The unwritten rules

 

התלבטתי המון איך לכתוב את הפוסט הזה מבלי שהוא ישמע כמו ועדת השיטור של המדיה החברתית אלא ממקום של תבונה איכותית וכלי עבודה בו תוכלו להיעזר ולהשתמש. חיפשתי ברשת מה כותבים על התחום ותוך כדי חיפוש מצאתי את תוכנית הרדיו אשר מצורפת לפוסט כקובץ, בעיני היא מוסיפה חן רב שכבתי שמעשיר את הכתיבה ומראה כיוונים מעניינים על הסוגיה. אורך התוכנית 15 דקות ואני עושה לכם שירות כהשלמה ומכניסה תקציר כתוב. בהמשך הפוסט תוכלו להיפגש עם עשרת החוקים הלא כתובים מנקודת מבטי… חשוב לי להדגיש שתפישת עולמי על חוקי המדיה החברתית מעט שונה מהראיון שצירפתי אבל נראה לי נכון להביא מספר פתרונות לסוגיה. אשמח מאוד אם תוסיפו לי אינסייטים משלכם על הנושא, איך אתם רואים את הדברים וכמובן תשלימו אם אתם מרגישים שהחסרתי.

התוכנית מחולקת להתייחסות לעולם הבלוגרים ומצד שני התמקדות במתחם Twitter בעיני חשוב לקרוא בין השורות ולהשליך את ההמלצות על ההתרחשות כולה כך גם אדגים ואדגיש בחוקים הלא כתובים שלי שיופיעו בהמשך הרשומה. הגדרת החוקים הלא כתובים על פי התוכנית מדברת על כך שבבסיס אנחנו יכולים לעשות הכול, זה נכון, אבל כדאי שנחשוב ממקום חכם שלא מרגיז ומייצר תועלת וחשוב שנבין שעמידה בחוקים תועיל בסופו של יום לנו ואם נפעל נכון נשיג יותר.

בלוגרים : אחת ההמלצות החזקות היא בחירת פלטפורמה נוחה לניהול כזו שמאפשרת גם לבעל הבלוג שליטה נעימה וגם לגולשים השותפים לחוויה נוחות. זהו עולם של תוכן, איכות יחסים ודיאלוג והדגש הוא על כך שבלוגרים צריכים ללמוד לייצר מערכות יחסי גומלין, להגיב בבלוגים של אחרים ולתת קרדיט לתכנים המועלים בבלוג שלהם במידה והחומר אינו מקורי. החשיבות העליונה בעולם של בלוגים היא התוכן הוא בעצם מלך והעיקר חשוב להעמיק את איכויות התוכן אך יש חשיבות גדולה מאוד גם לדרך הצגתו. פוסט טוב הוא פוסט המחולק לכמה חלקים עם תתי כותרות ובכך הוא מאפשר קריאה קלה ואפשרות לניתוב התוכן על פי הרגלי הצריכה של הקהל איתו אתם באים במגע. אחד הדברים המשמעותיים שיכתיבו את הצלחת הבלוג הוא נושא יחסי הגומלין השבוע כתבתי פוסט ארוך על מחקר שנעשה סביב עולם המדיה החברתית וגם שם ניתן דגש משמעותי לנושא. בתוכנית זו הם אפילו מייצרים מינון לבלוגרים מתחילים (וגם לא) האומר שעל כל פוסט מקורי וחדש בבלוג יש צורך לענות לפחות בעשרה בלוגים אחרים תשובות מעמיקות ואיכותיות ובכך לפתח את מערכות היחסים ברשת.

Twitter : בתוכנית מדברים באריכות על מתחם זה, אחת הסוגיות בהן הם עוסקים היא שאלת השאלות של “איך אני משיג הרבה עוקבים” הם מתייחסים אל השאלה כלא רלוונטית, במסר שלהם השאלה צריכה להיות “איך בונים קהילה” העניין הוא לא בכמות אלא באיכות היחסים ובבניית Social Media בניית מערך שיתופי בו אנחנו מזרימים מידע שמעניין את העוקבים אחרינו שהופכים עם הזמן להיות החברים שלנו ובמקביל מתעניינים כמובן גם בתכנים שלהם… העוקבים שלנו אשר מרטווטים אותנו מגיעים איתנו לדיאלוג ובכך גורמים לקהילה שלנו לגדול ולהתעצם. המסר החשוב ביותר הוא שאם אתם עוקבים אחר אנשים תקשרו איתם שתפו אותם בתכנים מעניינים שפגשתם ובואו איתם במגע ובדיאלוג משולש התוכן, שיתוף ודיאלוג הוא המשולש היחיד שיביא להצלחת הפעילות שלכם וכפועל יוצא להגדלת כמות העוקבים אחריכם. מציעה לכם מאוד לשמוע את התוכנית כולה, יש שם כמה נקודות והפתעות שהשארתי לכם לגלות לבד כמו תגובות מצולמות בווידיאו או חשיבות הוויזואליים אותם אתם בוחרים לתכנים אשר אתם מעלים.

