GSMA 2016 | The Future of Shopping

gsma 2016
הגוף שמפיק את כנס המובייל בברצלונהGSMA החליט שצריך להרחיב את הסקופ ולבנות את המסר של השפעות המובייל על החיים שלנו בכל האספקטים בצורה רחבה. מבחינתם, הכנס מתקיים במקומות שונים בעולם- כשהאירוע המשמעותי ביותר הוא כמובן כנס ותערוכת המובייל בברצלונה, אך כל אירוע מתחיל ונגמר בטווח של ימים ספורים בלבד- וכך גם כוח ההשפעה של האיוונט. לכן, ה-GSMA החליטו לפתח תוכנית לה הם קוראים- 4YFN שהמשמעות שלה היא : ארבע שנים מעכשיו, חשיבה הוליסטית ועוטפת של שלוש מאות מעלות לאורך 365 ימים בשנה.
Mobile-Ready-01
הרעיון בבסיס התוכנית הינו- לעצב הוכחת יכולת ולהנכיח את הדברים שישפיעו על החיים וישנו אותם בטווח של ארבע שנים מעכשיו. את התוכנית ה-GSMA למעשה מאקטבים בשבוע של הכנס ומאפשרים לאנשים מכל ברצלונה : תיירים ותושבים לחוות- כיצד יראו הסופרים של העתיד, איך תתבצענה הקניות בעתיד, כיצד ניסע בעיר, ומה תהיינה תפקידן של חניות מחוברות ורכבים קונקטיבים.
MART4215
נפלה בידי ההזדדמנות הכייפית והמיוחדת– להיות בחלק מסיור של עיתונאים בו הדגימו הלכה למעשה את עולם הקניות העתידי, את ההדגמה ביצעו ה-GSMA בסופר מרקט אמיתי (אורגני, אולי זה רמז)- ובו הגישו באמצעות יזמים שונים את סוג החדשנויות שמתעוררות אל תוך חיינו בשנים הקרובות.
.
אעבור על הדברים שהוצגו באירוע עיתונאים זה כחלק מסדרת הפוסטים אותה אני מייבאת לכאן מכנס ותערוכת המובייל הגדולה בעולם ה- GSMA Mobile World Congress 2016 בברצלונה, פוסט זה יסגור את סדרת התכנים אותם הצפתי בשבועות האחרונים- וכולי תקווה שגם הוא וגם שאר הסדרה ייצרו ערך ותרמו לידע ולארגז כלי העבודה העסקי שלכם.
 .

