Facebook Page Management

 

אני מוצאת את עצמי מהרהרת שוב ושוב אודות ניהול מתחמים בFacebook. לטעמי,כשם שבעבר לא תיארנו לעצמנו שאכן יקום בארגון תפקיד ברור ומובהק של מנהל אתר ומנהל תוכן, נראה שכמוהו גם נושא זה ילך ויתפתח באותו כיוון. הוא יקבל הגדרות תפקיד חדשות ויוקצו לו משבצות של העובדים החדשים. אם ניקח זאת רחוק אף יותר, אני רואה בחזוני שזה יהיה תת תפקיד בדירוג של מנהל מדיה חברתית.

מנהל מדיה חברתית בעתיד הלא רחוק יהיה בעיני איש השיח הארגוני, דהיינו מי שאחראי על ניהול השיח עם בעלי העניין של הארגון הן פנימה והן כלפי חוץ ותחתיו יקומו תפקידים כפופים אשר יאפיינו מחלקה חדשה לחלוטין. בכוונתי בפוסט זה לשטוח את האפשרויות השונות של מנהל מתחם כזה ואליהן אסַפֵּחַ עוד כמה עניינים חשובים שעד כה לא דיברתי אודותם. עניינים אלה נובעים בעיקר מן העובדה שלאחרונה Facebook שינתה את מודל הדפים בעמודי הLike והשינוי הזכיר לי שהגיע הרגע הנכון לעורר שוב את הדיון על האפשרויות השונות שנפתחו במתחם ולצייד אתכם בכמה טיפים חדשים שלא הוזכרו בפוסטים הקודמים. אפרוס טיפים אחדים הנוגעים בנושא מנהל מתחם בשני מישורים שונים. המישור הטכני טקטי, והמישור האסטרטגי דהיינו זה שבונה את מרקם היסוד של המתחם הלכה למעשה.

ברמה הטכנית | טקטית :                                                    

תחזוקה כללית : כדאי להביא בחשבון שפתיחת עמוד חברה בFacebook דורשת תשומת לב והשקעת זמן כדי שיניבו ניהול אמיתי. נקודת המוצא נובעת מתוך הכרה בצורך שבעשייה יומיומית הכוללת שיח, דיאלוג, יצירת תכנים ותחזוקת הקו המוביל שעליהם החלטתם מראש. בשוני רב מצורת ניהול מתחם כמו אתר בית – הפעילות בזירה זו דורשת טיפול על בסיס תמידי של התייחסות.  טועה מי שחושב שניתן לפתוח מתחם בקלות ראש, למשל “לזרוק” מדי פעם לינק וללכת… כפי הנראה במבחן התוצאה הוא לא יגיע רחוק מדי. מנהל מתחם בFacebook נדרש לערנות גבוהה ולחשיבה מתמדת שעל עקרונותיה אדבר בנקודות הבאות :

זמן עבודה : לא פעם אני נפגשת עם השאלה הזו : כמה זמן זה לוקח ? ובכנות אומַר שאין זה פשוט לענות על כך. האם אנחנו יושבים ומחשבים כמה זמן לוקח לנו לשלוח מיילים, לקבל, לענות , לתחזק את התקשורת שלנו מול בעלי העניין השונים שאיתם אנו נמצאים בקשר ? מתחם בFacebook דורש בדיוק את מצב העניינים הזה ! צריך “להיות שם” ולהתיחס לכל השאלות שעולות, לגרום לדיון התוסס להתרחש, לבדוק בהקפדה שלא יתעוררו בעיות של ספאמרים ובעיקר להקדיש מחשבה רבה לשאלת התוכן. תוכן מעניין מהסוג שיגרום למתחם לגדול ולהתפתח ולתפוש תאוצה ויתקדם בכיוון אשר משרת אותנו בסופו של יום כמתחם תקשורתי של הארגון שלנו לכל דבר ועניין.