עשרת הדיברות של החוקים הלא כתובים במדיה חברתית על פי משנתי הצנועה :

1. הקשבה בעיני אין דבר חשוב מכך, עצם העובדה שאנחנו נכנסים לעולם המדיה החברתית מחייב אותנו לחשוב אחרת מההרגל הטבעי שלנו, אנחנו חייבים להיות במוד של הקשבה.

2. דיאלוג – כלל אצבע אם אתם כאן בשביל לתקשר את עצמכם החוצה מבלי לבוא במגע עם הצד השני אתם עושים טעות גדולה שתעלה לכם בסופו של דבר ביוקר כי היא תהפוך את כל הפעילות הענפה שלכם ללא אפקטיבית. חישבו היטב על נושא מינון הדיאלוג ועל המוכנות שלכם לבוא במגע. המגע במדיה החברתית הוא זה שהופך את המשחק למעניין ועוצמתי.

3. פרגון – אנשים רוצים שיתייחסו אליהם, הם רוצים לדעת שהם קיימים מסיבה טובה, הם רוצים לקבל פידבק על התכנים אותם הם מעלים זו התמורה למאמץ שלהם להשביח את מקורות הידע והתוכן שלכם. חשוב להיות במוד של פרגון זו נתינה שמחזירה את עצמה, חשוב ליזום להתייחס ולתת “דלק” למערכת היחסים על מנת שתתעבה ותחזיק מעמד לאורך זמן.

4. סבלנות – זה לא קורה ביום, לא פותחים מתחם פעילות ובדקה יוצרים קהילה ושבט סביבכם, חוק המדיה החברתית הוא לדעת לתת כבוד למהלך ולתהליך, אוסף הפעולות הקטנות שתייצרו לאורך זמן ייצרו את הדבר הגדול.

5. אפקט מצטבר זנב ארוך – וכהמשכיות לנקודה הקודמת צריך לקחת בחשבון שברשת התכנים והפעילות שאתם מייצרים מתפזרים על תקופה לאורך זמן ובאפקט מצטבר מביאים איכויות אשר גדלות ומתעבות.

6. ערך מוסף – זו סוגיה חשובה מאוד, עצם העובדה שאתם רוצים לקיים פעילות במתחמי הבלוגוספרייה מחייבת אתכם לחשוב חכם על הערך המוסף שלכם, מה אתם מביאים שייצר את הכוח אשר יאפשר לכם לבנות את הקהילה שלכם סביבכם. ערך מוסף מקבל ביטוי בכמה אופנים : בתכנים המקוריים שלכם, בשיתוף של תכנים איכותיים שמצאתם במקומות אחרים בשיתוף של תובנות אשר אתם עברתם בחיים, כמו כן ערך מוסף יכול וצריך לקבל ביטוי בעובדה שאתם כאן לעזור לאחרים בשאלות שלהם ובהתלבטויות שלהם וכפאנץ ליין ערך מוסף מקבל גם ביטוי עוצמתי בדרך בה אתם מייצרים יחסים.

7. התמדה וקונסיסטנטיות  – לא להתייאש, התמדה היא זו שתביא לתוצאות, חשוב להתמיד ולהכתיב פעילות המשכית לאורך זמן.

8. מידענות – מתחמי מדיה חברתית הם הזדמנות נפלאה לשימוש בכוח של חוכמת ההמונים , זו הדרך שלנו להרחיב את הידע ולייצר אקט איכותי ומשובח של מידענות עבור הצרכים שלנו.

9. שקיפות  –תהיו אמיתיים, תהיו שקופים בהעברת המידע שלכם, תשדרו על גל חכם, הקהל שאתם באים איתו במגע רוצה להתעניין בכם אבל הוא חייב להרגיש על קרקע יציבה. ככל שתתנו פרונט אמין ושקוף יותר תרוויחו יותר מהמהלך.

