The New Role of Facebook in Our Lives

3344

מהו תפקידה של פייסבוק בחיינו ? הפוסט הזה ינסה לנסח ולחקור עבורכם את התשובה לשאלה, שכן אני מוצאת את עצמי מדברת על הנושא הרבה פעמים עם אנשים באון ליין ובאוף ליין- וכפידבק, כתגובה לשאלות הנשאלות אני רוצה לעשות פרוססינג לדילמה, ולדבר על תפקידה של פייסבוק בחיינו- מה למעשה יהיה העתיד שלה בידיים של האנשים ? האם היא תמשיך להיות הרשת החברתית הגדולה בעולם ? האם נמשיך להשקיע בה כל כך הרבה זמן כמשתמשים ? ולאן העתיד שלה מתפתח ?

החלטתי לעשות מעשה ולשטח בפניכם את האמונות שלי ברשומה ממוסדת בבלוג- על מנת שתוכלו להתעשר מנקודת מבטי ומהתובנות שאני תכללתי על הנושא. חשוב לי להגיד כי אין סימוכין לרעיונות שאני מביאה לכאן- מדובר בפירות של הדמיון העצמאי שלי, ואני האדם היחיד שעומד מאחורי רעיונות אלו.

הצעירים בורחים ? צריך אולי להתחיל מהנתון המשמעותי ביותר והוא- אכן פייסבוק משנה את תפקידה אבל היא עדיין לא איבדה מכוחה ומאחיזתה בקהלי יעד שונים וכשאני אומרת זאת אני מתייחסת באותה נשימה גם לקהל של הצעירים. תוכלו לראות בגרף הבא את מיקומה של פייסבוק בחייהם של הצעירים ולהבין שישנה נטייה משמעותית וברורה לרשתות חברתיות אחרות כמו אינסטגרם, Snapchat ופלטפורמות סושייל נוספות, אבל לפייסבוק ישנו עדיין תפקיד משמעותי בחיים של הגולשים משכבות גיל השונות.

11133797_10152937228754125_2166690756891514156_n

פייסבוק בעיני היא ברומטר– מותגים שעובדים בפייסבוק צריכים להבין שהפלטפורמה מהווה את הברומטר לחיים שלנו בישראל (ובעולם), התגובות, הסנטימנט- הכיוונים אליהם אנשים מושכים מהווים סמן וכלי ברור לרעיונות אליהם אנשים שואפים. התכונה המשמעותית ביותר שמותג צריך לנכס לעצמו על מנת שיוכל להשתמש בכלי זה בתבונה הינה : הקשבה.

אבל ישנה חשיבות נוספת שאתם צריכים לקחת בחשבון- פייסבוק מאפשרת לכם לנטר קהלים משתנים ומגוונים ולדבר רק איתם- לעשות Slice & Dice של הקהל הספציפי אליו אתם פונים. אם אתם רוצים להגביר את היכולת שלכם להקשיב ולהחשף לברומטר של האנשים, אתם צריכים להשתמש בכלים המגוונים שפייסבוק מאפשרת לכם.

הנחת היסוד שלי, ההיפותזה עליה אני נשענת אומרת כי שיח משתנה עם קהילות שונות ומגוונות יאפשר לכם להבין היטב את הקהילה, ולגזור מהשיחה בפייסבוק גם אל מקומות אחרים בהם אתם פעילים. תוכלו להבין איזה נושא מעניין מי, מהו סוג הסיפור אשר נוגע לקהל ספציפי כזה או אחר ומהי צורת ההגשה הנכונה ביותר. את השכל הזה אתם יכולים להרחיב הרבה מעבר לזירת הפייסבוק ולקחת אותו לפעילות השיווקית שלכם בזירות השונות בין אם : קנויות, בשכירות או בבעלות.

