SoLoMo | Benchmark

 

אפשר לאמר בוודאות שבעולם התיירות תם עידן המתווכים, וליתר דיוקהמתווך החדש הינו הפלטפורמה. את Airbnb היכרתי לראשונה בכנס Le Web 2011 – בו המנכ”ל והבעלים סיפר איך האתר קם ואיך הפלטפורמה הזו שהחלה מהצורך לכסות את החשבונות הפכה לנקודה החמה של העולם התיירותי. הפוסט הזה מבחינת התרומה שלו והערך שהוא מעביר לכם נחלק לשניים :

החלק הפרטי והחלק המקצועי

החלק הפרטי הוא פשוט . מדובר על אתר תיירותי המאפשר לכם להיחשף למיגוון הצעות שכירות: דירות, טירות, חדרים להשכרה מכל המינים והסוגים בכל העולם – מוילה מפוארת או טירה אמיתית ועד לחדר בבית מגורים, להשכרה לתקופה קצרה. ניתן להגדיר בפשטות את האזור המבוקש, טווחי מחירים, צרכים מיוחדים ותאריכים – והאתר יערוך עבורכם חיתוך מדויק של כל החדרים האפשריים במקום בו בחרתם.

החלק המקצועי חושף אתכם לחשיבה חכמה ואינטגרטיבית שהולכת עד הסוף. גישה זו משתמשת בכוחו של הדיגיטל ומקפיצה את החוויה של המשתמש לשילובים כל כך מהודקים שכמותם לא ראיתי בעבר. אני אפצל את הרשומה לפי החלוקה של Social – הצד החברתי של האתר, לעומת Local – הצד הלוקאלי. לגבי  Web – אינטרנט וMobile נראה איפה האתר פוגש אותנו בסלולר או בטאבלטים למיניהם. 

| Web |  

האתר – זהו כלי חוויתי מושלם לכל מי שמתכנן טיול או נסיעה למקום רחוק בעולם. יש בו אפשרות ניווט מעולה עם חיתוכים לכל צורך. תמונות שמתארות את החדרים המוצעים להשכרה ופירוט ברור לגבי כל דירה ודירה. הצד העסקי מסחרי של האתר מחובר בצורה מדהימה לחברות האשראי, וכל ביצוע התשלום נעשה מתוך האתר כך שניתן לנהל גם תהליך מכירה (מהצד של המוכר) וגם תהליך קניה מצידו של השוכר. חשוב לציין שפלטפורמה זו יכולה להפוך אותנו בהרף עין לבעלי עניין מהצד של הצרכן ובמקביל גם אנחנו יכולים באמצעותה להפוך את השטח שלנו לשטח נדלנ”י להשכרה. יש באתר אזור ברור המוקדש לשאלות ותשובות והוא מאפשר לנו לברר ולקבל מענה כמעט לכל שאלה שאנחנו מתחבטים בה. הנושא הכספי מטופל בשקיפות גמורה והוא גלויי לכל השותפים – האתר מתפקד כפלטפורמה וכל אחד מהצדדים משלם למעשה לבעלי הפלטפורמה אחוז מסויים ממחיר ההשכרה – האחוז רשום לכם בצורה בולטת ומאפשר לכם להכיר בצורה ברורה את כל פרטי העסקה.

 | Mobile | 

אפליקציה | מי שתכנן את הארכיטקטורה הדיגיטלית של המיזם הזה הבין הלכה למעשה שצריך לתת לה ביטוי בכמה ממדים. מימד האתר כפי שהדגמתי לכם למעלה – אבל לא פחות חשוב מימד של אפליקציה למובייל שמאפשרת לכם “על הדרך” לטפל בחופשה שלכם או לחילופין במודעה שלכם דרך הממשק הסלולרי. האפליקציה מאפשרת לכם לפעול בדיוק לפי כל מה שקיים באתר ובו בזמן מסנכרת את כל המידע לחשבון האישי שלכם כשהוא מנוהל מהאתר או מהמובייל בסנכרון מלא. 

