My Facebook Theory

אילו צוקברג היה משלם לנו על כל פעם שאנחנו אומרים Facebook, כותבים Facebook או מפנים לFacebook – לבטח היינו כבר מיליונרים. ואישית הייתי אפילו במרוצת הימים נעשית מולטי מיליונרית. אם אנו מנתחים את התופעה הזו של עוצמת הרשתות החברתיות אנו נוכחים שהשפעתן כבר מזמן עברה את גבולות הטכנולוגיה מצד המימד הוירטואלי ומזמן היא מוטמעת אינהרנטית כחלק מחיינו השוטפים. הרבה מאוד פעמים אנשים משווים את Facebook לרשתות החברתיות אחרות, וסוברים שאולי תקום לפייסבוק מתחרה חדשה או שאולי מתישהו כל זה ייגמר. על זה בדיוק אני רוצה לדבר ברשומה הזו – בעיני, אין כל משמעות להעדפה של פלטפורמה אחת על פני האחרת, בין אם – אנחנו בFacebook , בטוויטר או באינסטגרם – הפלטפורמה היא אנאיבלר לשינוי משמעותי שקרה בחיינו, וגם כאשר יתחלפו הערוצים ומנהליהם המגמה והתמורות ככל הנראה יישארו על כנם ואף יתעצמו.

Facebook היא חלק מהותי במרקם חיים רחב, שחושף אותנו בכל עמודי הרשת למימד החברתי – זאת כמובן באמצעות של הראש החכם והזדוני של מארק צוקברג שהמציא את הOpen Graph ועורר אצל כול אחד מאיתנו את האינטרס להכניס את פייסבוק אל הנכסים שלנו  – העובדה הזו משקפת את הטיעון שלי שאומר – שהשכבה החברתית הופכת להיות לחלק מהתרבות שלנו והחיבור שלה אל מרחב הדיגיטל מאפשר את התעצמותה במישור הפיזי. מעולם לא היתה תקופה בה כל כך הרבה אנשים היו מסוגלים להיפגש עם אחרים בכל מקום ובכל זמן מבלי התלות בזמו או במיקום הגאוגרפי, ומעולם ליחיד לא היה כוח רב כל כך. נכון, דברים אלו חזרו ונאמרו שוב ושוב – עוד בתקופה שהרשת החברתית רק התחילה להראות רק טפח מ”זרזיפי” עוצמתה. אבל ההבדל הגדול ביותר התגלם באמצעות המובייל שיצר חיבור מושלם בין המימד החברתי הוירטואלי לזה הפיזי.

אם תנסו ללכת אתי עוד צעד לעבר הכיוון אליו אני מפנה את תשומת לבכם – תסכימו שגם אם המציאות שלנו השתנתה בצורה ניכרת, היא עוד תמשיך להשתנות ובעוצמה גדולה פי כמה. מרגע שהמישור הפיזי והוירטואלי נפגשים נוצרת תשתית – גריד שמחבר בין כל הנקודות. כך Facebook למעשה תוכל להפגין את עוצמתה במרחב הפיזי ממש כמו בוירטואלי ולהטמיע את Open Graph בכל סביבה שתבחר.

תשתית שכזו מביאה איתה הרבה מאוד איומים – ממש אח גדול, אבל מצד שני אם מבינים שזו המגמה וכפי הנראה לשם המציאות תיקח אותנו צריך לראות בכך גם הזדמנות גדולה -יום יבוא, והוא כנראה לא רחוק – והמשמעות של עולם קונקטיבי תהיה הרבה יותר חזקה ממה שאנחנו חושבים – האדם יהיה מחובר לאחר, לעצמים, והמדיה החברתית תחבר את כולנו לקהילה אחת גדולה שמחליפה – מידע, תובנות, התנסות ויכולות ומאפשרת לנו לקבל את כל אל בצורה הרבה יותר מדויקת שמתאימה לצרכים שלנו ואף חושפת אותנו לצרכים שלא ידענו שאנחנו נזקקים להם.

אלו היו שמונים שניות על Facebook – העתיד החברתי והעולם הדיגיטלי שמתחבר לפיזי, מקווה שהן לא היו פילוסופיות מדי ושאכן הצלחתי להעביר כאן משהו משמעותי.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.