית שרשרת אספקה לקוח נוחה אבל יותר זולה באופן יחסי למשלוחים- הקורונה יצרה מקפצה אדירה לפתרונות “קליק אנד קולקט” בכל העולם!

קצת מספרים- 72.5 מיליארד רכישות און ליין- באמצעות קליק אנד קולקט בארה”ב ב2020, מדובר בעליה של 107 אחוז מ2019! ישנן חמש שחקניות שמהוות שוק עצום! וואלמארט, הום דיפו, בסט בי, טרגט וLowe’s מהווים 44.2 מיליארד מהסכום- קליק אנד קולקט מהווה 42% מהמכירות באיקומרס של חמשת החברות.

איקאה קנדה-החברה החליטה להשקיע בפתרונות קליק אנד קולקט שמאפשרים לצרכנים להזמין באתר ולהחליט איך יקבלו את המוצר- עדיין, צריך לנסוע בשביל לאסוף את המוצר אבל אפשר להחליט איך ואיפה למשל, אחת האופציות היא משלוח של המוצר לשותף של איקאה בפיזור לוקיישנים שונים שדרכו אפשר לקחת את המוצרים. קוראים לתוכנית “Pick-up locations” והיא מאפשרת משלוח של מוצרים קטנים וגדולים למספר מקומות שונים במחירי שילוח מאוד זולים- Link.

בסטארבקס, מכירות קליק אנד קולקט ודרייב טרו-  מהוות יותר מ50% מההזמנות. סטארבקס. אחת מהצעות הקליק אנד קולקט היעילות ביותר שקיימות. הכל דרך אפליקצית המובייל שלה וזה מאפשר ללקוחות לבצע הזמנות למשקאות מראש ולקבל תור מיוחד כדי לאסוף אותם בחנות. לקוחות מדלגים על התור ואוספים את המשקה מיד.

אפשר לראות פה מסע לקוח של Drive Thru בסטארבקס.

ופה מסע לקוח של On Line Pick Up.

נייקי– מאפשרת מגוון שירותים שמופעלים באמצעות האפליקציה שלה למשל מערכת להעברת הודעות סמס משלה ללקוחות שפשוט שולחים הודעה לחנות לפני שהם מגיעים. נכנסים לחללים שהוקצו כדי לאסוף את הסחורה שהוזמנה מראש. נייקי גם מאפשרת להם להחזיר או להחליף סחורה באמצעות אותו שירות.

וואלמארט- מפעילה שני מסלולי קליק אנד קולקט- הראשון קניה און ליין ואיסוף בסניפים השירות מוצע בכל החנויות שלה ומהווה 73 אחוז מכל הנסיעות לוואלמארט. השני איסוף מנקודות ספציפיות באזורים מובחרים בעיקר בפרברים ולמרות שיש פחות נקודות הוא מהווה את סלי הקניה הגדולים ביותר.

וואלמארט- גם משתמשת בעובדים שלה (בתשלום נוסף לעובדים) למשלוח של המוצרים ישירות לבית הלקוח, סוג שונה של “קליק אנד קולקט”.

Marks & Spencer הבריטית-מחפשת ומתנסה בכל מיני כיוונים! יש להם שני ישומים: הראשון: אפשרות לשתף את מספר הרכב בעת ביצוע הזמנת האיסוף ולהגיע לחניה שמוקצת לטובת האיסוף (הם מעדכנים בפינג את הצוות שהגיעו). השני: אפשרות איסוף בחנות באזור מסויים שמוגדר לאיסוף יש אפשרות לתקשורת מול החנות בסמס, וואצאפ או פייסבוק מסנג’ר לפי בחירת הלקוח.

אחד הקמעונאים הגדולים- קרוגר החליטו לקחת את הרעיון יותר רחוק בפיילוט -בקרוגר הסבו את האחת החנויות לחלל איסוף בלבד, הלקוחות צריכים להזמין את הסחורה מראש ולקחת מהנקודה שהיא מספקת. גם שאר החנויות מאפשרות איסוף מכל חנות אבל חלק גדול עובר לחנות המיועדת שלמעשה מייצרת בפועל סלים גדולים יותר. קרוגר מספקת באותה נקודה שירות של “עד הבאג’ז'”.

אובר יצרה שיתוף פעולה עם לGoPuff לטובת שירותי משלוח של מוצרי צריכה הכרחיים של מכולת השירות כולל חטיפים, מזווה, תרופות ללא מרשם, אלכהול, ציוד ניקוי וחומרים חיוניים יומיומיים אחרים.

כמו שאתם מבינים, הרעיון הזה של “קליק אנד קולקט” מתפתח מאוד בעולם, כפרקטיקה שמרחיבה את היכולת של הקמעונאים לחזק את טביעת הרגל שלהם בעולם של הזמנות און ליין. הפוסט הזה היווה על קצה המזלג מידע ודוגמאות שיש לי על הנושא, מי שרוצה להרחיב על כך מוזמן לפנות אלי. 


חדש ופתוח עכשיו לכולם! קורס דיגיטלי לחדשנות- Minnovation– קורס במתכונת של “ספיד” כיצד מצטרפים למובמנט של החדשנות בעולם- וכיצד עושים את זה “על סטרואידים”? חמישה שיעורים, תבלינים בצורת תרגילים, מהלכים, שיטות ומקורות חשובים. הקורס יעזור לכם לצאת לדרך במהירות, לבחון על קטן ואז להגדיל גם את הקצב וגם את הכוח והגודל של החדשנות שיצרתם Link.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.