Tips : How To Make New Fans

 

לקטגוריית הפוסטים בנושא Facebook בבלוג זה : לינק |

הפוסטים שלי על Facebook ניזונים בתקופה האחרונה ממקור מעניין שנובע משאלות, מתהיות של אנשים הפונים אלי במייל, בפגישות, בכל מיני הזדמנויות ומפגשים בהרכבים שונים. האפשרות הזו של “תזונה” מהשטח, מהצורך האותנטי, מתפתחת בצורה ישירה ליצירת מענה אפקטיבי דרך הדרכה במרחב הדיגיטאלי, ותמיד יש לציין – מדהימה אותי מחדש.

הפינה שלי תעסוק הפעם במשהו שמטריד לא מעט אנשים  – איך “מייצרים” בסיס אוהדים חדשים באופן מעשי.  אני לא בטוחה שלגבי כול הקוראים אגלה טריקים שהם לא ידעו עליהם קודם. אבל, כדאי בכל זאת להשקיע בדבר דקה או שתיים כי אולי תיקחו מפה משהו שלא ידעתם. ראוי להדגיש כי הרשומה תעסוק אמנם בשאלה איך להביא את החדש אבל לא פחות חשוב מכך – לדעת איך לשמר את הישן. אני ארשום את הטיפים בסדר הבא : ראשית אפרט בכמה מן הטריקים הטקטיים אותם נוכל לעשות ולאחר מכן אתייחס לגישה האסטרטגית. מן הסתם כל אחד מהם ישלב מקצת ממרכיביו של האחר. כמו כן, כפי שכבר תוכלו לראות הכנסת אוהדים חדשים ושימור האוהדים הקיימים יתערבבו זה בזה בזכות חוט השני הקושר בין השניים. אציין לטובה במלוא הקרדיט את נושא שימור האוהדים אשר התעורר בעקבות שיחה ביני ובין שירלי שני קנטור המקסימה.

טיפ מרכזי אחד הקודם לכול תכופות אני שומעת על ארגונים אשר נלחצים מהעובדה שקיימת נטישה של העמוד. חשוב להבין ולהשלים עם העובדה שאין שום בעיה אמיתית בחשש לאבד אוהדים, זה בסדר ולגיטימי ו”זה דרך העולם”, שהרי לא תמיד נוכל להיות מעניינים בעיני כולם ואין גם כל צורך כזה.

הצד הטקטי |                                                                 

תיוג |  כבר כתבתי בעבר פוסט שלם על כלי התיוג : לינק. כלי חזק מאוד שלגביו נדרשת מחשבה מעמיקה ואיכותית טרום שימוש. קחו בחשבון שהכלי הזה מאפשר לכם לשווק את המתחם אל מעבר למעגלי החברים הנגישים לכם. כל מתחם, קהילה, חבר שתתייגו יזכה אתכם בחשיפה של העמוד שלכם לקהלים נוספים אשר נמנים על מעגל החברים של המושא המתויג. יש להקפיד על כך שהתיוג ייעשה תוך שיקול דעת וביחס לרלוונטיות המיידית למתויג. חשבו שיתופי פעולה, חשבו יחסי גומלין, כל אלו יאפשרו לכם לייצר תוכן ערכי ומצד שני להשתמש בכלי שיווקי חזק מאין כמוהו. קחו בחשבון שאחת העוצמות הגדולות ביותר בכלי זה הוא תיוג המתחם שלכם כאזכור בפוטסים אותם אתם מפרסמים בעמוד הפרטי שלכם.

