Facebook Page | Story-Teller

 

 

בהמשך לפוסט שכתבתי לפני כשבועיים  ביחס ל“שיר נושא” בFacebook בעמוד אוהדים : לינק.  אני מצרפת פוסט המשכי המציג בפניכם דוגמאות לפעילויות ברחבי העולם אשר מתאפיינות בתכונות הרצויות. המדגמים ממחישים לכם הלכה למעשה כיצד צריך לעבוד כדי לקיים פעילות מתמשכת במתחם זה בפרט, וכפועל יוצא במדיה החברתית באופן כללי. בחרתי עבורכם 10 דוגמאות מוצלחות אשר מהוות מבחינתי סוג של באנצ’מארק איכותי שיש לו השלכות מעשיות על צורת העבודה שלכם.

לרוב, מתוך מה שאני רואה וחווה – חברות וארגונים עוסקים לא מעט בעיצוב הטאבים השונים של המתחם בעוד שבסופו של יום הפעילות המשמעותית שפוגשת את קהל הגולשים תתרחש למעשה בHome בFeed של האוהדים. צריך שתהיה מודעות לכך שהמתחם הופך לחי ונושם בזכות עולם התוכן שנוצר בידי מפעיל העמוד. חשוב מאוד שסביב עולם התוכן יתפתח סיפור, ציר נושא – עם משמעות מתמשכת אשר תורמת לקהל הגולשים ולבסיס האוהדים ומשאירה אותם בקשר לאורך זמן . והדבר החשוב ביותר –  לזכור שהתוכן חייב להעביר ערך !

Walmart | לתפישת עולמי זוהי הדוגמא הטובה ביותר ולכן בחרתי להציג אותה ממש בהתחלה. הדבקות במטרה ולמסר החוזר על עצמו בקביעות : Fresh Start, דהיינו קביעת עמדה וגיבוש התוכן התומך בה מייצרים בעיני קו המשכי לקיומו של תוכן שממתג את החברה למקום שאליו היא שואפת. מבחינתי, פשטות הדוגמא מצליחה להפיק עוצמה אשר באופן מתמשך תזכה את החברה בנקודות זכות ותגרום לקהל להתייחס לחברה כאל מותג ערכי.

 Timberland | גם זו דוגמא מצויינת, לחברה אשר חרטה על דגלה את נושא איכות הסביבה. אין ספק שהמקור לסיפור-הנושא שלהם לא קשור בהכרח ובאופן ישיר למהלך הדיגיטל שלהם, ועם זאת בולטת ההחלטה שלהם למשוך את השיחה לנקודת המוצא, דהיינו: באופן קבוע להעלות תכנים שקשורים אך ורק לנושאי איכות סביבה. גישה זו מחברת את החברה באופן ישיר ומשמעותי לערכים שאיתם היא מזדָהָה – זהו למעשה אופיו של השיח אותו היא מקיימת מול בסיס האוהדים שלה ומי שלא מכיר אותה יחבר עם הזמן את הנושא עם המותג.

Coca -Cola | לקוקה קולה יש מספר פעילויות תוכן לאורך השנה.  הפעילות המוכרת והבולטת ביותר שלהם התמקדה סביב פרויקט מוגדר : קוקה קולה השתמשה באסטרטגיה של בניית פרויקט לשנת פעילות שלמה בסושייל מדיה.  החברה פתחה במהלך מעניין, בצורת קמפיין ייחודי Expedition 206, אשר אפשר לה לייצר תוכן המשכי על בסיס “סיפורי” ובכך להיות בקשר מתמשך ומעודכן עם בסיס האוהדים שהִתקַהֵל סביבה. התוכן שהתפתח היה מושתת למעשה על שגרירים של החברה אשר לקחו חלק פעיל בפרויקט כדי להבטיח המשכיות הגיונית וחכמה לפלואו במדיה  החברתית.

Cranium | מתחם שעוסק במשחקים ובהתאם לקו זה כל השיח שהוא יצר יוצא מתוך החוויה של המוצר. מבחינה מעשית – הקו המנחה מושתת על התנסות חווייתית באמצעות העברת הערך אותו הגולש מקבל פיזית תוך שימוש במוצרים עצמם בתנאים המקשרים לפעילות נסיינית בטאבים יעודים שקוראים לגולש לנסות את המשחקים.

 Ford | בדומה לקוקה קולה פורד בנתה למעשה סיפור שלם של פעילות במדיה סביב הקונספט של ” הסיפור של פורד”.  הקהילה בFacebook תומכת את האתר הייחודי שהחברה בנתה דרך פעילות המתַקשרת בין הסיפורים הניפרדים של קהלים שונים אשר חווים את הרכב. מה שיפה בפעילות זו הוא השזירה האיכותית והאינטגרטיבית בין מתחמים שונים לבין הפעילות בשטח.

Stonyfield Farm | המתחם כולו עוסק בקשר בין התוצרת לבין החקלאי. תכונה זו שולטת גם בFlow של השיחה – דהיינו הסטאטוסים היומיומיים – וגם בטאבים היעודיים שתומכים בפעילות המתמשכת. חשוב להדגיש שבמקרה זה החשיבה המוקדמת התממשה מתחילת המהלך ועד הסוף – החל ברמת העיצוב, ועד תכנים ופעילויות המקושרות אחת בשנייה. 

כפי שאתם יכולים לראות שזירת הקונספט מחוזקת כאן גם על ידי הפעילויות השונות – העמוד מגובה באפליקציה בעלת מסר ערכי הקוראת לקהל הגולשים לבחור במשק החלקאי אשר יזכה לפרס מהחברה ובכך למעשה מחברת את קהל הגולשים למסר שעיקרו – טרי מהחקלאי.