צימצום השטח : מנהל מתחם בFacebook  צריך להיות כרוי אוזן לשינויים ולדעת לנצל הזדמנויות, וכמו כן, להפוך את החסרונות ליתרונות . רק לאחרונה Facebook שינו את רוחב העמוד בו ניתן לעצב טאבים שונים – הרוחב הנתון החדש לעבודה הינו 520 פיקסלים, אבל יחד עם זאת, אף אחד לא מגביל אתכם באורך : מבחינתכם זהו נדל”ן רלוונטי לכל דבר איתו תוכלו לעבוד. בדרך זו תייצרו מהלך שהוא מודל של הפיכת החיסרון ליתרון ושל ניצול מרבי בחתך אורך. מנהל טוב ידע לאמץ צורת חשיבה זו וליישם אותה ככלי שיווקי ממדרגה ראשונה. עליו לשקול היטב איך ניתן להציג את הפעילות והנראות של החברה לאורך העמוד ובכך למקסם את המסרים הבולטים של הארגון.

עמוד פרטי הכרחי בFacebook לפתיחת עמוד חברה או לכל פעילות אחרת מסוגה. עמוד פרטי כשמו כן הוא, דהיינו הלוח שאמור לייצג אישיות ולא מותג ! מותג או חברה צריכים להיות מיושמים על ידי עמודי חברה או במקרים מסוימים על ידי קבוצות. נוכחתי במקרים רבים בטעות נפוצה שחוזרת על עצמה שוב ושוב, כאשר לא נלקח בחשבון שעמוד פרטי אינו יכול לתפקד כעמוד של חברה או מותג! מדובר קודם כל בעבירה על החוקים של Facebook ויתרה מכך,  הדבר סותר את ההיגיון העומד בבסיס ההתרחשות במתחם זה. יש לכך סיבה רבת משמעות <<< העיקרון במדיה החברתית הוא לדעת שאתה מדבר עם אדם בשר ודם. מנהל מדיה חברתית צריך לייצר קוד של נוכחות ונראות מרבית אשר תקבל ביטוי בטאב של ה”ברוכים הבאים” ומשם נוכל לקלוט כבר מן ההתחלה שהמקום מדבר “אנושית”. הוא צריך במקביל לייצר קוד קבוע שמחדד את השאלה עם מי החברים במתחם משוחחים ודרך כך לחבר את הפעילות הדיאלוגית על בסיס “אנשים לאנשים”.

ברמה האסטרטגית :                                                      

בניית ציר תוכן ממוקד מטרות | תפקידו המשמעותי ביותר של מנהל מתחם הוא לקבוע את הקו : קו התוכן אשר יהיה בכוחו להוביל את המתחם לאורך זמן. זו אינה משימה פשוטה כי למעשה היא מקבילה לחלוטין בעיני לבנייתו ולתחזוקו של בלוג או אתר שפועל סביב עולמות של תוכן. העיקרון המנחה בבניית עולם התוכן מאפשר לכם ליצור קשר עם קהל הלקוחות שלכם וליישר איתם ציפיות להמשך ההתקשרות. הצעד הנכון ביותר שעליו אמליץ עבורכם הוא לרשום לעצמכם תוכנית קטנה, שגודלה נקבע למעשה בהתאמה להיקף ולממדי העסק שלכם. בתוכנית אתם צריכים לכתוב קווי מתאר לתוכן מעניין ובר ביצוע שאותו בכוונתכם להעלות בזירה. אין לשכוח את ערכו הבסיסי של מהלך זה, שכן עיקר העבודה ועיקר המשמעות של הנוכחות שלכם יקבע ויתבסס על מהות התוכן שאותה תובילו בהמשך כקו מנחה.

אופי הסטאטוסים | מנהל המתחם צריך להעניק אופי מוגדר לסטאטוסים העולים, ולהעניק להם לבוש אנושי בין אם אלה סטאטוסים אינפורמטיביים ובין אם הם סטאטוסי תוכן אשר מספקים מידע בעל ערך לגולשים. הקהל שגולש במתחם צריך להרגיש את נוכחות המנהל ולהרגיש מספיק נוח לפתח איתו דיאלוג. ככל שתצליחו יותר לקרב את הצד האנושי לסיפור כך תצלח בידכם המשימה ותגרמו לאחרים לקחת חלק ואולי אף להפוך לצרכנים ברבות הימים. תפקידו של מנהל המתחם בעצם הופך לימים לתפקיד של מנהל קהילה אשר מכיר את זרימתה ויודע להעריך איך ולאן תנשוב הרוח.

