Work Plan 2014 | Think Little & Then Big

344548

בדרך כלל אני נוטה להאמין כי בדיחה טובה או ציטוט טוב אין למחזר יותר מדי פעמים וכך גם לא כדאי לחזור שוב ושוב על מסר מוצלח כדי שלא יישמע שחוק ו”מכובס”. אך בניגוד לאמונתי זו אני מוצאת את עצמי חוזרת על משפט מעניין ששמעתי מפיו של קית וויד סמנכ”ל השיווק של יוניליוור על במת הGSMA בברצלונה. קית’ הוא אדם מעורר השראה- כפי שהתרשמתי ממנו בלא מעט הזדמנויות בכנסים השונים בחו”ל אליהם אני נוסעת ובהם הוא דובר קבוע, ולא בכדי. המשפט שלכד את אוזני בכנס המדובר התייחס לנושא שהוא ממהותה של הרשומה הזו- קית’ טוען כי יוניליוור כחברה הצליחה לשרטט את תדמיתה האיתנה בתוך המציאות רבת התהפוכות והשינויים, ולייצר חדשנות עסקית פורצת דרך על בסיס קבוע, זאת – באמצעות מתכון שאומר : תפעלו “בקטן”, תבדקו אם זה עובד כמצופה ורק לאחר מכן תרחיבו את תוכניותיכם לסקייל גדול יותר. קית’ מספר כי כך יוניליוור עובדת כך בשנים האחרונות, עושה ניסיונות קטנים בטווח של שלושה חודשים, בודקת ש”המנגנון” עובד ולאחר מכן מרחיבה את מרחב הפעולה מול בסיס גדול של משתמשים.

למען האמת אין זו המצאה של קית’, עקרון הסטארטאפים מושתת על תפישת עולם מאוד דומה, שכן באקו סיסטם של הסטארטאפים ישנו מושג רווח שנקרא MVP Minimum Viable Product ולפיו כל סטארטאפ נוהג להשקיע רק עשרים אחוז בפיתוח הטכנולוגיה ואת יתר שמונים האחוז- בגיוס, שיווק, ובהתחככות מעשית עם השטח ועם המשתמשים. אחרי ההתנסות- שנשענה על חוכמת ההמונים, על תגובות ועל אינפוטים- הוא ממשיך לפתח את המוצר. בעולם הסחר האקטואלי מומלץ לעסקים ששואפים להתפתח לממדי מותגים גדולים- לקחת אחריות ולאמץ לעצמם גישות שנהוגות בקרב הסטארטאפים ולהתחיל לעבוד כמותם בסביבת עבודה של פיתוח שמתקדמת וגדלה עם הזמן. הסתיימו ימי “הרעיון הגדול והאחד” שמוביל אמירה לכל התוכנית השנתית. במקומם הגיעו ימים חדשים בהם אנחנו בונים פלטפורמה ראשונית, יוצאים לדרך ולמעשה מתייעלים וממשיכים לבנות אותה תוך כדי תנועה.

בין אם אנחנו מכירים בכך ובין אם לא, תמיד עבדנו בצורה זאת. ההבדל הגדול הוא שתמיד זה קרה לנו “מאליו”, וניכפה עלינו מעצם האינרציה של החיים : מה שלא עבד- תיקנו תוך כדי תנועה, וזאת למטרת שיפור עמדות, להגיב למתחרים, להתמודד עם תחרות חדשה ומפתיעה ועוד. ההבדל מול הגישה החדשה נעוץ ברמת הערנות המתבקשת, כלומר שמלכתחילה אנחנו צריכים לבנות את המסע האסטרטגי שלנו מתוך תפישה פתוחה כזו שלא תגרום חלילה לתפוס אותנו לא מוכנים. המרחב הדיגיטלי הוא למעשה פלטפורמת בטא סייט אחת גדולה, וכל המחקרים, עם היסטוריית השימושים ועוגני הידע אשר עליהם אנחנו מסתמכים אינם מסוגלים בפועל לספר לכם מה יקרה במציאות. גישה שנובעת מעקרון “החשיבה בקטן” שמסתעפת בהמשך להרחבה של המהלך מבטיחה לנו את הדבר הבא : אימפוט אמיתי וכנה מצד המשתמש שמאפשר לנו לבסס את ההצלחה על שימושים ולא על ניחושים.

