These Consumer Goods Come At A Price | Netflix

העולם התיעודי בנטפליקס הוא מדהים, זה מופע של יכולות שמראה פעם אחת כיצד נכון לספר סיפור, ומצד שני כך מאפשר לנו להחשף לסיפורים מדהימים שיכולים להשפיע הלכה למעשה על החיים שלנו. אני רוצה להמליץ לכם בחום על סדרה אחת כזו: “המחיר לצרכן” ומתוכה להתמקד בשלושה פרקים בהם אני צפיתי יותר מפעם אחת.

קוסמטיקה ופייק, בפרק בסדרה שעוסק בתעשיית הקוסמטיקה, תוכלו להחשף לדברים מבהילים. מסתבר שלצד תעשיית הקוסמטיקה המתפתחת מאוד בשנים האחרונות, באמצעות משפיענים ומשפיעניות ומה שקרוי “קוסמטיקה מהירה”- היכולת לזהות צרכים של אנשים ולייצר מוצרים בטווחים מאוד קצרים (של ימים או שבועות) – מתפתחת לצד כל אלו תעשיית צללים של מותגי פייק.

אותה תעשייה מיוצרת בעיקר בסין, ומהווה איומים גדולים על החיים של האנשים שכן מדובר במותגים שמתחקים אחר החזקים והידועים אבל בהבדל אחד גדול ומשמעותי והוא- האיכות והחומרים שיש במוצרים. סין מהווה פה את האתגר הגדול שכן עלות היצור בה היא מאוד נמוכה וממנה מגיעים לכל העולם ובמיוחד לארה”ב כמות מטורפת של מוצרים שיכולים להיות ממש מסוכנים.

למעשה, בשביל שאנחנו כצרכנים נדע להבדיל בין מוצר טוב ללא טוב נדרש מאיתנו לחזור אל הP הידועים- Place מה שאומר לרכוש באתרים או במקומות שאנחנו יודעים להאמין להם. Price, אם המוצר זול להפליא אז נדרש שנחשוב טוב האם זו עסקה טובה או שעושים עלינו סיבוב. ו- Product/ Packaging מה שאומר שאנחנו צריכים להסתכל טוב טוב על האריזה ולנסות לזהות עליה סימנים שמעידים האם היא אמיתית ואותנטית או שהיא פייק.

מחיר המוצר, בפרק על מחיר המוצר ההתמקדות הינה באיקאה, ויש כאן סקירה מבהילה שמראה לכם בשני אופנים כיצד המחיר של המוצר יכול להיות יקר יקר.

מצד אחד איקאה מוכרת לנו מוצרים באיכות ובזול, מצד שני כשמסתכלים יותר לעומק ומבינים את השיטות של החברה, רואים כיצד השרשרת מתחילתה פגומה. מדובר בפשע אמיתי כלפי הטבע וכלפי יערות שלמים שנכרתים לטובת הצרכנות המהירה שלנו בעולם של רהיטים. וישנו מחיר גבוה יותר, והוא מחיר האיכות.

אחד המקרים הבולטים בנושא הינו מקרי השידות של הילדים, שנופלות עליהם וגורמות למוות. חברות גדולות עם כוח רב כמו איקאה, צריכות לקחת אחריות גם על הציר שלהן בשרשרת (מאיפה מגיעים הדברים ואיך) וגם ברמת האיכות, ואולי הדבר החשוב ביותר- הביטחון, בטח ובטח כשמדובר בילדים שלנו. אני מזהירה, אחרי שתצפו בפרק יש מצב שלא תרצו לרכוש יותר באיקאה.

מחזור, ואולי הפרק החזק ביותר והמחריד ביותר בסדרה הינו הפרק על “הזבל”. כמויות הפלסטיק שנערמות בעולם ומתחילות להוות בעיה קרדינלית אותה אי אפשר לפתור.

מכרו לנו פייק ריאלטי שאומר שניתן למחזר את הפלסטיק, אבל בפועל ישנם אולי שניים או שלושה דברים בקטגורית הזבל הזו שניתנים למיחזור הלכה למעשה, וכל השאר נערמים ויוצרים הררים של פסולת שלא ניתן להפתר ממנה.

עד לפני כמה שנים, סין היוותה יעד אליו היו שולחים את הררי הזבל ובדרך זו עוזרים לתהליך המחזור החלקי ולסילוק הבעיה מהעיניים שלנו. אבל לפני כמה שנים סין החליטה לעצור את הזרם של הפסולת שנכנס אליה, ובכך יצרה בומרנג של בעיה שאינה נעצרת. את הפרק הזה תראו ותתמלאו בדיכאון גדול, שכן על פניו, אני לא הצלחתי להבין איך בכלל אפשר להגיע לפתרון, ובכל זאת מומלץ בחום.

אם אתם רוצים ללמוד יותר על שינוי, להבין במה זה אומר לנהל תהליכים טרנספורמטיבים בחברה, או מצד שני להבין כיצד תוכלו לטפל בצורה חכמה בטרנספורמציה האישית שלכם. אני ממליצה לכם מאוד לקרוא את הספר שלי שיצא השנה. “המתכון לשינוי”, מדריך אסטרטגי לאתגר של עולם שעובר שינוי על בסיס קבוע.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.