Use Facebook for Business Part One

חשבתי רבות איך לקיים בצורה נכונה וברמה האיכותית הנאותה את ההבטחה שלי לפרסם פוסט שלישי בסדרת Facebook לינק פוסט ראשון, לינק פוסט שני. אחרי התלבטות רבה החלטתי “לעשות מעשה” ולחפש עבורכם ברשת את סוג ההדרכה שיקל גם במישור החזותי על מי שמעוניין לפתוח לעצמו מתחם איכותי וערוך בצורה נכונה, שיהיה תואם לצרכיו. מצאתי מצגת מעולה בSlideshare המסבירה צעד אחר צעד איך ליצור לעצמנו דף חברה או בשמו הנפוץ יותר ‘דף מעריצים’ בFacebook. על בסיס המצגת אתמקד, במסגרת רשומה זו, בחשיבותו של דף חברה במתחם ובאפשרויות המעשיות העומדות לרשותכם לצורך הקמת מתחם מיתוגי איכותי עבור החברה שלכם.

על בסיס התוכן המצוין שתמצאו במצגת בחרתי להבליט את השיטות הנכונות שעליהן כדאי לשים דגש ביצירת פעילות בדף חברה ולהנחות אתכם בבחירת הכיוון שיגרום לו להתפתח לכדי מוקד איכותי בעל ערך מוסף של הפעלה והשפעה לאורך זמן. חשוב לדעת ובעיקר להטמיע, לפני הכול, שדף חברה בFacebook אינו תחליף לפעילות הממשית של הקמפיין והוא אינו אמור לשרת אתכם כפלייר פרסומי. אתם לא נמצאים כאן בעמדה פאסיבית המסתפקת בדף כדי לשדר את המסרים שלכם וללכת. יש לצאת מתוך ההנחה שאף אחד לא יתעניין בכם לאורך זמן בלי האפשרות לתקשר ולייצר אינטראקציה. המתחם הזה הוא קודם כל ולפני הכול מתחם חברתי ויש אפוא להכיר בצורך להתאים את עצמנו לMode של המקום.

הנקודות הבאות שיעלו ברשומה יחדדו את הצעדים שלכם בתפעול המהלך בהצלחה ולאורך זמן. אין טעם כמובן לחזור על הטיפים הטכניים הנהדרים המוצעים במצגת, טיפים שבכוחם לעזור לכם לבנות כרטיס מפואר ומתחם ראוי לשיווק ומיתוג החברה שלכם. לכן אני מצדי אוסיף את הדגשים התוכניים ואת הנקודות האסטרטגיות אשר עושות את ההבדל מבחינת השליטה וההשגחה על איכות התוכן וערכו המוסף.

אסטרטגיה מטרות ויעדים חשוב ביותר להתייחס אל פעילות מסוג זה כשוות ערך לבניית אתר של חברה מן ההיבט של רמת התכנון של מטרות המתחם ויעדי המתחם. בררו היטב למה אתם מצפים, ובנקודה זו ניתן ללמוד הרבה מאחרים, תוך כדי פעילות הגומלין שמייצר המתחם.  בדקו האם המטרות והיעדים שלכם ריאליים וראוי לזכור שמתחם של מדיה חברתית לא מייצר מכירות אלא הוא מהווה קרקע פוריה ליצירת נגישות ודיאלוג. הווליום של הלקוחות הפוטנציאלים יהיה הרבה יותר נמוך מאקט פרסומי שיווקי אבל מצד שני זוכה מפעיל המתחם ביחס המרה שכן הוא מאפשר גם להמשיך ולייצר פעילות לאורך זמן וגם להרחיב ולפתח מערכות יחסים המתורגמות למכירות בסופו של דבר. הכל תלוי בשאלה האם ואיך תבצעו את ההפעלה על הצד הטוב ביותר. ראוי להדגיש שוב את חשיבותם המכרעת של השיקולים המנחים את צעדיכם  בשלב ההכנה המוקדמת, לתכנן את המהלך ולבנות את עולמות התוכן ואת אנשי התוכן אשר יובילו את המתחם ויהפכו אותו לאבן שואבת. כמו כן מוטב לקחת בחשבון כי מדובר במחויבות לאורך זמן הווה אומר שזו החלטה המחייבת קונסיסטנטיות, ואם אין בכוונתכם או שאין ביכולת משאבי האנוש בחברתכם לתפעל מתחם מסוג זה על בסיס קבוע עדיף לא לנסות לשוא. ראוי להבהיר ולומר מראש שחבל על המאמץ כי הרצינות שלכם תקבע רק על בסיס אורך הרוח ואורך הנשימה שתקדישו לבנייה של מתחם זה. עוד בנקודה יש להוסיף את ההכרח להתנהל מתוך ראייה לטווח רחוק, דהיינו לקחת בחשבון מלכתחילה כי נדרשת כאן עבודה שלכאורה לא אפקטיבית בשלבים הראשונים ואינה מופיעה מיידית כהשקעה שמייצרת ROI המצדיק פעילות.

