Teens & Social Media

teens

חשוב לראות את השינויים שקורים במדיה-ובמיוחד להסתכל על הדור הצעיר כי הוא מעֵין ברומטר למה שקורה סביבנו שמרמז על המשך הדרך. הפוסט הזה מייצג את המבט הזה, והוא יחשוף אתכם למספרים מעניינים בכל הקשור למשתמשים הצעירים ברשתות החברתיות. אפשר לומר בוודאות כי הרגלי השימוש שלהם משתנים, והם יוצאים מחוץ לאזורים המוכרים לנו כמו פייסבוק למשל, ופונים למקומות חדשים. כתבתי כאן לאחרונה על התעצמותה של Snapchat למי שרוצה לקרוא רצ”ב- Link, וראינו בבירור את הסיבות לתופעה הבולטת כיום: הצעירים מעדיפים רשת חברתית כזו שאוצרת בתוכה שלושה אלמנטים מרכזיים- Moments, Real time, Temporary content- רגעים משמעותיים בחיים השוטפים, זמן אמת, ותוכן ארעי. תוכלו להיווכח על פי הגרף של הביזנס אינסיידר שהצמדתי לכם מתחת לטקסט זה’ בהשתנות של אופן השימוש במדיה בטווח זמן לא כל כך ארוך- אביב עד סתיו’ לפי החלוקה לרשתות החברתיות השונות.

bii social media teen usage

כמו שתוכלו לראות- פיייסבוק חווה חווית “צניחה” בשימושים של הצעירים בפלטפורמה בטווח של חודשים בודדים בלבד. המספרים מובאים על ידי חברת מחקר שערכה את הנתונים הללו- חברה בשם : Piper Jaffray– פחות מחצי מהנסקרים במחקר זה בקרב צעירים בארה”ב אמרו כי הם כרגע משתמשים בפייסבוק, וזו ירידה של כמעט שלושים אחוז מאז תקופת האביב בשנה הנוכחית. פייסבוק היא הרשת החברתית שחווה את הנפילה הגדולה ביותר בשימושים משאר הרשתות שנבדקו. מצד שני עוד רשת חברתית בבעלותה של פייסבוק, אינסטגרם- דווקא חווה עלייה משמעותית בהיקף השימושים בתקופה הנסקרת. 76 אחוז מהצעירים שנשאלו בסקר זה ענו כי הם משתמשים בשירות שיתוף התמונות- אינסטגרם, מול 69 אחוז באביב האחרון.

עוד שתי רשתות חברתיות שמרוויחות מהשינוי שחל בהעדפות השימוש במדיה מצד ההצעירים בתקופה זו– הינן פינטרסט וסנאפצ’ט. Snapchat כשלעצמה עלתה בתקופה זו מאחוז לארבעה אחוז- ואין ספק שמדובר ברשת חברתית שכדאי לשים לב אליה: פורסמו מחקרים נוספים שמראים את הגדילה שלה ומאששים את התחושה שהיא הופכת לגורם תחרותי מאיים ביותר על האחרות. חשוב גם להדגיש כי סנאפשאט הכניסה לאחרונה פיצ’ר חדש שקרוי : Story שגורם להפצה ניכרת של השימוש בשירותיה.

תוצְאות המחקר מצביעות על העובדה שהגילאים הצעירים עוזבים את פייסבוק לטובת רשתות חברתיות שבמהותן מתבססות בעיקר על תוכן תמונה. אין ספק שפייסבוק נהגה בחוכמה כשרכשה את אינסטגרם כי בכך היא נתפסת כבית למותגים שקשורים אליה- ומסירה את האיום שארב לה באיבוד קהל היעד של בני הדור הצעיר שכן הם נוטים לזוז ממקום מורגל למקום אטרקטיבי יותר בעיניהם, בכך היא מבטיחה את אחיזתה על קשת רחבה של קהלי יעד- ושומרת על מעמדה כמקום מועדף על מותגים מסחריים בפעילות העסקית השוטפת.

Piper Jaffray teen social media survey

חשוב גם לשים לב לנקודה משמעותית נוספת :  ניכר גידול מתמיד במספר האפליקציות שמציעות שימושים ספציפיים שונים של שיתוף ותקשורת. ההתפשטות של מגוון האופציות החדשות היא אחת הסיבות שצעירים עוזבים את הרשתות החברתיות הגדולות, שכן הם מחפשים בתזזיתיות אופיינית אחר חדשנות ושוֹנוּת. ישנן ספציפיקציות מעניינות ברשתות אטרקטיביות כמו אינסטגרם שמתאימות את עצמן לטעמו של הקהל הצעיר- למשל העובדה שבאינסטגרם קיימת רק אופציה של תמונה או וידיאו: דווקא השימוש הצר והמובהק הזה מאתגר את הקהל הצעיר שימהר להעדיף את הפלטפורמה המקורית על פני האחרות. זו גם אחת הסיבות שסנאפצ’ט כל כך מצליחה בקרב קהל היעד הצעיר. 

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.