Share | כלי נוסף שיכול מאוד לחזק את המתחם שלכם מבחינה שיווקית הוא כלי השיתוף. אתם יכולים להשתמש בו באופן יזום ומדי פעם לשתף את המתחם או תכנים מתוכו בעמוד שלכם. ראוי להדגיש שכדאי לכם מאוד לתייג את המתחם שלכם כשאתם עושים זאת ! כלי זה מאפשר לאחרים שעדיין לא נכנסו למתחם שלכם להיחשף אליו. כמו כן, כל תוכן שיעורר דיון, עוצמה, יגרוף אחרים לשתף את התכנים ובכך למנף את הסיפור שלכם. זכרו שניתן לשתף תכנים הכוללים : לינק, וידיאו, תמונה – סטאטוסים העומדים כטקסט בלבד לא ניתנים לשרשור.

Integration | עם שאר הפעילות שלנו במרחב הדיגיטאלי | יש צורך לחשוב על המתחם הפייסבוקי שלכם כממשק אינטגרטיבי לשאר הפעילויות שלכם ברשת, ואל תשכחו להשתמש בפלאגינים המצויינים שFacebook מאפשרת למשוך לאתר שלכם, לבלוג שלכם ולכל נוכחות רשת נוספת אותה אתם מייצרים. כפתורי הLike והShare מספקים לכם חשיפה נוספת לפעילות הכוללת שלכם במרחב הדיגיטאלי.

בעמוד הפרטי שלנו בFacebook | לפעמים מתקיימים דברים קטנים, המתקבלים כמובנים מאליהם אך בפועל הם חזקים ביותר. זכרו להכניס את לינק המתחם שלכם לעמוד הפרטי שלכם בFacebook. מתחת לשמכם ישנה בוקסה בה אתם יכולים לכתוב מעט על עצמכם וכל לינק שתוסיפו לה יהפוך ללינק פעיל – לינקאבילי.

Email |  אחד הכלים הטריוויאלים ועם זאת החזקים ביותר שנמצאים ברשותנו הוא כלי המייל שלנו. בלי שנשים לב אנחנו שולחים בשבוע מאות הודעות לקהלים שונים. ומעגלי היכרויות מסוגים מגוונים. קחו בחשבון שאתם יכולים למנף את הפעילות שלכם במתחם בזכות כלי זה. חשבו חכם, תכניסו בכל שבוע לינק להתרחשות חדשה, לתוכן מעניין, החליפו חלקי עיצוב ותהיו אקלקטים בגישה השיווקית שלכם – עצם הנוכחות של התכנים שלכם במשלוח המייל יעזור לכם הן להיות מעניינים יותר כלפי הצד השני והן להכנסת אוהדים חדשים לזירה.

Stationery | ממש כמו השימוש במייל המוכר והישן, חשוב להטביע חותם גם על ניירת המכתבים של החברה : כרטיסי ביקור, מעטפות , דברי דפוס בפרינט כל אלו יכולים לעזור לכם לשגרר את הפעילות שלכם בFacebook. זה אמנם תהליך שנבנה בצעדים אסקלטיבים, ואין כל צורך חלילה לזרוק ניירת קיימת לפח רק בשל מטרה זו. אבל בפעם הבאה שאתם מדפיסים חומרים מחדש – עצרו לרגע , תשקיעו דקה וצרפו את המתחם כחלק אינטגראלי מפרטי ההתקשרות שלכם.

Newsletter |  לחברות רבות יש ניוזלטר, כלי שיווקי אשר מגיע לעשרות, מאות ואולי אלפי מופצים. כלי זה יכול להוות זרוע אינטגראטיבית רמת מעלה לפעילות מדיה חברתית שלכם בכלל ובפרט לשם פעילות זו. חשוב לשלב בניוזלטר – פריצות שידור מהנעשה במתחם, לינק למתחם עם הצעה להצטרף. ובאותה נשימה לנצל במה זו לפרגון לחברי המתחם הפעילים – על כך נדבר בחלק הבא המתייחס לצעדים האסטרטגיים.