אומץ שיווקי – המנגינה החדשה הזו עליה כתבתי פוסט שיתפרסם במסגרת סדרת תוכניות עבודה 2014, המנגינה שלצליליה אני מציעה לכם לנוע היא לשלב בין שלושת הגורמים של שיווק + טכנולוגיה + תוכן. זו אינה מלאכה קלה והיא אינה מוכרת עדיין כגורם טבעי לניהול נכון. על מנת שתוכלו להבין אותה ולדעת איך לפעול על פיה עליכם לגבש גישה שדורשת אומץ שיווקי. במקום ללכת עד הקצה וליזום מהלכים גדולים ומורכבים שלגביהם אין לכם שום חיווי מוקדם על לקחי העבר, על התנסות של מותגים כמותכם מהם תוכלו ללמוד, מוטב שתתנסו במגרש הקטן ורק לאחר מכן במרחב הגדול. למעשה, קבלו ממני כמתנה את כלי העבודה המוצע כאן, שיכול לעזור לכם הלכה למעשה לטפח אומץ שיווקי מושתת ניסיון- שמושג רק עם ההתנסות בשטח. עוד חשוב להדגיש כי הנטיה הרגילה שלנו היא אמנם “לעשות בקטן”, אך בהמשך “להשאיר בקטן” למרבה הצער. וכאן גדל ערכה של המתנה שלי, עם ההכרה בעובדה שהפטנט האמיתי הוא לנסות בקטן, להיווכח שזה אכן עבד ולעבור מיד לשלב הבא, כלומר לקבוע יעד שמגדיל את היקף הניסוי ואת הסקייל המורחב של פעילותנו ! 

פלטפורמות מתפתחות- התפישה הזו גם אמורה להנחות אתכם בכל מה שקשור לגידול הפלטפורמות אותן אתם בונים. לא מעט פעמים ראיתי שארגונים ומותגים מסחריים רוצים לבנות קהילה, להוסיף אפליקציה במובייל או נוכחות באתר ולצפות בשוגג שמיומה הראשון של הפלטפורמה ניתן לכלול בתוכה הכול. הגישה הזו של “הכל או כלום” כבר אינה רלוונטית. כיום, יש לבנות את הדברים בהדרגה, ואין סיבה לבנות פלטפורמה עם כל התכולה. אתם יכולים להרשות לעצמכם לבנות פלטפורמה מתפתחת. מישהי חכמה אמרה לי פעם שהדבר היפה ביותר הוא לראות קהילה בפייסבוק שמתפתחת תוך כדי תנועה, בהתחלה היא קטנה ועם הזמן היא גדלה וצומחת שכבה על גבי שכבה. ההתפתחות הזו מבטיחה שתפעלו במוד של MVP קרי תשקיעו 20 אחוז, תקבלו פידבק, תקשיבו ללקחי הפידבק וממנו תגדלו הלאה. רק כך בונים זירה ססטיינבילית שמטרתה לייצג אתכם נאמנה לאורך זמן ולהפוך בסופו של דבר למדיה חזקה שתתפקד כנכס משמעותי ואפקטיבי לחברה שלכם. 

מילת סיכום. אם צריך לסכם את הפוסט הזה עם התובנה הכי משמעותית שנובעת ממנו- רצוי לערוך ניסיונות קטנים כPOC בהנחה שלאחר מכן ילכו ויגדלו. מרגע שהיכולת הוכחה בשטח, היא אמורה לעזור לכם כאמצעי שמעודד לאומץ, כגשש שמורה לכם איך ניתן לבנות ולנהל מהלך וככלי שמאפשר לקבל פידבק מבסיס האוהדים שלכם על מנת שתכיילו את המערכת ותתקנו את הבאגים ואת המיזמים שלא עובדים. אבל הדגש החשוב ביותר הוא להכיר בכך שמרגע שתיווכחו שזה עובד- תלכו צעד אחד נוסף ותגדילו את המאמצים שלכם ותרחיבו את הסקייל בביטחה ! ולמי שרוצה לקרוא את כל סדרת הפוסטים העוסקת בתוכניות עבודה 2014, תוכלו להתעדכן בלינק הבא – Link.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.