WWF | בדומה למתחם הקודם גם כאן אתם יכולים להבחין בחיבור ערכי מתמשך וקשור ב- 360 מעלות לפעילות של החברה. כל המסרים של הסטאטוסים  מוּנָעים ממקור העיקרון של חיבור לסביבה ולאיכות הסביבה – מה שיפה במקרה זה הוא גם ההפעלה של תגובתיות מתמדת לגולשים המתבטאת בהמשכיות השיח סביב הנושאים המועלים – עשייה שהופכת את הקשר לעובדה בשטח.

 Kraft Foods – Recipes and Tips | קו מנחה שמספק טיפים ומתכונים – ואחד המתחמים המוצלחים ביותר בעיני. החיבור לעולם האוכל מגיע ממקום של נתינה בצורת ערך מוסף העוזר לקהל הצרכנים להשתמש במוצרים. החיזוק המשמעותי של מתחם זה מתבטא באיפיון הדוברים של העמוד ובהצגתם כדוברים מומחים בתחומם כך שהטיפים והמתכונים מתקבלים ממקור מאוד מוגדר – מקצועי ואמין. בכך למעשה חוברת החברה אל המתעניינים בסיפור שלה באמצעות זיהוי המסר שהעבירה בFacebook עם התדמית של חברה אמינה עם מוצרים טובים ואיכותיים.

בדוגמא זו בעלי המתחם עוד הגדילו לעשות וגיבו את הפעילות בTab ייחודי המספר לנו מי למעשה עומד מאחורי ההמלצות ומי הם המומחים המובילים את המהלך.

Cheetos | בדוגמא זו אפשר לראות עין בעין מהי הליכה לקצה. הצ’יטוס מונפש על ידי דמות אשר מובילה סרטונים קצרים ובכל אחד מהם היא מקבלת תפקיד טיפוסי. היופי בעמוד הוא הקריאה לקהל הגולשים להביע דעה ככל העולה על רוחם סביב רעיון הצ’יטוס ובכך למעשה מצליחים בעלי המתחם להאניש את המוצר ולהפיח בו חיים כתוכן פעיל ונושם מול בסיס האוהדים.

Adidas Originals | זו אחת הדוגמאות המרשימות ביותר בעיני לקו של שימוש יזום בשפת שיתוף הפעולה. כל העמוד מדבר על קיומם של שיתופי פעולה בין המותג לבין מותגים אחרים ובכך מציג קשת רחבה של תיאוּמים שאותם מאפשרת החיבוריות בין המוצרים של אדידס למוצרי הלבוש האחרים.

זכרו . הלקוחות שלכם – אלו שעמלתם להשגתם בFacebook פוגשים למעשה את העמוד המעוצב שלכם על סך הטאבים השונים פעם אחת בחיים ואולי פעמיים לכל היותר, בעוד שמה שיראו באופן קבוע הוא התוכן המוצף לפיד בעמוד הבית של כל אחד ואחד מאיתנו . תפקידכם הוא אפוא להמציא סיפור, לייצר משמעות נאראטיבית אשר בכוחה לעודד שיחה ולגרום לאחרים “לגעת” בתוכן שלכם – כי במידה שזה לא ייעשה אתם עלולים להיעלם כליל ממפת השוק, ולהישאר שם “על הנייר בלבד”.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

8 comments

 • פוסט נפלא! מעניין וגם יפה מבחינה אסטתית(כתמיד…). הדוגמאות עזרו לי להבין בצורה ברורה למה את מתכוונת, ושמחתי לראות את עולמות התוכן של אחריות תאגידית מבצבצים פה ושם.

  אני חושבת שתחום האחריות התאגידית יכול להוות בסיס לסיפור מעניין ורלוונטי עבור חברות רבות, ומעריכה שנראה יותר ויותר סיפורים כאלה, במיוחד בפייסבוק, כי האחריות התאגידית עוסקת בהשפעות המהותיות של המותגים על מחזיקי הענין = סיפור מהותי ורלוונטי.

 • zohar urian says:

  http://lnkd.in/RPSzRP | Facebook Page | Story-Teller | New Blog Post | in hebrew

 • Maor Chen says:

  RT @zoharu: http://lnkd.in/RPSzRP | Facebook Page | Story-Teller | New Blog Post | in hebrew

 • Ecaliptoos says:

  שישי נהדר וסופ"ש מעולה לכולם
  משפחת אקליפטוס מאחלת סופ"ש חברתי, מפוצץ בחדשות טובות והמבורגרים של בורגוס! ובנוסף… http://fb.me/AaxPdkh6

 • Anonymous says:

  זוהר, סדרת פוסטים נפלאה, ומעוררת השראה. תודה

 • לימורNo Gravatar says:

  היי זוהר, מציעה לך תיקון – לא מדובר בstorytelling אלא בstory-architecture או כל ביטוי אחר לבניה של סיפור מול הפלטפורמות עליו הוא יושב. המילה telling מעידה על סיפור סיפורים אוראלי, פנים אל פנים בזמן אמת.
  בברכה,

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי לימור , שמחה על ההארה – אני עדיין נשארת עם המושג אותו הובלתי כמובן לתוכו גם צריך לספוח את נושא ארכיטקטורת התוכן . זה לא המסר של פוסט זה – על כך יש פוסטים שונים בבלוג שלי . יום טוב זהר

Leave a Reply

Your email address will not be published.