Facebook Questions

 

 

 

כלי חדש ומיוחד במינו צץ ועלה לאוויר העולם ולמרחב הפייסבוקי : כלי שעִנְיָינוֹ שאלות וסקרים וכיום נמצא “בילד אין” בתוך המערכת הפייסבוקית. יתרונו בכך שהוא מאפשר לכם לנהל תתי דיונים מסוקרים ומנותחים סטטיסטית בצורה משוכללת ובאופן ומסוגנן. מן הסקירה תוכלו להוציא מסקנות ולהתנהל בשיטת עבודה מודעת, המתייחסת לנתונים המשמעותיים העולים מן השטח- לינק.

למי שלא מכיר את הכלי ולא יודע איך לגשת אליו – הפוסט הזה הוא עבורכם. אמנם אני לא נוטה לחבר פוסטים העוסקים בהדרכה אבל ברשומה זו ראוי לקבוע מעין גייד ליין מובילים. על כן החלטתי לעשות לכם שירות ולשרטט את הקווים העיקריים לאופן השימוש בכלי. אציג את הנושא הן מצד ההיבטים הטקטיים הכוללים צילומי מסך שיובילו אתכם לשימוש פרקטי בכלי והן מצד המסקנות האסטרטגיות שיוֹרוּ לנו מה למעשה ניתן להשיג מהשימוש באופציה זו. לפני הכל אני מצרפת לכם את המקור ממנו תוכלו להתחבר לשירות ולהטמיע את הכניסה אליו הן בעמוד הפרטי שלכם והן בעמוד האוהדים – לינק.

אלך איתכם צעד צעד בחווית הכלי ואסביר את התופעה גם לגבי העוצמות שהיא מפיקה וגם לגבי אופן השימוש : לאחר שנכנסתם ללינק שצירפתי ואישרתם את רצונכם לצרף את הכלי לעמוד שלכם ולנוכחות שלכם בדף האוהדים תוכלו למעשה להיחשף אליו בבר העליון בו קיימות האופציות של : תמונה, וידיאו, לינק והמקום המדוייק ליצירת סטאטוס. אחת המעלות רבות העוצמה של הכלי היא העובדה שהוא מוטמע בילד אין בתוך המערכת ואינו מבקש מכם את פרטי הכניסה שלכם, זאת בניגוד למקובל באפליקציות השונות של הסקרים הקיימות ברשת. מתברר כי שיטה קיצורית זו למעשה תגביר את תכיפוּת השימוש ותגרום ליותר גולשים לשתף פעולה ולקחת חלק בפעילות מסוג זה.

הכנתי עבורכם צילום מסך המראה לכם את התיבה המתקבלת ברגע שתבחרו לייצר דיון – שאלה או סקר | אתם למעשה מאתחלים דיון פתוח וקחו בחשבון שמלכתחילה המנגנון הפיסבוקי מגביל אתכם באורך השאלה, על מנת שהיא אכן תהפוך לויראלית ומעניינת. זו לבדה נקודה ששווה להתעכב עליה שכן מכלול הנתונים והידע שניצבר על אודות הזירה בידי האנשים המנתחים אותה , המתחזקים אותה ומשכללים אותה הוביל למסקנה החד משמעית כי – שאלות קצרות מן הסתם יגרמו לדיון מפותח בהרבה ויבטיחו שיח פורה בהמשך.

שימו לב לעובדה שהמערכת מאפשרת לכם ליזום פניה לחברים שלכם והזמנתם אל תוך הדיון | Ask friends – למעשה אופציה זו נותנת לכם אפשרות להזמין אנשים יעודיים לדיון בו אתם מעריכים ששווה שישתתפו – קחו בחשבון ששימוש בכלי מסוג זה חייב להתנהל באופן מושכל, אחרת הוא עלול להתפס כספאם . חשבו פעמיים לפני שאתם קוראים למישהו ממעגל החברים שלכם להצטרף למערכת דיון חדשה. זוהי  פעולה אשר נחשבת כפוש, ולכן אם אתם בוחרים בה – זה חייב לבוא מתוך ביטחון שלצד השני יש אינטרס ברור ורצון מובהק לקחת חלק בתוכן שיצרתם.

