Did You Know?

אחרי שקוראים מלא מלא ספרים על תעשיית ההייטק, ועל חברות ה”סיליקון וואלי” לומדים כמה אנקדוטות מעניינות על האנשים הללו שמנהיגים את הפלטפורמות של המאה 21. חשבתי שיהיה נחמד לשתף אתכם בכמה מידעים על האנשים שאולי לא ממש ידעתם.

בכל שנה, מארק צוקרברג מפרסם את הספרים המשמעותיים שקרא בשנה הנוכחית, אבל לא כולכם יודעים שמארק לא תמיד היה כזו חפרפרת ספרים. למעשה, ממש בתחילת הדרך בנקאי מוביל אמר למארק שספרים מאפשרים ללמוד ולהבין טוב יותר את החיים ורק כך הוא התחיל לקרוא, לפני כן הוא חשב שזה ממש ביזבוז זמן.

ג’ף בזוס גדל בבית עם אימו ובעלה, אבא שלו עזב את הבית בשלב מוקדם בחייו, לימים כשבזוס נעשה מה שהוא היום, נכתב עליו ספר שמגולל את סיפור חייו- הסופר שחקר את הנושא, חיפש ואיתר את אביו של בזוס שבכלל לא היה מודע לכך שג’ף בזוס המנכ”ל והמייסד של אמזון זה בנו 🙂

לא יודעת אם חשבתם על זה, אבל Airbnb לוקחים לכם את הכסף מביצוע ההזמנה, ובפועל נותנים את הסכום למי שהשכיר לכם רק כשההשכרה הסתיימה. משמע, לפעמים יש חודשים בין הזמן של ביצוע ההזמנה למימוש שלה בפועל. אם תחשבו על זה, Airbnb זה בעצם סוג של בנק ששומר הרבה מאוד כסף ובאותו זמן יכולים לבצע השקעות וכולי עם כל המזומן הזה.

כולם מייחסים את החברה טסלה לאילון מאסק, אבל לא כולם יודעים שמאסק בכלל לא המציא את טסלה, הוא פגש יזם שלמעשה הקים את החברה והרעיון והצטרף אליו כמשקיע, רק אחרי שלושה מנכ”לים של החברה מאסק הפך להיות למנכ”ל שלה בפועל.

עוד אנוקדוטה על טסלה, (תהיינה הרבה כאלה בפוסט הזה) גוגל כמעט רכשה את טסלה בעד 11 מיליארד דולר.

אדם נוימן מWeWork (לשעבר) פגש את אילון מאסק והציע לו לבנות ווי וורק בחלל…

טסלה, עשתה את הרווחים הראשונים של החברה במבוסס קרדיטים רגולרטורים שממשלת ארה”ב נותנת לחברות שמשקיעות באנרגיה ירוקה.

אם שאלתם את עצמכם למה טסלה מוכרת רכבים רק באון ליין ולא דרך מתווכים וסוכניות רכב, הסיבה שהציתה את הרעיון באילון מאסק הייתה שהוא הבין מאחד הבכירים באיבי שהיה אחראי על עולם הרכב והחלפים את הווליום הגדול והעניין שיש לאנשים ברכבים און ליין, אפשר לאמר שבמבוסס הדטה ההתנהגותית אילון מאסק הסיק שאנשים יותר מירצו לרכוש רכב און ליין.

טסלה גם עושה באופן מסורתי את הדברים אחרת, באון ליין היא מוכרת את הרכבים (ומוותרת על המתווכים) באוף ליין היא פיתחה אסטרטגיית חנויות של “שואו רום” שמהוות יותר כמרכזי חינוך לטסלה ולרכבים חשמליים. אילון מאסק סולד מאוד משיווק מסורתי ועושה הכל בשביל להמנע ממנו.

מצד שני, טסלה פיתחה מערכת של Referrals המלצות של שגרירים של הרכב והמותג, שמקנות למי שמעביר הלאה המלצה וגם מצליח לגרום לאחרים לרכוש את הרכב- בנקודות זכות ששוות כסף- תוכנית שגרירים “אלה אילון”.

אילון מאסק התחתן פעמיים עם אותה בחורה (אחרי גרושים ממישהי אחרת), וגם התגרש ממנה פעמיים. מדובר בשחקנית Talulah Riley, אותה אתם מכירים מWestworld- היא הייתה אחת הרובוטיות.

אימא של אילון מאסק אמרה שכשהוא היה קטן הוא קרא את הכל, זה עוד לפני שהיה אינטרנט, ובעצם כיום שיש את האינטרנט, היא אומרת שאילון מאסק הוא האינטרנט בעצמו.

כשטסלה התפתחה מאוד, אילון מאסק פנה אל שריל סנדברג מפייסבוק והציע לה להיות המנכ”לית של החברה- היא סרבה.

אפל שבראשה עומד טים קוק פנו אל טסלה ורצו לרכוש את החברה, אילון מאסק אמר לטים שהוא מוכן רק אם הוא יהיה המנכ”ל, אז טים ענה לו-: “בטח שתהיה המנכ”ל של טסלה”, ואילון ענה לו: “לא, אני רוצה להיות המנכ”ל של אפל”.

מי שלא יודע, אילון מאסק היה אחד המייסדים של פי פאל (יחד עם פיטר תיל), לקראת המכירה לאיבי אילון מאסק פוטר מתפקידו כמנכ”ל פי פאל על ידי הדירקטוריון, מאז הוא פריק קונטרול של החברות שאותן הוא מנהל ושומר על עצמו מכל משמר.


הספר החדש שלי באוויר! הספר החדש שלי יצא לאור. חודשים של שינוי, לידה מחדש של המציאות…הסיפור המצרפי של החודשים בתוך הקורונה. השיעורים הגדולים והקטנים שלקחתי בדרך ועל רמת היכולת שלי להתמודד עם השינוי. יומן בן עשרות ימים מוגש לכם ללא מסכות – חשוף. כך נראה שינוי. למי שרוצה לרכוש רצ”ב לינק-Link.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.