תשתיות יוזמה של שינוי קבוע תוך כדי תנועה | בשלל המשימות של אותו מנהל נמצאת גם ההתייחסות לערכה של הערנות לשינויים בזירה. הוא צריך לעדכן את הממונים עליו על כך שדברים עומדים להשתנות ולהיערך בהתאם. כמו כן, מתוך היכרות עמוקה עם אופי ההתרחשות במדיה החברתית הוא צריך להיות יזם ולשנות באופן פרואקטיבי דהיינו ליזום מהלך שאינו תלוי בשינויים מטעם Facebook ישירות. השינויים כוללים : שינוי טאבים של מבצעים, שינוי של מראה המתחם, הכנסת פרויקטים חדשים על פי הבנת השטח (למשל זיהוי הזדמנויות כמו Facebook Places ) ועוד…

שיח ותגובות | ריאקטיבי | מעל הכול בתפקוד של הקהילה הנוצרת וקורמת עור וגידים תחת פיקוחו וניהולו של האחראי על המתחם, עליו לדעת להשתמש בתבונה ברזי הדיאלוג, לנהל אותו באופן חכם וליזום דרכו גירויים להמשכיות. קחו בחשבון שהשיח והדיאלוג הם למעשה הזהב של הזירה. הם העוגנים אשר יעזרו לכם למשוך לקוחות וצרכנים חדשים והם אלו שישאירו את הקיימים וייצרו Bonding אמיתי. אם תרצו מדובר על מעין בית וירטואלי של המותג שלכם שביכולתו לנהל שיחה ערנית וממשית עם בעלי עניין : קהל הגולשים. אותו קהל יהיה מורכב מכמה קטגוריות – עובדים, ספקים, לקוחות קיימים וצרכנים פוטנציאלים.

אין כמו דוגמא חיה ואמיתית להראות לכם את כוונתי : אני רוצה להדגים בפניכם מעשה שהיה עם מותג האופנה LOFT במתחם שלהם בFacebook ! מבחינתי זוהי הדוגמא הטובה ביותר שבה נתקלתי אי פעם. חברת LOFT האמריקאית העלתה למתחם הFacebook שלה תמונות מהקטלוג החדש לפני כמה חודשים. המתחם שלה מנה מעל ל600,000 אוהדים באותה נקודת זמן. מרגע העלאת קטלוג התחילו לעלות סטאטוסים אשר מוציאים קיתונות של כעס על החברה בטענה שהבגדים מתאימים רק לבחורות אשר נראות כמו דוגמניות. לכאורה החברה יכלה להתעלם מהפניה כי זוהי עובדה מוגמרת בשטח ואלו הם הבגדים שהיא מעצבת. אבל, כאן מגיעה ההפתעה בשיטת הריאקציה ואכן, כפי שיובן מייד, זה המקום שממנו לעניות דעתי כל אחד מאיתנו יכול ללמוד והרבה !

יום למחרת העלתה החברה בעמוד תמונות של עובדות החברה כשהן לובשות את הקולקציה החדשה.קל להתרשם מהתמונות שאין מדובר בדוגמניות וכי הבגדים למעשה מתאימים לכל אחת. אופי התגובה, מהירות התגובה (בטווח של 24 שעות) והקריאטיביות שבה נקטה החברה מצביעים על גדולתה של המדיה החברתית ועל מבחר הדרכים היצירתיות המעודדות לצרוך אותה ולהשתמש בה. לא צריך להיות עשיר וגדול כדי להפיק את התגובה של העמוד הזה אלא די במעוף וחשיבה חכמה אשר מפעילה את ההתרחשות החיה בזירה לטובת העניין שעל הפרק.

>>>>>>> & <<<<<<<

בפוסט הבא על עמודי חברה בFacebook אדבר על אופציות שונות לאפליקציות מדליקות שגיליתי לאחרונה ואף אודותן עדיין לא דיברתי בפוסטים הקודמים. כמו כן, אפזר טיפים קטנים נוספים ברמה הטכנית. במקביל אוציא פוסט נוסף המראה צעד צעד בנייה של מתחם בFacebook עבור עסק קטן, בבחינת  Case Study שבניתי על תשתיתו. אני מניחה שתוכלו להפיק תועלת מיטבית מהדוגמה. מקווה שתיישמו וגם תיהנו.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

13 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.