פתיחת הדיון והאפשרויות השונות הטמונות בו | לכשתפתחו הדיון ואת השאלה הראשונית, תוכלו להעשיר אותה בשאלות נוספות * שמסתעפות לאופציות חדשות המתלוות למחקר הנקודתי. קחו בחשבון את הסגולה הדינמית של המערכת, שהרי גם אנשים שהוזמנו לדיון יכולים להוסיף אופציות משלהם – מה שיהפוך את הכלי למאוד רב גווני, שיתופי ודיאלוגי. בנוסף לכך: החברים יכולים לייצר תת דיון בהמשך לשאלות ולהגיב באופן ספונטאני מנקודת מבט מפתיעה על הדיון ועל מהותו. חשוב לקחת את המושכות בידיים כאשר אתם יוצרים את הדיון ולהכיר מבעוד מועד כי ביכולתכם לקבוע בשעת העריכה אם החברים שמצטרפים יכולים להוסיף שאלות מטעמם. לדעתי יש חשיבות רבה בהבנת מהותה הדינאמית של הרשת החברתית דהיינו להשאיר את האופציה הזו פתוחה ככלל מובן מאליו ולקלוט באופן “אינדיאני” לאן נושבת הרוח ואיך הדיון מתפתח. למעשה בצורה זו אנחנו מייצרים כלי שהוא בבחינת קראוד סורסינג נקודתי לכל דבר ויכולים ללמוד מההמון על הכיוון הראוי לתחומי ההתעניינות שלנו. כמו כן, כלי מסוג זה יכול לספר לנו בפרספקטיבה מציאותית לאן נוטה אוכלוסיית הגולשים ומה מאפיין אותה.

צירפתי לכם צילום מסך לאופציה של יצירת שאלת Poll | הדיונים שתפתחו יכולים להופיע בצורת שאלה פתוחה – או שאלת פול שבמסגרתה אתם קובעים את הנושא. תראו בצילום המסך שקיימת האפשרות לקבוע באם כולם חופשיים לצרף אופציות נוספות או שרק בידיכם נתונה ההחלטה על האופציות השונותשרק אתם מחליטים על האופציות השונות.

דוגמא לדיון פעיל בו תוכלו לראות את מכלול ההתרחשות | הדיון שצירפתי מעל הכתוב בצילום המסך מאפיין במדוייק את השיטה המתאימה לנושא השאלה בה ארגונים יכולים להשתמש ולגלות איך אוכלוסיית הגולשים מתנהלת כדי להקיש ממנה על הביזנס הפרטי של כל אחד ואחד מאיתנו. שימו לב לכך שהדיון מתפתח בכמה מישורים במקביל: גם לרוחב השאלות וגם כשירשור ספונטאני בו עולות סוגיות נוספות ותתי דיונים עליהם ניתן להגיב באופן פרטני. ראוי להדגיש כי בכל פעם שמישהו יקח חלק בדיון בו נוכחתם או לחילופין פתחתם תקבלו על כך התראה בצורת נוטיפיקשן שלכם וגורם זה למעשה ימשוך אתכם מחדש אל תוך השיחה הפנימית שנוצרה. עוד עניין משמעותי ביותר שכדאי להיות מודעים אליו – ברגע שתענו על דיון שנפתח הדברים יופיעו לכם בפיד ויחשפו את תגובתכם למעגל הסובבים אתכם. בכך אתם זוכים לחשיפה מוגברת לדיון ומזרימים אליו אנרגיה ויראלית.

דוגמא לדיון המופיע בניוז פיד שלכם – כאן למעשה אתם נחשפים למה שהחברים שלכם פיתחו סביב התוכן וסביב הנושא | כך נראה דיון בו השתתפתם וגרורותיו האקטואליות: ההשתלבות של חברים שלכם תציף אותו בפיד באופן בולט המאפשר לכם לראות את מצב ההתקדמות של התוכן |

לסיום צירפתי לכם צילום מסך של המקום בו מרוכזות כל השאלות שנפתחו בפנֵי מעגלי החברים שלכם וכאן גם תוכלו לראות את המיתחמים בהם אתם פעילים. זה המיקום שבו תוכלו להסיר את עצמכם מדיון מסוים במידה שתחליטו שלא להמשיך ולהיות שותפים – או מאידך להיחשף לעדכונים על דיונים בהם השתלבתם ועל דיונים חדשים של חברים.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.