Cannes Lions 2017 | Data & Creative

Cannes Lions 2017

על דטה בחיבור לקריאטיב, המשך לסדרת הפוסטים מפסטיבל הקריאטיב בקאן 2017, אחד המפנים הגדולים של השנים האחרונות בפסטיבל הקריאטיב בקאן, מהווה סוג של ברומטר לחשיבות הדטה בסט הכלים העסקיים השיווקים. החיבור בין דטה ליצירתיות מראה כי המוחות הקודחים מתחילים לעבוד שעות נוספות, ויוצרים מחומר הגלם מהלכים נהדרים שיכולים לייצר שינוי ! על כך אני רוצה להתעכב בפוסט הנוכחי, תוך הבאת קייסים ייחודים שמעבירים את המסר אשר זכו לפרסים המובילים בקאן. לסדרת הפוסטים הכוללת יש תגית מובילה, וניתן לעקוב ולהיחשף לתכנים בכללותם – Cannes Lions 2017.

ישנה קטגוריה שלמה שצצה לה לפני כשנתיים תחת השם- Cannes Innovation, ובתוכה מגולם נושא הקריאטיב Data. בעולם תוכן זה שהתחיל כרזה ומתמלא לאורך השנים- ישנן זכיות לפרויקטים מובילים וקייסים מעניינים שניתן ללמוד מהם. אחת הדוגמאות המדהימות ביותר שהוצגו באירוע שייכת ל-Canal + ערוץ מדיה בצרפת, אשר רצו להראות כיצד אפשר בחיבור חכם לדטה לשנות תפיסות והתנהגויות של אנשים ובאמצעות כך לשווק סדרה חדשה.

the-young-pope

הרעיון היה ליצור אפיפיור דמיוני-The Young Pope אשר נוצר בפייסבוק, טוויטר ויוטיוב עם פרופיל משלו- אותו אפיפיור יוצג על ידי השחקן ג’וד לאו, ותפקידו היה לענות לאנשים שונים שמדברים ברשתות החברתיות, כשהמסרים שלו אמורים לשנות את התפיסות של האנשים לגבי התנ”ך. בשביל להגיע לסקייל גדול, אותו פרופיל קיבל יכולות פרוגרמטיות מבוססות בינה מלאכותית של IBM Watson- אשר סרקו את התנ”ך כולו ואפשרו באמצעות התוכנה לקחת את הטקסטים ולהפוך אותם לאולטרה מודרנים- עם הדמות של האפיפיור הצעיר שיכול לענות בפועל בזמן אמת ברשתות החברתיות לאנשים הספקניים.

התוכנה למדה תכונות שונות של :  כעס, קנאה, תשוקה, ועוד- כך יכלה לדעת כיצד ואיך היא צריכה לענות לכל שיחה. התוכנה הוזנה ביותר מ-39.000 ורסיות של התנ”ך הברית החדשה והישנה והבוט שעמד מאחורי הפרויקט אשר איפשר לעשות את האקט הפרוגרמטי, ניתח יותר מ-4 מיליון מסרים וענה למיליון ויותר, בצורה שעושה ספרדביליות לרעיון הטוב שעומד מאחורי הדת. חשוב להדגיש כי הרעיון של ה-Young Pope כולו מוביל למותג סדרה חדשה ומקורית ב-Canal + אשר שוחררה לאוויר ולשידור באוקטובר 2016, בכך שיצרו את המהלך אפשרו להגדיר את המשמעות של התוכן ולהבטיח שצעירים יתעניינו בה וירצו לצפות בתוכן ובשחקן הראשי-Jude Law.

Cannes Data 1

פרויקט שני מובא לכם מאוסטרליה, חברת הביטוח AAMI רצתה להפוך את ה-Data לכלי שעוזר לעצב את הדרך בה נוהגים נהגים צעירים. הרעיון היה לבנות אפליקציה שמהווה כפלטפורמה עבור נהגים צעירים ומלמדת אותם בצורה חכמה לנהוג נכון כבר בשלב הראשון, האפליקציה יודעת לנטר את המשתמש בצורה דינאמית, ולתת אינפוטים על הנהיגה- המערכת מספקת אינסייטים של מידע בזמן אמת ובכך עוזרת גם לנהג החדש וגם למורה לשפר יכולות.

התובנה עליה יושב המהלך, נשענת על העובדה שבחברת הביטוח זיהו שנהגים צעירים חשופים לתאונות פי שלושים מנהגים אחרים, זאת במבוסס הדטה. השימוש בקולקציה של סנסורים הכוללים שכבה של דטה מאפשרת לנהגים להבין את הטכויות שלהם ולקבל תמונה על הדרך בה הם נוהגים, על מנת שהסיכון יצטמצם.

פרויקט שלישי שאמנם הגיע רק לשורטליסט- אבל עדיין מייצג בעיני קייס ששווה מאוד ללמוד ממנו- Microsoft Course IQ. מיקרוסופט רצתה לחשוף את שירותי הענן שלה לבכירים בתעשיה, אבל למעשה מדובר בסרביס שלא ממש מעניין אותם, על מנת שתוכל לעשות זאת היא יצרה שירות מיוחד לבכירים שמשחקים גולף,  בו יכלה להדגים הוכחת יכולת לעוצמת המוצר הענני שלה והכוח של הדטה.

Cannes Data 2

הרעיון היה לבנות קורס גולף דיגיטלי- המאפשר לשחקנים לקבל כלי שעוזר להם לפתח את היכולות שלהם במגרש הפיזי. מדובר באגריגציה של דטה בזמן אמת ודטה היסטורית של משחקי גולף  אשר כוללת יותר מ-13,000 משחקים, הקטלוג של המידע מהווה סוג של יוטיליטי מבוסס אלגוריתמיקה הממנף לשחקנים לקבל החלטות חכמות יותר על המגרש. כל המערכת מבוססת-Microsoft Azure Machine Learning.

את הכלי הזה סיפקו לשחקנים על המגרש ובכך יצרו גישה ישירה אל בכירים בתעשייה ואפשרו גישה ישירה לשירותים ולמוצר המיקרוסופטי למקבלי החלטות.

מילת סיכום. זו הייתה סקירה של שלושה קייסים מתוך שלל מהלכים אשר הוצפו בפסטיבל, הנקודה החשובה לזכור מהרשומה הזו הינה : שדטה, הופכת להיות לחומר גלם ביד היוצר עבור מחלקות הקריאטיב, והשימוש בה מבטיח מצפנים חכמים מבוססי מדידה- אפקטיביות ואימפקט על החיים של האנשים. אני כאמור ממשיכה את הסדרה ואדאג להביא לכם לכאן, תובנות ודברים נוספים שאספתי מקאן.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.