10. שיתוף –זה נאמר בין השורות במקומות אחרים אבל חשוב לתת לשיתוף נקודה משל עצמו, שיתוף הוא מה שהופך את חווית הגלישה שלכם והצרכנות שלכם בעולם של מדיה חברתית לאיכותית באמת. שתפו בחוויות, טיפים, תובנות ותכנים שונים מקוריים וגם לא מקוריים הם אלו שיהפכו את הדמות שלכם ברשת למעניינת. כמו כן חשוב להגיד שתפו אחרים גם במתחמים שלהם, כנסו לבלוגים, פורומים, סטאטוסים של חבריכם השונים ברשת ושתפו אותם בדעות שלכם.

11 אקסטרא – חשיבה מחוץ ובתוך הקופסא כנקודת סיום מעבר לעשרת הדיברות, אני מציעה לכם לחשוב מחוץ לקופסא וגם בתוכה, חשבו ממגבלות המדיום וייצרו גבולות חדשים , תפתיעו ובכך תהפכו למעניינים.

מקווה שהפוסט מיקד אתכם לעבודה נכונה ואיכותית ברשת, חוקים לא תמיד צריכים להיתפס כמשהו רע הם משרטטים לנו את גבולות הגזרה ועוזרים לנו לקבל החלטות חכמות ברמה הגנרית. נכון, אין פה חד משמעות וניתן לשקף את החוקים מכמה נקודות מבט ומכמה רשומונים על החיים אבל חשוב להשקיע בכך מחשבה דקה לפני שאנחנו פועלים כי בסופו של יום אם נרצה להשיג משהו מהפעילות שלנו בטח ובטח ברמה העסקית חשוב שנעשה זאת מושכל וחכם.

 הוספתי לכם אחד מוזר במיוחד אבל מצחיק …

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

26 comments

 • zohar urian says:

  https://zoharurian.com//01/the-unwritten-rules/ פוסט חדש בבלוג שלי – החוקים הלא כתובים של המדיה החברתית , מקווה שתהנו 🙂

 • Oren Gutman says:

  RT @zoharu https://zoharurian.com//01/the-unwritten-rules/ פוסט חדש בבלוג שלי – החוקים הלא כתובים של המדיה החברתית , מקווה שתהנו 🙂

 • biran eyal says:

  RT @zoharu https://zoharurian.com//01/the-unwritten-rules/ פוסט חדש בבלוג שלי – החוקים הלא כתובים של המדיה החברתית , מקווה שתהנו 🙂

 • RT @zoharu: https://zoharurian.com//01/the-unwritten-rules/ פוסט חדש בבלוג שלי – החוקים הלא כתובים של המדיה החברתית , מקווה שתהנו 🙂

 • בהשראתך פתחנו רשת חברתית עין הוד
  נודה לך מאד זהר אם תבקרי ותרשמי במדיה החברתית עין הוד ותעניקי לנו מעט מכשרונך
  לפתח ולהרחיב את הרשת מבפנים בדרך הנכונה
  הרשת בחיתוליה ואנחנו עדיין יונקים

 • שאפו ענקי על הפוסט המשובח הזה! אני מזדהה עם כל חוק והמלצה שציינת במיוחד עם ההתיחסות לגישת הפתיחות הנדרשת מכל מי שפעיל בשיחה ברשת. לדעתי העקרון הזה דומה למצב שבו נערכת פגישה או ישיבה המונית בין מאות, אלפי ואפילו מליוני בני אדם, כאשר ללא עקרונות ברורים של שיתופיות, הבנה, הקשבה וכמובן כבוד הדדי העסק לא יעבוד. כל הערכים הללו תקפי גם בפלטפורמות הדיגיטאליות. לדעתי כל אדם שפעיל ברשת, ועל אחת כמה וכמה בלוגרים יכולים ללמוד ממך ומהכתיבה שלך המון, כפי שאני לומד ממך בכל פוסט מחדש. המון תודה!

 • RT @zoharu: http://bit.ly/4NEB9q פוסט חדש בבלוג שלי – פוסט משובח במיוחד! חובה לקרוא!