פרסום | מהלך hybrid | כמובן שתמיד קיימת האופציה הנכונה והאיכותית לשלב בין פעילות שלכם במתחם ובין פעילות פרסום בFacebook. שווה לבדוק ניהול מיני קמפיין של המתחם שלכם באמצעות חלוקה ברורה לקהלי יעד ולנושאי עניין. אני כותבת פוסט על הפרסום בFacebook עבור מתחילים וממליצה לכם בחום לחשוב גם על כיוון זה. התייחסו לכך ממש כמו להשקעה בקידום האתר שלכם באמצעים שונים של קניית מדיה בGoogle  או מהלך SEO. גם המתחם הפייסבוקי שלכם אמור להוות מבחינתכם  בית ונדל”ן וירטואלי של המסרים שלכם וקידומו מצדיק בהחלט את ההשקעה. Advertising in Facebook |

הזמנת חברים – It’s all in Timing ! כן, כן ישנה אפשרות להזמין את כל החברים שלכם לעמוד אוהדים שלכם. במידה שלעמוד יש יותר מבעל עניין אחד או מישהו שממש תומך בו אתם יכולים לבקש גם ממנו להזמין עבורכם. קחו בחשבון שמדי תקופה כדאי לעבור ולהוסיף חברים חדשים. ושוב, מן הראוי להזכיר – עבדו בשיקול דעת. קודם כל ולפני הכל אל תזמינו לעמוד האוהדים שלכם את כל תפוצת החברים לפני שמיסדתם בו ערך מוסף כלשהו. אין דבר עגום יותר מלהיכנס לפורום או מתחם, ולמצוא קהילה בפורמאט הגן הריק. חשבו חכם על התזמון. למי שרוצה להזמין את כל החברים בבת אחת ישנה אפשרות לעשות זאת על ידי הקוד הבא : לינק. חשוב לדעת : אתם חייבים לעשות זאת בדפדפן כרום, וכמו כן שימו את הכתובת כולה בשורת הדפדפן ולחצו Enter, זאת לאחר שתבחרו את האופציה של “הצע לחברים”. שוב, ראוי להדגיש כי גם אופציה זו לא מומלצת למחזור חוזר ונשנה, תפעלו בשיקול דעת והזמינו את תפוצת החברים שלכם רק לכשיהיה לכם משהו מעניין ובעל ערך במתחם. קחו בחשבון שבאופציית הצע לחברים תוכלו בדפדפן הכרום לעבור על רשימת החברים החדשים מדי תקופה ולהזמין את החברים החדשים שלכם.

הצד האסטרטגי |                                                         

Collaboration | אני מאמינה גדולה בשיתוף פעולה, ובעיני קולַבּוֹרציה היא מפתח ועוגן להצלחתו של מתחם : אם אתם מצליחים למלא אחר ההנחיות הבאות לבטח תזכו לכך שיגיעו אליכם עוד ועוד אוהדים  חדשים : תעודדו חברים אחרים לכתוב בעמוד שלכם | תדאגו לארח כותבים אורחים ממתחמים אחרים | תדאגו לקיים איתם שיתופי פעולה בפרוייקטים שיווקיים משותפים  |

שילוב תכנים בריטינג גבוה | טריק שעוזר מאוד למינוף הנראות של המתחם, עליו קראתי בבלוג אמריקאי לא מזמן : במידה שתשלבו בעמוד שלכם תכנים המדברים על Facebook כגון הודעות יחסי ציבור, שינויים במתחם ועוד סביר להניח שתיצרו בוסט לא רע לעמוד שלכם. קחו בחשבון שגם אם עולם התוכן אינו קשור אליכם ישירות, בכל זאת תמיד מתקיים הקשר התשתיתי המאפשר לכם לעיתים מזומנות לדבר על הקורה בספרייה הפייסבוקית. בכך גם מתגלָה בד בבד העובדה שאתם ערניים לשינויים ומסתגלים למציאות המתרחשת בתוכם תוך ניצול ההזדמנות של הווליום החיובי שבכוחה להפיק.