נסו לדמיין את הקניון הוירטואלי, קיר אינטראקטיבי בו תוכלו להחשף לכל המוצרים שאתם רוצים לרכוש- סופרמרקט המציג לכם את האינוונטורי של המוצרים השונים, אתם יכולים להזיז אותם עם היד שלכם אל עגלת קניות עגולה אינטראקטיבית- ולמעשה ללחוץ על כפתור קניה ישירות מתוכה. עכשיו, תפסיקו לדמיין כי זה קיים כבר היום בדובאי והוצג במסגרת של התערוכה, תוכלו להחשף אל הפיתוח בסרטון הקצר הבא :
.
 .
מדובר בקניון וירטואלי שמראה בצורה מדהימה, ממש- State of The Art סביבת קניות חדשה וחווית שופינג אחרת, המאפשרת לצרכנים לרכוש בצורה אינטראקטיבית דיגיטלית את הקניות שלהם משלב החיפוש ועד לשלב הקניה בפועל והכל מעוצב בחווית 3D. המשתמשים יכולים לבחור את המוצרים שלהם מהמשטח האינטראקטיבי- להזיז את המוצרים שנבחרו אל עגלה קניות וירטואלית, הם למעשה מסיימים את הטרנזקצציה עם כרטיס האשראי דרך מכשיר המובייל אשר יודע להתחבר ישירות אל הכתובת ולשלוח את המוצרים ישירות הביתה- בתוך שעתיים.
MART4016
האם בעתיד נדפיס את האוכל שלנו ? כפי הנראה שכן, ישנם יזמים בעולם שמחפשים תשובות לרעיון, אחד האפיקים הוצגו בסיור הייתה מדפסת תלת מימד אשר מאפשרת לנו להדפיס את האוכל שלנו על ידי קפסולות בהן למעשה ממקמים את חומרי הגלם (עם דגש על חומרי גלם באיכות גבוהה)- ומדפיסים מנות אוכל שונות כמו : קוסקוס, פסטה, רביולי ועוד.
 G50
לחברה שהציגה את הרעיון קוראים- The Foodini והתפיסה שלה היא שצריך קודם כל להטמיע את הגישה אל חברות המזון הגדולות, לאחר מכן לעבור למרכזים שבהם יש הרבה מאוד אנשים- כמו בתי חולים או שדות תעופה, לעבור אל עולם הפאסט פוד ואולי אף לשנות אותו מן היסוד (שכן מדובר בחומרי גלם בריאים שמשנים את הפרדיגמה של אוכל פאסט ולא בריא)- ומשם אף להגיע עד לבית הלקוח ולעצב מחדש את הדרך בה אנחנו צורכים מזון.
MR2
מבט אל העתיד- האם נאכל מקפסולות ?
IMG_3627
האם הקניות שלנו יכולות להפוך ולהיות למשחק ? באמצעות טכנולוגיות Virtual Reality ?
IMG_3626
הרעיון של Virtual Reality היווה חלק משמעותי מתערוכת וכנס המובייל, Labs 4 Glassסטארטאפ ספרדי הציג את תפיסת הקניות בוירטואל ריאלטי- הרעיון הוא שהסופרמרקט עובר טרנספורמציה, ואתם יכולים כתא משפחתי לרכוש מהסופר מרחוק- לכל אחד בבית יש הזדמנות לחוות חוויה אינדוודואלית שעונה לצרכים שלו : לילדים סוג של גימיפיקישן, לאב של המשפחה תעודת ביטוח שחלילה לא יבחר במוצרים הלא נכונים שכן אנחנו חשופים להם באופן וירטואלי ולאם- יכולת לנהל את החשבון המשפחתי ולייצר סל קניות מושלם.
.
החוויה אף יכולה להתרחב אל נקודת המכירה באמצעות קסדת וירטואל ריאלטי, אנחנו יכולים לבחור מוצרים ישירות מהמדף ו”להפיל” אותם לסל הקניות– אם אתם רוצים לעבור חווית Virtual Reality שמדגימה לכם את הסופר בתלת מימד מרחוק תוכלו לחוות אותה בלינק הבא– Link.
M23
עגלת קניות חכמה ותפיסת תשלום Invisible. סטארטאפ העונה לשם- Veritas  הציג בסיור גישה חדשה שמאפשרת לכם לקנות מוצרים באמצעות סלולר שמתחבר אל עגלת הקניות ובכך הופך אותה לחכמה, המוצרים מחויבים אוטומאטית בחשבון שלכם מרגע ששמתם אותם בעגלה, אתם עוברים בAisle של הסופר- קונים, וברגע שאתם מגיעים אל הקופה- הקופאית מזהה אתכם ואת תכולת העגלה שלכם ו”משחררת” אתכם מבלי שתצטרכו לעשות דבר.
MR1
העוזר הדיגיטלי בבית סטייל Echo של אמזון– תוכלו לנהל את הקניות בבית שלכם באמצעות עוזר חכם אליו אתם יכולים לדבר ולהגיד ישירות בקולכם מה חסר לכם- באופן אוטומאטי הוא יוסיף עבורכם את המוצרים החסרים אל סל הקניות- ובכך יבטיח שלא תשכחו להכניס את הדברים שאתם צריכים לקנות בקניה הבאה.
IMG_3635
חוויה קולינרית מזן אחר – בסיור הציג סטארטאפ שרוצה להמציא מחדש את החוויה הקולנרית, הרעיון הוא ליצור באמצעות כוחות הגרביטציה סוג חדש של מסעדנות- נסו לדמיין צלחת שמתעופפת מהשף אל המלצר וממנו אל הלקוח- חוויה מועצמת שמשנה לחלוטין את הדרך בה אנחנו אוכלים ומקצינה חושים נוספים מעבר לטעם ולריח.
.
תוכלו להחשף לחלק מהרעיון השאפתני הזה בסרטון הבא :
 .

עוד ישום שהוצג- מציג כיצד המדפים בסופר יכולים להפוך ולהיות לגוגל של האוף ליין, מרגע שאתם מעבירים את היד שלכם על בקבוק יין תקבלו עליו מידע עשיר שמוצג על גבי המסכים- אקט ויוטיליטי שיאפשר לכם לעשות בחירות נכונות זמן הקניה.
IMG_3643
מילת סיכום. אני מקווה שהסקירה הארוכה שיבאתי לכם לכאן אשר מציגה את עתיד הקניות שלנו מנכיחה לכם חלק מהמחשבות המרחיקות לכת שקיימות במוחם של יזמים שונים בעולם, חלק מהדברים אנחנו רואים כבר היום וחלקם כפי הנראה יעצבו את העתיד הבינוני רחוק שלנו- אבל חשוב להיות קרוי אוזן למגוון הגישות ולהבין שכפי הנראה המהות שלהם תעצב את העתיד שלנו בצורה כזו או אחרת.
1
זהו פוסט הסיום של סדרת התכנים אותם יבאתי עבורכם מועידת ותערוכת המובייל הגדולה בעולם, כולי תקווה שייצרתי ערך והצלחתי לגרום לכם לקחת דברים משמעותיים שיעצבו הלכה למעשה את מפת הדרכים של המחר.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.