חיבור SMS | חשוב עוד לציין כי החיבור למובייל לא מתחיל ונגמר באפליקציה! למעשה – כשAirbnb מזהים תנועות רפטיטיביות מצידכם הם מציעים לכם לסנכרן את האינפורמציה למספר הטלפון שלכם וכל תנועה חוזרת שתתרחש באתר תגיע אליכם בפוש נוטיפיקישן גם לסלולר ובכך תבטיח שאתם אכן עוקבים אחרי הבקשות שלכם, השאלות והצרכים שלכם כל הזמן.

| Social | 

Facebook Connect | אחד הדברים החשובים ביותר באתר הוא נושא החיבור לסושייל. במקרה הספציפי של מיזם זה הסושייל נבנה בכמה שכבות ולמעשה מבטיח שאנחנו נוכל להנות מכל התועלות שהוא מביא איתו. התועלת הראשונה לצרכן ולכל מי שמתחבר לאתר – אפשרות של חיבור ויצירת חשבון דרך פייסבוק קונקט. זו אפשרות שמנטרלת את בעיית הטירחה שבפתיחת חשבון ומייתרת את הצורך לזכור את פרטי החשבון שלי, שהרי הם למעשה נשענים על הפרטים שלי בFacebook – ואותם כפי הנראה תמיד אזכור. 

המלצות גולשים | השכבה השנייה המשמעותית של הסושייל היא שכבת המלצות הגולשים. האתר למעשה מתמלא בהמלצות של גולשים אשר נותנים את חוות דעתם על הדירות ומאפשרים לאחרים להיחשף לחוויות של אחרים – טובות או גרועות. ברור שלפונקציה זו יש השפעה משמעותית ביותר מבחינה שיווקית  !

חיבור סושייל | החיבור השלישי הינו חיבור אינטגרטיבי שקיים באתר ותפקידו לאתר עבורכם את הקשר בין המציעים לבין חברים שלכם בFacebook – אותם למעשה אתם יכולים לשאול על המציע כיוון שהוא קשור אליו בקשר חברות ברשת החברתית. סימנתי לכם על צילום המסך הבא את המקומות בהם בא לידי ביטוי החיבור של הסושייל עם האפשרות שלכם לראות חברים משותפים. 

| Local | 

Google Street View | גם בחיבור אל הלוקאל החבר”ה האלו לא מאכזבים כלל וכלל ! הטמעה מהירה מאוד של גוגל סטריט ויו בתוך האתר מאפשרת לכם ממש להיחשף אל המקום ולראות את הרחוב ואת הקונטקסט הסביבתי שהוא נמצא בו. זו החלטה נבונה שעוזרת לנו להפיח חיים בהצעת הערך של השכרת הדירה ותורמת הלכה למעשה גם לשוכר וגם למשכיר. 

Google Maps | מיום היוולדו האתר מחובר לגוגל מאפס ומאפשר לנו להבין בדיוק איפה ממוקמת הדירה ובכך למעשה עושה לנו את העבודה ומכוון אותנו בצורה הנוחה ביותר מבחינת ההתמצאות בשטח.

המקום עצמו וסגירת מעגל של החוויה | בסופו של יום אנו מקבלים מוצר או יותר נכון סוג של שירות לוקאלי, המקום עצמו – הדירה -מחבר את הדיגיטלי לפיזי והופך את הכל לאירוע שמסתכם בסגירת מעגל שלמה. משכירים שעובדים נכון ואיכותי דואגים להכניס תמונות של הרחוב, של בתי הקפה שנמצאים ליד ומבקשים מהשוכרים לכתוב את חוות דעתם שמן הסתם מושתתת גם על החוויה הכללית שלקחו מהטיול. כל אלו עובדים יחד עד סגירת המעגל שמאפשרת לגולשים אחרים להנות מדעתם של אחרים ולהתבשם מטיפים שממקדים אותם לקראת קבלת החלטות נכונה. 

לסיכום. החלטתי לצרף לכם את ההרצאה של המנכ”ל והמייסד של המיזם הזה, הלקוּחה מכנס Le Web האחרון בפריז. תוכלו לשמוע אותו ולהכיר את הדרך שהוא שרטט על מנת שיוכל להגיע למוצר כל כך מדויק שהופך את המתווך לפלטפורמה ומייצר חווית צריכה ואינטראקציה עסקית הרבה יותר נכונה מזו המקובלת עד כה.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

5 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.