GAFA | Redefining the Customer Concept

GAF1

החלטתי להעמיק במצגת המרהיבהעליה כתבתי עבורכם פוסט מעמיק ומקיף-Link, ולהוסיף לפוסט המרכזי סדרה קטנה של רשומות שיורדות- Drill Down לפרקים משמעותיים מהמסמך המקורי, כמה פנינות של מידע אותן אסור לנו לפספס ועליהן אדאג להעמיק. כמו תמיד הוספתי את המצגת המקורית המלאה בתחתית הרשומה, אדאג לחלץ לרשומה הנוכחית את הדברים המהותיים אותם חשוב להדגיש ואוסיף תובנות והארות משלי.

הפוסט הנוכחי יעסוק בהגדרה מחדש של הלקוח, Redefining the Customer Concept- כהשראה מחברות הGAFA הרי הן- גוגל (או שצריך להגיד אלפבית), אפל, פייסבוק ואמזון.

C3

בתפיסה הכלכלית של GAFA– כל אחד הוא לקוח, גם מי שאינו משקיע כסף בחברה- בשירותים או במוצרים שלה, זהו עידן בו שימת הלב חשובה הרבה יותר מהטרנזקציה בפועל. הרעיון של חברות כמו- גוגל, פייסבוק, אפל ואמזון הינו לתפוס את ה-Attention של האנשים ובכך “להרוויח” אותם לאורך זמן- הכסף, יבוא.

ההיפותזה של החברות הללו הינה כי על ידי כך שתושג שימת לב, תיווצר מחויבות שגוזרת נאמנות ומשם כמובן מגיעה גם תורה של המוניטיזציה.

NE5

אין חשוב מליצור-Customer Base שקובע הלכה למעשה את הצמיחה של החברה, בסיס הלקוחות והסקיילביליות הופכים להיות ל-Infrastructure האמיתי של המותג. ישנו בגישה של GAFA היפוך בסדר הדברים, קודם כל מגיע הערך- ומדובר בערך גדול כזה שעוזר בצורה משמעותית בחיים של האנשים ואף לפעמים משנה אותם- ורק לאחר מכן מגיע הכסף. זו מחויבות שונה כלפי בסיס הלקוחות אשר הופכת את היחסים לחזקים ומשמעותיים ובכך הלקוחות בוחרים בצורה נייטיבית להשקיע במותג ובבסיס שירותיו ומוצריו.

השיטה מאפשרת ליצור קָטָלִיזָטוֹר איכותי וחכם לחדשנות– עצם העובדה שהחברות הללו הן ביסוד- Data Driven Decision Companies חברות שמונעות מדטה- מאפשרת להן לבדוק ולקבל החלטות מושכלות אשר מבוססות על מידע אמין וברור באשר לערך שהחברה משאירה, גישה שמבטיחה ניתוח איכותי של פיתוח המוצרים ודיוקם אבולוציה ובנייה חכמה של המוצרים והשירותים הקיימים והעתידיים, השימוש בדטה משרטט את הדרך ליצירת סקייל אפקטיבי של לקוחות- ועוזר לחברות הללו לקחת את המוצרים והשירותים שלהן ולאפיין אותם בקסטומיזציה לצרכיו של הלקוח.

C2

זה לא סוד שחברות כמו גוגל ופייסבוק– מחפשות לעשות סקילביליות מלאה שתיגע בכל שבעת מיליארד האנשים פלוס בכל העולם, כבר עכשיו אלו חברות שנוגעות בחצי מהעולם אשר מחובר לאינטרנט- והן משקיעות הרבה מאוד בפיתוח תשתיות אשר אמורות לחבר חציו השני של העולם שאינו מחובר,  מדובר במגרש משחקים שונה בסקיילביילות גבוהה אשר מגדיר בסיס לקוחות אדיר- הכי גדול שניתן.

חשיבה כזו גורמת לחברה להסתכל אחרת לגמרי על המטרות והיעדים שלה- על מנת שתוכל לגעת בכל כך הרבה משתמשים היא חייבת לייצר ערך מתמשך לאורך זמן- כל הזמן, כמו כן- אין פטנט להתרחבות חוץ מהשקעה ברורה בתשתיות הבונות את יכולות ההתרחבות, ניתן לראות זאת היטב באמצעות פרויקט-Internet.Org של פייסבוק, וכמובן גם בפרויקט-Google Project Loon.

C1

מילת סיכום, כפי שהבטחתי אמשיך לחקור אתכם פרקים נבחרים במצגת מעוררת השראה הזו, ואדאג להעמיק נושאים שניתן ללמוד מהם ולקחת אל ארגז כלי העבודה- בנתיים, הוספתיאת המסמך המקורי על מנת שתוכלו לצלול אליו ולקחת ממנו פיסות מידע חשובות.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.