חדר חדשות– פייסבוק היא ה-Newsroom של החיים שלנו, מותגים שמשווקים את עצמם ומקדמים את המסרים שלהם בפוש באמצעות פרסום בפיד של פייסבוק בניטור לקהילה ספציפית- נכנסים למעשה לחדר החדשות הרותח והקולח של האדם עצמו. אבל משמעותי להבין שחדר חדשות זה הינו מחוספס, מלא במקורות שונים ומשתנים וכוח הההשפעה שלו על הגולש רק גדל מיום ליום, אתם צריכים להבין את העוצמה הזו ולהתייחס אל כך בדיוק מפרספקטיבה זו.

facefu22

חדר חדשות גוזר עליכם להיות קונטקסטואלים, רלוונטים בחיתוך לקהילה ספציפית עם המסרים שלכם ויותר מכל אתם צריכים להתנהג לא כמפסרמים שרוצים לדחוף את המסר אלא כפאבלישר לכל דבר ועניין. המותג שלכם יכול לייצר “חדשות משל עצמו”, אם רק תחשבו כך ותתחברו לשיח עולמי ומקומי, תעשו קונקשיין בין הסיפור ועולם התוכן של המותג שלכם לסיפורים שמסביבכם, ותחפשו להיות בקשר עם מה שקורה מסביב לעולם המוגדר של התעשייה בה אתם פעילים.

פלייסמנט חי של מדיה– מהצד של המפרסמים חשוב להפנים שפייסבוק אינה מדיה רגילה, הדימוי שלי לפלטפורמה הינו : “פלייסמנט חי”, מגש מסר שלמעשה מאפשר למותגים להעלות את הסיפור של המותג  בפיד ישירות בתוך “חדר החדשות” של הגולשים ועל ידי כך נותן לגולש כוח אמיתי ביד- להתכתב ולהיות בדיאלוג עם המסר. לטעמי, אם דון דרייפר מMad Men היה פוגש את האפשרות הזו בתקופה שהוא כיכב בעולם הפרסום הוא היה עושה ממנה מטעמים, שכן פלייסמנט חי מאפשר לנו לעשות כל כך הרבה דברים שבנר “טיפש” במדיה לא.

תשתית– מעל הכל אתם צריכים להבין שפייסבוק מתכננת ועושה הרבה בנושא, היא רוצה להפוך את התשתית את הInfrastructure שלה לעולם שלם של שירותים ומוצרים שמאפשרים לנו כצרכנים לא רק להשתמש במדיה ככלי תקשורת אלא גם להיות קשורה לעולם שלם של פעולות, טרנזקציות. המשמעות למעשה מתבטאת בכך שאנחנו כמשתמשים נוכל לעשות דברים שונים ומגוונים עם הפלטפורמה- כשאחד הקייסים המרכזיים למעשה נסב על אפליקצית המסרים של פייסבוק שתהפוך עם הזמן לכלי של תשלומים.

עובדה זו מסמנת שכשפייסבוק תהפוך לפלטפורמת תשלומים ותשמש ככלי שדרכו נכנסים לאתרי קומרס, ודרכם אפשר לבצע רכישה באמצעות הפלטפורמה- היא תהווה תחרות עצומה למגוון שחקנים בספירה הדיגיטלית, כוחה של פייסבוק רק יגדל והרעיון של קומרס וסושייל יקבל גוון חדש ויהפוך למציאות.

מילת סיכום. אני מקווה שהניתוח שלי עזר לכם להבין טוב יותר את תפקידה של פייסבוק בחיינו כמשתמשים או כעסקים ושרטט לכם את החזון העתידי בזמן הקרוב, בינוני ורחוק של הפלטפורמה. נכונות לנו הפתעות גדולות ושינויים משמעותים בדרך- בה אנחנו כיוזרים עושים שימוש בעולם הSocial ובמידת ההשפעה של הסושייל על החיים שלנו גם במימד של האינפורמציה- ולא פחות חשוב במימד של הטרנזקציה.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.