Facebook Strategy 2012 – Value & Purpose

ינואר 2012 – זמן הפעלת תוכניות עבודה, כיול והתאמה למצב הנוכחי. לשם כך דרושה חשיבה רצינית והתייחסות יומיומית לגבי מהות הפעילויות שלנו בנכסים הדיגיטליים אותם אנחנו בונים. בעיתוי הזה, טוב להיכנס לתקופה של השתנות דהיינו להתגמש ולנקוט באסטרטגיות יותר “נזילות” וגמישות. רצוי שנבדוק את עצמנו חדשות לבקרים – על בסיס יומיומי כדי לגלות איך נוכל מעשית לכונן את הפעילות שלנו בצורה טובה ואיכותית. האמירה שלי היא ששנת 2012 תוגדר ללא ספק כשנה המדויקת ! בשנה זו יצפו מאיתנו להעביר ערך ממשי – ולכן במאמצים השיווקים שלנו נצטרך לשים דגש על תועלתיות, תכליתיות ועל שרטוט ברור של מפות אינטרסים.

שער הכניסה לאינטרנט | אחת התופעות שמתבררת לעינינו במובהק היא כי מיום ליום Facebook הופכת לשער הכניסה לאינטרנט עבור קהילת גולשים גדולה. גם כשמסתכלים על כך מהפרספקטיבה של המובייל וצופים במספרי החדירה העצומים נוכחים כי אחד מהמספרים הגבוהים ביותר בשימוש אפליקציות במובייל מייצג השימוש באפליקציית Facebook. אכן ערוץ זה הופך מרגע לרגע לכרטיס הכניסה המקובל לתכנים, לעדכונים ולמידע כללי. מנקודת מוצא זו כדאי שנדע איך לנצל את ההזדמנות ולעצב אותה בחוכמה : ככל שהמידע שנספק והתוכן שנציף יהיו מדויקים, תועלתיים ובעלי ערך נגדיל את הסיכוי שלנו להשיג תוצאות ממשיות שיתבטאו במישנֶה תוקף במציאות העסקית. באסטרטגיית הפעילות שלנו צריך לחתור לדיוק יתר בחיזוי של מה שאנחנו מצפים שיקרה. בשנת 2012 – לא נימדד על פי מספר האוהדים שאנחנו צוברים – כי אם על המהות של יחסי הגומלין שאנחנו מקיימים איתם. הדבר המשמעותי ביותר להשגת התוצאות הינו יצירת סיפור משלנו על המותג שלנו ועל השירותים והמוצרים שבכוונתנו לספק. סיפור שעשוי למשוך את האחרים להתחבר אליו ולדבר עליו הלכה למעשה. ככל שנייצר תכנים שמתחברים אל האנשים ופונים אליהם באופן ישיר כך יגָדֵל הסיכוי שירצו להפיץ את השמועה ולדבר עלינו. לא מדובר ביצירת קשרים רבים עם קהילה גדולה ככל האפשר אלא במהלכים שמחזקים את הַקשָרים הקיימים כך שמכוֹחָם יגדל ערכֵּנוּ בעיניהם !

האתר החברתי | בחודשים האחרונים התגבשה אצלי דעה נחרצת שאומרת כי מַעֲמָדָה של Facebook כשער הכניסה לאינטרנט מכתיב לארגונים ולמותגים התייחסות חדשה אל עמוד האוהדים שלהם. מבחינתי, המתחמים שנבנים על ידי החברות בזירה זו מהווים למעשה את “האתר החברתי” של הארגון או של המותג. מהמקום הזה יש לקחת בחשבון שכל ההשקעה, המשאבים ובחירת המודל לניהול עוברים שינוי יסודי. לא עוד סטאטוס אחד ביום שמשעשע את ציבור הגולשים, לא עוד אפליקציה שמחה פעם ברבעון לצבירת “מלאי” של אוהדים. הפעם ההתייחסות חייבת להתבטא אסטרטגית בהשקעת משאבים וחשיבה על הפרויקט על כל היבטיו : מה יהיה התוכן ההיקפי של הזירה, מה יקבע את הטון והסגנון כמו כן, מה תהיה התכולה. ושוב נזכיר  כי זו השנה המדויקת ולכן האפיון מראש של הדרך שאתם משרטטים חייב להתבסס על הפוזיציה הזו. בואו נצלול לפתרונות אפשריים.

מודל הערך הוא זה שיקבע | מודל מועיל, שימושי ותכליתי ! איך תעשו זאת ? על ידי יצירת Utilities זמינים עבור קהל הגולשים שלכם, כלים מעשיים שהלקוחות שלכם יכולים להשתמש בהם עקב הנוכחות שלכם בFacebook. הודות לכלים שיַקֵלוּ על הלקוחות שלכם לקבל החלטות מהירות יותר, כלים שיעודדו אותם לשתף אחרים ביתרונות אלה, תצליחו למעשה למנף את העבודה השיווקית שלכם בקונספט של המדיה החברתית שמשמעו – שיתופיות !

בקהילה – תהיו קהילתיים | קחו בחשבון שלהיות מדויקים ולהעביר ערך תכליתי הינו רק חלק מהסיפור. אתם נמצאים באזור חברתי, קהילתי – ובמסגרת זאת מן ההכרח להבין שאתם מכניסים את עצמכם לאקו סיסטם ייחוד, חלק מהאפיון של המהלך שלכם צריך לכלול גם את ההתייחסות הזו. יש לדעת איך לחזק את הקשרים שיצרתם בקהילה, לזכור כי לא מדובר רק באיסוף כמותי של אוהדים אלא בהעמקת מערכת הקשרים שאתם מצליחים ליצור איתם. יש להיתמחוֹת בהפקת תכנים וחוויות שאנשים ישתוקקו להתחבר אליהן – משימה לא קלה כי היא למעשה מַפְנָה את המנט מהאינטרס הבלעדי של העסק אל מה שמאפיין ומה שמעניין את האחרים. אם תפרסמו תוכן שיחשוף את הזהות שלכם בצורה שתעורר ההזדהות מצד הקהל שלכם ותָקֵל עליו להתחבר, תהפכו אתם עצמכם לארגון משמעותי ומוערך. מבחינה זאת הרבה תלוי במידת האקטיביות שלכם, שכן – למרות שFacebook היא זירה גדולה ורבת אפשרויות, הנוכחות שלכם ברשת לא יכולה להסתכם בפעילות שמצטמצמת לעשייה בערוץ זה בלבד. אתם חייבים לייצר לעצמכם נוכחויות נוספות במספר מימדים ברשת ולקשור ביניהן. רק כך תשיגו את העוצמה שנובעת מפעילות נכונה ואינטגרטיבית במגרש של האקו סיסטם הדיגיטלי.

מילת סיכום. אסכם בתזכורת משמעותית לכול מי שמפעיל קהילה בFacebook  – לכשעצמה  Facebook אינה כלי שיווקי ! היא בסיס רב-תכליתי לפיתוח כלים הרבה יותר מורכבים שמוכנים ומזומנים לטיפולכם.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.