בניית מגדל תוכן טיפים ופתרונות אם אתם מעוניינים למשוך לקוחות חדשים וכן להתמיד עם לקוחות שנמצאים איתכם במגע והכוונה היא לשמירת קשרי לקוח ולעיבוי הקשר רצוי שתבררו היטב את השאלה מהו הערך המוסף שתעניקו למתחם כדי לייחד אותו מול זירות מקבילות. תכנים מקוריים חשוב שלא לייצר מצב בו תאמרו ותחזרו על אותם דברים בכל מתחם ומתחם בזירת המדיה חברתית שבה אתם פעילים ! נכסו למתחם הנבנה תוכן שיהיה ייחודי לפעילות שלכם בFacebook עודדו שיח הקשור לתחומכם והמייצר טיפים ופתרונות ללקוחות באופן כזה שניתן להמשיך ולייצר התפתחות של רפליקות ושל דיאלוג סביב המסרים שלכם.

חדשנות הכניסו חדשנות בתכנים שלכם שתכלול אלמנטים כמו ראיית עולם חדשה, תכנים מיובאים מחו”ל התלבטות בבחירת מוצרים או שירותים אותם אתם רוצים לפתח יחד עם הקהל. הפכו את קהל השוחרים של העמוד לקהל אקטיבי שיוזם יחד איתכם את התנועה הויראלית של המתחם. ערכים מיוחדים כגון תמונות וסרטים ערך מוסף יכול לקבל ביטוי גם בעיבוי העושר התוכני אותו תכניסו למתחם. קחו בחשבון שהדף מסתנכרן להמון אפליקציות חינמיות הקיימות ועומדות לרשותכם חיבור למתחמי תוכן ווידאו, תמונה, מצגות ועוד …

אפליקציות המוסיפות תוכן אינטראקציה למתחם כפי שתראו בהדגמה במצגת ישנה אפשרות להוסיף אפליקציות מוכנות חינמיות הקיימות במתחם זה. רעיונות בכיוונים אלה אינם כלולים במצגת ולכן אוסיף כאן כהמלצה שישנן אין סוף אפליקציות וכל אשר עליכם לעשות הוא להיות נועזים ולחפש חומרים מתוך חיבורים למתחמים אחרים בהם אתם פעילים אתם יכולים לשחק עם הנראות שלהם בעמוד על ידי הזזתם בבר העליון או בגוף העמוד עצמו והכל מתבצע בקלות על ידי גרירה פשוטה.

מיני בלוג קבוצתי אתם יכולים לנהל במתחם תחת קטגוריית ה Notes סוג של בלוג בו משתתפים מספר כותבים מהארגון שלכם קחו בחשבון שקיימת אופציית RSS אשר באמצעותה תוכלו למשוך מהבלוג הקבוצתי למקומות אחרים חשוב מאוד לייצר מהלך המשלב כמה כותבים על מנת שמהות המתחם תשתקף בחזותו, יראה אקטיבי ותוסס ומלא במראה פנים של אנשים, זכרו מתחמי מדיה חברתית נראים תמיד טוב יותר כשהנראות על פני השטח מעידה על קיום פעילות קבוצתית, שבטית.

צעד משמעותי ממדרגה ראשונה יהיה לקבוע מראש מי ינהל את הכרטיס כדאי למדר מנהלים בפועל ומנהלים תומכים חיצוניים , מנהלי תוכן המופקדים על הצד הטכנולוגי על מנת שתיווצר ההמחשה ההולמת למציאות המתפתחת כאקטיביזציה של מספר אנשים במתחם. יש לייחס חשיבות למסגרת הרשמית של המתחם ולכתוב בכרטיס מי מתפעל אותו. אמנם בהתאם לטעמכם ובחירתכם הדף יכול בהחלט להשאר אנונימי מבחינת אנשי הניהול אבל היות שבאופן טבעי המשתתפים רוצים לדעת עם מי הם מדברים חשוב שתזהו את הכותבים מאחורי המתחם אופציה זו ניתנת לכם בקובית התוכן שנמצאת מתחת ללוגו המתחם אתם יכולים להוסיף שם גם את הלינקים ליוזרים המפעילים באופן שהמעוניינים יוכלו לפנות אליכם במידה שיש ברצונם לשאול אתכם שאלות יותר אישיות ולא פומביות. תעודדו אחרים לכתוב בדף שלכם שכן הדבר מייצר עניין, תורם ומשפיע שיווקית ויראלית על טבעות הנחשפים לעמוד. כמו כן אם תנהלו במתחם זה פוסט קבוצתי  יש מקום לעודד אירוח במסגרת של ‘כותבים אורחים’ היכולים להעצים עבורכם את ממד התוכן במתחם.