On-line/ Off-line | המדיה החברתית במימד הוירטואלי שלה יכולה להביא ולפתח לא מעט עוצמות . החיבור בין עשייה במרחב הדיגיטאלי לבין מציאות הOff-line מאפשרת חוסן ביחסים והמשכיות הקשר לאורך זמן. אין ספק שלא כולם מעוניינים בחשיפה הזו אבל מבחינתכם מינוף של אירועים פיזיים מתוך נתוני המציאות הדיגיטאלית מאפשרים לכם למסד רשת איתנה של קשרים אמיצים אשר תוכיח את עצמה לאורך זמן.

לעודד את הגולשים לכתוב סטאטוסים במתחם שלנו | אם המתחם שלכם מאפשר זאת ברמת התכנים שלכם, אם הוא בנוי באופן שניתן לשלב את הקהל תעודדו אותו לעשות זאת. סטאטוסים של הגולשים במתחם שלכם נחשפים מאליהם למעגל החברים שלהם ובכך מרחיבים הלכה למעשה את יריעת השיווק והנראות. הכירו בעובדה ששיווק בשיטה זו מושתת על היסוד החשוב ביותר – חבר מביא חבר  במרחב המדיה החברתית זהו היסוד האמין ביותר שבאופן מוכח מסוגל להניע לפעולה.

שילוב תכנים שיושבים על ציר האמוציה | צריך לדעת להשתמש בכפתור זה בתבונה. שימוש עודף ברעיון יגרום לו להראות לא אמין. עם זאת, קחו בחשבון שציר האמוציה הוא חזק ביותר ומפיק לא מעט תגובתיות . תעודדו סטאטוסים של מזל טוב לימי הולדת לחברים אשר נמצאים על בסיס קבוע במתחם. ציינו ימים מיוחדים כגון : ימי בחירות. חופשות וכדומה… כל אלו משפיעים על השיח מתמשך ועל התקבלות כמות לא מבוטלת של Like.כפועל יוצא מכך המתחם שלכם יצוף שוב ושוב בתוצאת התכנים של החברים ושל מעגלי ההיכרות שלהם.

לפרגן לעמודים אחרים באמצעות תיוג , איזכור | כלי התיוג והפרגון טוב גם הוא עבור פעילות בין מתחמית. עצם העובדה שאתם מתניעים מהלך של פרגון ונתינה (ובכך מאפשרים תיוג) יכולה לגרום לכך שגם חברי המתחם השני ייחשפו מצידם לתכנים של המתחם שלכם. שימו לב לכך שכפתור שיתופי הפעולה חוזר על עצמו בַּמנגינה המתוזמרת של ההצלחה. תשתמשו בו בחוכמה כיוון שהוא מייצר היגיון פנימי צרוף במהלך הספציפי הזה כמו גם במהלך השלם של הפעילות שלכם במדיה החברתית בכללה.

תיגמול אוהדים קיימים | הדבר החשוב ביותר שבכוחו להבטיח שתשאירו אוהדים קיימים ודרך כך לבטח לגרום לאוהדים חדשים להצטרף : תפרגנו לקהל הגולשים שלכם. תהיו שם, הָגיבו, לייקקו את התגובות שלהם ועודדו אותם לענות שוב ושוב. פרגנו להם במקביל גם במייל אישי על נוכחות קונסיסטנטית ותנו להם להרגיש את חשיבותם. ערכו של אוהד קיים ופעיל גדול פי כמה ממאה אוהדים שאינם פעילים שכן למעשה הם כלל לא יראו אתכם בStreaming שלהם. והוא לבטח חשוב ומשמעותי עבורכם כי סך עוקבי הפעילות שלו בקהילה צפה בתוצאות הפעילות שלו וזו כשלעצמה יש בה כדי לעודד אחרים להיחשף ולהגיע בתורם.