 • אני מגיב רק מפני שזה מה שלמדתי ממך. הייתי יכול לעשות COPY PASTE – פוסט חכם ומחכים כמו כמעט כל הפוסטים שלך, אפילו עבור מישהו שנמצא בפינה לגמרי אחרת של הרשת.
  מה שחשוב למישהו כמוני זה לראות את הפוסטים שלך (ודומיהם המעטים) כמו אוביקטים, להכניס להם את הפרמטרים המתאימים לסיטואציות שלי.
  בינתיים אני עדיין נאבק בועד שלנו (שדולת גמלאים – חיפה) שיפתחו כרטיס ב FACEBOOK אחרי שעירית חיפה פתחה דף מצוין.
  (אני יכול לציין שכתבתי לראש העיר מספר פעמים בנידון וגם תפסתי אותו בפרוזדור ודיברתי על ליבו)

 • פוסט טוב.
  הנקודות שהעלת הן בעלות ערך.
  לדעתי יש גם לחשוב על נושא מגוון אמצעי המדיה ששמים בפוסט. יש אנשים שמעדיפים לקרוא, אחרים מעדיפים אמצעי אודיו וכדומה.
  לגבי אמצעי אודיו- בעיקר בעבודה/ארגון זה יכול להפריע ליושבים מסביב, ואז אפשר שאנשים יפספו מידע, כי הוא לא היה כתוב אלא מושמע.

 • גולןNo Gravatar says:

  היי זוהר
  יופי של פוסט. יופי של עצות. אתחיל למלא אותן!

 • זהר,
  תודה על פוסט נוסף,ממנו ניתן
  להשליך רבות לאופן השימוש במדיה החברתית.

  “החשיבות העליונה בעולם של בלוגים היא התוכן הוא בעצם מלך והעיקר חשוב להעמיק את איכויות התוכן אך יש חשיבות גדולה מאוד גם לדרך הצגתו.”
  מסכים אתך לגבי 10 הדיברות ובעיקר לגבי חשיבות
  השיתוף,ההתמדה והשקיפות.

  גם האקסטרא של חשיבה בתוך ומחוץ לקופסא בהחלט במקום.

  מאחל לך שנת עשייה ושיתוף נפלאה והכי חשוב
  בריאות ואם אפשר אז גם קצת מזל.

 • יעליNo Gravatar says:

  סקירה מענינת וחשובה, אקח לתשומת ליבי.

 • פוסט מצויין, חשוב תמיד לחזור ולציין את החוקים במדיה החברתית , כדי להטמיע אותם בגולשים, ואת עושה זאת מצויין.

 • ArielNo Gravatar says:

  נכון ומדויק

  תודה,
  אריאל

 • פוסט מעולה מאיר עיניים ומשכיל
  תודה

 • urianzoharNo Gravatar says:

  אורן , איל , גליה ועומר תודה רבה על הריטוויטים וכייף שאתם חוזרים שוב ושוב .

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי נדב , בשבילך עד חצי המלכות … מבטיחה להכנס ולתת לך אינפוטים . כמו כן אני מאוד שמחה שאתה מתפתח בתחום הזה . כייף גדול

 • urianzoharNo Gravatar says:

  עומר, נכון, אני מאוד מאוד מסכימה עם ההשוואה שלך . לשמחתי יום יום שעובר אני רואה שיותר ויותר אנשים מבינים את הכוח של המדיום הזה . בסופו של יום עוד נגיע למצב שכולם באמת יהיו בדיאלוג 🙂

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי דני . לדעתי אתה פועל חכם ונכון . אל תייחס לכך מוד של מאבק . מדיה חברתית זו סצנה לא פשוטה ונהירה לכולם צריך סבלנות …

 • urianzoharNo Gravatar says:

  מריון את צןדקת יש חשיבות גדולה לנקודה שציינת . לדעתי צריך לסגנן ולתת כמה אמצעים . לבדוק בסטטיסטיקות ועם הזמן להחכים ולהבין מה הקהל שלנו רוצה

 • urianzoharNo Gravatar says:

  פיני , יעלי, שמוליק , אריאל יוסי שתהיה לכם שנה מעולה . תודה על האינפוטים החמים כייף שבאתם לביקור 🙂

 • פוסט מוצלח, מלא טיפים מועילים לחדשים וותיקים בתחום.

  נחשפתי היום לבלוג שלך (באמצעות הפייסבוק של גלובס), ראיתי שמוצלח ומהיום אני כאן על מנת להישאר… 🙂

 • urianzoharNo Gravatar says:

  עדי איזה כייף לשמוע !

Leave a Reply

Your email address will not be published.