אירועים כנסים וימי עיון כתבתי על כך פוסט ארוך בעבר ואדגיש זאת גם כעת : ניתן לשווק דרך המתחם אירועים וכנסים ניתן לייצר במתחם  build-up  לפני, תוך כדי ואחרי אם תתכנו את המהלך שלכם באופן חכם תוכלו להרוויח המון משיווק האירוע בצורה זו, אתם יכולים להעלות את תכני האירוע לשתף את הקהל בהתלבטויות שלכם לשווק לאחר האירוע סרטים שצולמו ותמונות ולגרום לכך שתיווצר סביב ההתרחשות עבודת דיאלוג. דגש חשוב : חשבו איך אתם יכולים לייצר חדשנות, לחשוב שונה לשבור את גבולות האסור והמותר וללכת עד הקצה מבחינת האפשרויות העומדות לרשותכם. דוגמא טובה למה שניתן לייצר במעמד האירוע : לפתוח את הניהול של הכרטיס לכל באי האירוע במחשב הממוקם במתחם ולאפשר לקהל להעלות תמונות, דיונים ושאלות המתעוררות במעמד ההתרחשות . מדובר על אקט שייצר לכם הרבה עניין ותוכן שיגרום לטבעות נוספות להמשך המהלך השיווקי שלכם.

הוספת תכנים של אחרים Favorites Pages מהווה כלי מועיל למה שקראנו ‘לחשוב חכם’ ולהשתמש בתכנים קיימים ובדרך זו להעשיר את המתחם שלכם על ידי תכנים משלימים. ניתנת לכם האופציה להכניס תחת העמוד שלכם עמודים אחרים כמועדפים. אקט זה מייצר שירות השלמה ללקוחות שלכם ומראה ממה אתם ניזונים ברמת מקורות השראה כמו כן זו אפשרות שלכם לפרגן לפעילים כמוכם אשר מנסים לשווק ולמתג את מרכולתם ברשת.

שיווק העמוד אל מחוץ למתחם Facebook: ניתן לייצר ווידגיט המסתנכרן אל האתר שכם ומראה את הפעילות המתקיימת בדף החברה, כמו כן ניתן כפי שאמרתי למשוך RSS של הבלוג ולהטמיע אותו במתחמי מדיה אחרים בהם אתם פעילים. שימו לב שאתם יכולים לייצר URL על שם החברה שלכם או המותג שלכם אותו תוכלו לשווק החוצה ממש כמו שאתם יכולים כיום לייצר URL בכרטיס האישי שלכם, חשוב רק לדעת שאופציה זו אפשרית רק לאחר שקיימים בדף המעריצים 25 חברים או יותר, חשוב לסנכרן את הפעילות למנף אותה דרך  אתר הבית שלכם לשבץ את הפעילות בכל המיילים אשר יוצאים מהארגון, במתחמי מדיה חברתית אחרים ובניירת המודפסת כולל חשבוניות, דפי לוגו ומעטפות. בפוסט הבא מצורף לכם סרטון המדבר רבות על נושא קידום ופרסום העמוד לקהל פוטנציאלי דרך מערכת הפרסום של Facebook זו אופציה הקיימת לרשותכם ואינה דורשת מימכם השקעה גבוהה אפשר לתכנן תקציב ליכולות שלכם ולעזור לעמוד להתרומם גם על ידי שיווק מסורתי בכלים הקיימים במתחם.

סטטיסטיקות יש אפשרות לראות תנועתיות במתחם, קיימת אופציה של Insights ועד כמה שאני יודעת היא קיימת אך ורק בדפי חברה ניתן לראות בה פעילות ותנועה במתחם הכוללת אקטיביזציה של החברים, העלאת תכנים, צפיות ועוד …מתחילת שנת הפעילות הנוכחית לעמודים המונים למעלה מ10,000 מעריצים קיימת אופציה משודרגת לינק אשר מאפשרת לראות מידע רחב יותר. כפי הנראה מעודדים אותנו למנף את הקהילה שלנו בFacebook ולהגדיל אותה על ידי בונוסים ייחודיים הקיימים רק לקהילות גדולות.

חשוב שתהיו ערניים במתחם כי מתבצעים בו שינויים על בסיס קבוע (עין ערך שינוי עיצוב העמוד) הזירה מספקת כל הזמן וחדשות לבקרים תוספות ושידרוגים וניתן להתעדכן על בסיס קבוע כאן. תקצר היריעה מכדי להקיף את הנושא דהיינו לכתוב על Facebook באופן מצומצם כי יש המון נקודות ושפע פרטים שכדאי להכיר ולדעת עוד בכל הקשור בנושא. אי לכך אני מחלקת את הפוסט הזה לשניים וההמשך יפורסם בשבוע הבא. הפוסט יכלול Webinar מעולה שאגדיר כתורם להבנה מעמיקה יותר והוא מרחיב בנקודות נוספות ובעלות ערך  עליהן לא התעכבתי ברשומה זו.

אשמח לדעת אם חסרים לכם נתונים מוגדרים ובאם הייתם רוצים להתעמק בנושאים מסוימים וכך אוכל להוסיף את פניותיכם לרשומה הבאה או למודל התגובות.

View more presentations from Olaf Nitz.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

30 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.