לסיכום | מתחם אוהדים שלכם בFacebook הוא משימה מתמשכת. צריך לשמן אותה, לחשוב עליה ולהשקיע בה. העולמות הטקטיים והאסטרטגיים מתערבבים אחד בשני ויוצרים בסופו של דבר את המרקם הנכון אשר מוליד את  המפגש המדויק. אם אתם רוצים למגנט קהילה יש לטפח אותה ולהתמיד ו”לעבוד בזה”. העבודה וההשקעה ידלוורו את התוצאות הנכונות – אין נוסחאות קסם, ושפנים מהכובע. ישנם חוקים, כלים, חשיבה כל אלו יחד יובילו להצלחה !

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

7 comments

 • דבר קטן גדול בצד הטכני

  לקשר את את העמוד לאתרים חיצוניים (תיבת אוהדים וכו’)

  איזה כיף לקום בבוקר ולקבל פוסט פייסבוק טרי טרי

  שבוע מדהים

  עידו

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי עידו , זה כתוב – זה הקטע :
  Integration | עם שאר הפעילות שלנו במרחב הדיגיטאלי | יש צורך לחשוב על המתחם הפייסבוקי שלכם כממשק אינטגרטיבי לשאר הפעילויות שלכם ברשת, ואל תשכחו להשתמש בפלאגינים המצויינים שFacebook מאפשרת למשוך לאתר שלכם, לבלוג שלכם ולכל נוכחות רשת נוספת אותה אתם מייצרים. כפתורי הLike והShare מספקים לכם חשיפה נוספת לפעילות הכוללת שלכם במרחב הדיגיטאלי.

 • הפוסט עניין אותי אז קראתי אותו עוד פני הקפה
  טעות שלי ושוב פוסט נפלא
  עידו

 • urianzoharNo Gravatar says:

  פוסט לפני קפה 🙂 אצלי זה לא יקרה …

 • זהר יקרה,
  בנוסף לתודה לך על הפירגון (אני, רק שאלה!), תודה לך על סל מלא של רעיונות שימושיים.
  כל פוסט שלך – הוא עוד שיעור בבית הספר של פייסבוק, בנושאים שמאוד מעסיקים אותי. איזה כיף!

 • פוסט מצוין! אהבתי במיוחד את החלקים של: “תיגמול אוהדים קיימים” ו”לעודד את הגולשים לכתוב סטאטוסים במתחם שלנו” – חובה לכל עמוד אוהדים!

  אגב, לגבי הזמנת חברים יש שתי הבהרות קטנות:
  הקוד שמצורף בפוסט לא תמיד עובד.. גם לא בכרום ובכלל קודים/סקריפטים שמטמיעים בשורת כתובת האתר, הפתרון הוא להשתמש אכן בגוגל כרום אבל להשתמש בהרחבה שנמצאת כאן: https://chrome.google.com/extensions/detail/eibdjcmcmfggjoiaaoojhicjnkghbkbe

  עובד יופי, בלי סיבוכים או תקלות שונות! מתקינים וזה עובד יופי 🙂

  הבהרה שנייה וחשובה, במידה והזמנתם את כל חבריכם לעמוד מסוים, קחו בחשבון שברגע שאתם משתמשים שוב באיזושהי הרחבה או סקריפ מסוים לצורך הזמנת חברים – חבריכם מקבלים שוב את ההזמנה ולעיתים זה קצת מעצבן ומציק (מומלץ לעבוד לפי רשימות בפייסבוק ולשלוח לעיתים רחוקות), הגדולה היא שהחברים שבעמוד שלכם יזמינו את חבריהם בצורה אורגנית / ויראלית.

  בהצלחה 🙂

 • פרידי says:

  מעולה כרגיל.
  את עניין התיוג עדיין לא תפסתי, אני כ”כ מבוהלת מלתייג אנשים שלא לצורך שכן זה מצטייר כפלישה, שאני נמנעת מלהשתמש בכלי היעיל הזה בכלל…

  זהר, הנגישות, הפשטות והיכולת שלך לחלוק ולהעביר את זה הלאה-
  אפשרו לי מתחם משל עצמי, שלא לדבר על פעילות מגוונת ויצירתית.

  תלמידתך הנאמנה,
  פרידי 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.