Facebook Reports Third Quarter 2016 Results

screen-shot-2016-04-12-at-1-10-45-pm

רבעון עבר ופייסבוק הגישה את הדוחו”ת הכספיים, הדטה שמשתקפת מהדיווח מציגה כי ההכנסות של פייסבוק צומחות ב-56 אחוז שנה אחר שנה, ופייסבוק מגיעה לשיא של הכנסות העומד על-7 מיליארד דולר ברבעון זה וזאת בפעם הראשונה. ההכנסות מהפרסום מגיעות ל-5.6 מיליארד דולר, עלייה של 59 אחוז כשחשוב לציין כי הנתח של המובייל מטוטאל ההכנסות של פייסבוק גם הוא גדל משמעותית ומהווה 84 אחוז מסך כל של ההכנסות של פייסבוק, זאת עליה של-78 אחוז משנה שעברה !

לפני שנצלול למספרים ולמסקנות קונקרטיות לרבעון זה, חשוב לי לשמור על המסורת ולספק פרסקפטיבה חזונית מלמעלה כתפיסה אסטרטגית שתוכל לעזור לכם במבט הספציפי על החברות בהן אתם עובדים. מדובר בהצצה לויזואליזציה אותה פרסמה פייסבוק לפני כמה חודשים בה היא מגדירה את מפת הדרכים התכנונית של החברה לעשור הקרוב- התמונה שמככבת ברשומה זו.

הויזואליזציה חשובה שכן קריטי להבין שלמרות שהדוחו”ת הכספים של Facebook לרבעון הנוכחי הם מצויינים- ובד לבד ישנה גם סכנה גדולה של סְטַגְנַצְיָה ואי היכולת להמשיך ולהפגיז את הביצועים הללו בהמשך הדרך.

כאן, למעשה החשיבה והעיצוב של עשר השנים הקרובות באה לידי ביטוי ומציגה את העובדה שפייסבוק כחברה מבינה שאינה יכולה להסתמך על ה-User Base שלה בלבד כמנוע צמיחה וריווחיות לאורך שנים- כמו כן, ההבנה שמשמעותי לה לייצר הכנסות ממרחב שאינו רק פרסום- במפת הדרכים Facebook מתפתחת לאפיקים ומרחבים חדשים אשר מונעים מהמשאבים הקיימים- וחדשים, ובאים באינטגרציה ליכולות הקיימות ולעתידיות.

bii fb earnings q3 2015 facebook earnings by geography

במונחים של שימושיות יש לפייסבוק עכשיו 1.8 מיליארד משתמשים חודשיים ו-1.2 מהם משתמשים בפייסבוק בכל יום בעוד ש-1.09 הם משתמשי Mobile. הנה מספר דברים שניתן לחלץ מתוך הדוחו”ת ולהבין את האסטרטגיה של פייסבוק והחזון שלה קדימה :

הצמיחה של פייסבוק– ה-User Base של הפלטפורמה גדל בדרך שמקפלת את הסיכון בהמשך– הצמיחה הגדולה מגיעה מחוץ לארה”ב, קנדה ואירופה ובעיקר מתמקדת במקומות כמו אסיה פסיפיק- כלומר צריך להבין שישנה כמעט עצירה במקומות אסטרטגיים כמן אירופה, ארה”ב שם הגדילה עומדת על בין 7-10 אחוז.

Growth & User Base- פייסבוק מניבה יותר ויותר הכנסות מאותו User Base– ההכנסות הממוצעות של פייסבוק מכל יוזר עולות ברבעון הנוכחי של השנה- 35 אחוז עליה שנה אחר שנה ברווח מכל משתמש של הפלטפורמה. הגידול ברווחים מיוזרים בפלטפורמה גדל בכל גאוגרפיה חוץ מאירופה. בארה”ב ובקנדה הרווח מכל יוזר- ARPU קיצור ל- Average Revenue Per User גדל מ-10.49 דולר ברבעון השלישי של 2015 ל-15.65 דולר לרבעון הנוכחי.

באחוזים מדובר בגידול מדהים של 49 אחוז- וחשוב להדגיש כי כל הגידול נשען לגמרי על פרסום- שני הדברים הללו מהווים סיכון עבור החברה בצמיחה עתידית שכן ישנה התכנות של שחיקה הן בהשענות על היוזרים הקיימים וגם בנתיב ההכנסה- פרסום.

Messaging & Monetization- אין כרגע טיימליין לזמן בו Messaging יתחיל להוות פלטפורמת מוניטיזציה. לפייסבוק יש שיטה ופריימוורק לתהליך המגיע בסוף לMonetization :

דבר ראשון– בניית תשתית עם חוויה שמובילה לסקייל,

שני– לעזור לאנשים להיות באינטראקציה עם עסקים ויישויות ציבוריות אחרות,

ושלישי– לספק לעסקים כלים המאפשרים להם להגיע לאנשים מעבר לתוצאות אורגניות.

Messenger כרגע נמצא בפאזה השניה, בעוד ש-WhatsApp אמור לזוז לפאזה השנייה רק בשנה הבאה. אין כרגע זמן משוערך ומדויק למתי פלטפורמת הMessaging תגיע לשלב השלישי- בו פייסבוק למעשה יוצרת ציר חדש ומניב של הכנסות.

Video First- בעדיפות ראשונה לעתיד הקרוב הקצר נמצאת התפיסה של פייסבוק לגבי וידיאו– מדובר בתמה המשמעותית ביותר עבור פייסבוק וזה גם הוכיח את עצמו בתוצאות העסקיות של הרבעון הנוכחי. מדובר במוצר המדיה שנמצא במיקוד גם בפייסבוק וגם באינטסגרם, וגם הופך להיות לחשוב כחלק מפלטפורמת- WhatsApp ומהאסטרטגיה שלה, כמו כן- Zuckerberg שוקל אפשרות של פיתוח אפליקצית וידיאו עצמאית שתעמוד תחת פרוטפוליו השירותים והמוצרים של החברה.

Video Experience- פייסבוק גם במיקוד על שיפור החוויה במצלמה שפיתחה החברה לנעשה מחלקת את גישת החוויה מהוידיאו לשתיים (חומרה ותוכנה)- בשתיהן היא מחפשת להגביר את החוויה ברמת השימושיות. היא בוחנת תשתית שנבתנתה לתוך המצלמה מהאפליקציה המובילה שלה, ובונה את הרעיון של שיתופיות של וידיאו בצורה פונקציונאלית אל תוך אינסטגרם, WhatsApp ומסנג’ר.

בדוחו”ת הכספיים שהוגשו על ידי החברה סיפקו סוג של רמז למה שהולך לקרואת בטווח הקצר- Zuckerberg רוצה שהביזניס ימונף באמצעות מודעות בNews Feed אבל במינון שאינו פוגע במשתמשים, בשלב יותר מאוחר המעבר של הרווחיות של פייסבוק תניב את עצמה במבוסס המאמצים סביב ה-Messenger, חשוב לציין כי יש כבר עכשיו כ-30,000 בוטים פעילים במסנג’ר ומארק צוקרברג חוזה כי יהיה סוג של אינטראקציה חדשה בין משתמשים לבין מותגים שיהפוך להיות לחשוב ומשמעותי מבחינת ערוץ תקשורת וטרנזקציה בשנים הקרובות.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.