Transformation, Innovation & Strategy

מה אם היינו צריכים לחשוב מחדש על כל הנחות היסוד שלנו ? מה אם התפיסה של מהי אסטרטגיה וכיצד עושים חדשנות- זה משהו שהיה צריך להתעצב אחרת. אני רוצה להביא לכם לכאן ניחוחות ותבלינים מדברים שחוויתי בתוכנית המנהלים הבכירים באוניברסיטת הסינגולרטי- את השאלות הללו, כמו גם התשובות מעלה מישהו שכדאי לכם לעקוב אחריו : ג’ון האגל יועץ בכיר בחברות כמו- BCG, ודלויט- אשר מטלטל את האמירות והתפיסות שלנו לגבי שלושת האתגרים. אחלק כל אתגר עם מיקוד בדברים המעניינים אותם מביא ג’ון, כיצד אפשר לעשות שיפט לנקודת המבט והתפיסה שלנו.

אסטרטגיהג׳ון טוען שהמודל של חמש שנים קדימה אשר מקובל כל כך בעולם העסקים אינו רלוונטי יותר, וצריך לעדכן אותו למודל חדש שאומר- Zoom in ו-Zoom out, זום אאוט, לחלום עשרים שנים קדימה ולנסות לנתח את המקומות בהם אנחנו צריכים להיות. זום אין, לקחת את החשיבה לתוך הארגון ולחלץ ממנה שניים שלושה פרויקטים ממוקדים עליהם מתחייבים בטווח של חצי שנה עד שנה. זום אאוט עוזר לנו להסתכל על ההזדמנות יותר מעל האיום, זום אין מחיב אותנו לקחת את ההזדמנות ולהכניס אותה פנימה עם מחויבות, “אקאונטביליות”- אותה ניתן לבחון דרך משאבים נדרשים, מטריקות להצלחה ועוד- Focus driven by the Future.

הוא אומר שארגונים צריכים להתחיל להתנהג אחרת ולעבור ממוד של- Scalable Efficiency שזו הסיבה הראשונה שארגונים מלכתחילה נוסדו, מתוך ההבנה שארגון גדול יכול לייצר מכונת יעילות ואופטימיזציה, הבעיה מתחילה ונגמרת בכך שבעשורים האחרונים התאוריה הזו ייוצרת תקיעות בחברות.

ג’ון מציע גישה אחרת, והיא – Scalablle Learning ולא, אי אפשר לעשות את שתיהן יחד, כי אלו שתי גישות שמתנגשות : יעילות מתמדקת על מיקסום המכונה, אפס טעויות- ארגון לומד שרוצה לעשות סקייל ללמידה לא שולח את העובדים שלו ללמוד קורסים ! הוא מטמיע את הלמידה כחלק מהתרבות וזה אומר שמותר למשל לטעות, כי כך אנחנו למעשה מטמיעים למידה באמת.

טרנספורמציהכל הארגונים שעובדים עכשיו על טרנספורמציה דיגיטלית לא ממש עושים זאת, הם עובדים על אופטימיזציה של הקיים באמצעות דיפלוימנט של טכנולוגיות. זה מתכתב עם העובדה שאנחנו רוצים ארגון ומכונה כמה שיותר יעילה. הרעיון הזה היה אחלה לפני כמה שנים, שיכולנו לסמוך על כך שמקסום המכונה ומערכת ההפעלה של החברה באופטימיזציה יביא בסופו של דבר לססטינביליות ולצמיחה- אבל ג׳ון טוען שבמציאות הנוכחית הרעיון הזה פשוט לא מתקיים יותר התאוריה נשארת לה בגרף ישן שיצרו ב-BCG לפני הרבה שנים וכיום הטרנספורמציה שנדרשת היא אחרת לגמרי.

שינוי של חברות וטרנספורמציה זה תהליך הרבה יותר פוליטי מכל דבר אחר… וישנם שלושה דברים שצריך לעשות :

להגדיר את האויבים של השינוי ולנטרל אותם כמה מהר שניתן,

להגדיר את מובילי השינוי ולנסות בכל דרך אפשרית לחזק ולמנף אותם.

ובשום פנים ואופן לא להגיע למצב של קרב וחיכוך בין שני הצדדים- כי במקרה הזה המערכת החיסונית של החברה תיקח תפקיד מוביל ותנטרל כל מוטיבציה לשינוי.

כיום, חדשנות נמצאת בכל ישיבה ובכל ארגון עם אג’נדה שנראת לכאורה ברורה, אבל לא וודאי שאכן ארגונים עושים בפועל חדשנות שקשורה לצרכים של העידן הנוכחי.

למעשה, הרבה מהחדשנות מתמקדת ביצירת מוצרים חדשים- או באקסטנצ’ן לקיימים, וישנה גם פעילות לא קטנה באימוץ טכנולוגיות חדשות לתוך העסק אשר אמורות להגביר את היעילות. בחלק מהארגונים ישנה שיחה עירנית על יצירת תהליכים חדשניים, המחשבה של ג’ון הינה שצריך לייצר חדשנות אשר משנה את העסק מהיסוד על מנת שיתאים את עצמו. בשביל להגיע למקום הזה, צריך ללמד את הארגון לעבור מתפיסת יעילות לתפיסת לימוד- ארגונים לומדים הם אלו שמתפתחים והמוטו צריך להיות- Scalable Learning, הרעיון הוא לקחת מתודות של עיצוב יצירתי ולהטמיע אותן בתוך הדרך שבה אנחנו עושים דברים ביום יום.

חשוב גם להבין שעל מנת להיות חדשניים, אסור להסתפק רק בידע ובמומחיות מתוך החברה, ישנו כוח רב ביכולת להטמיע אנשים מבחוץ- דוגמא טובה שאני אוהבת להשתמש בה הינה ג’נרל אלקטריק שהכניסה לתוך החברה את אריק ריס (מי שכתב את הספר-The Lean Startup) ודרכו יצרה למעשה מהפך בדרך שבה מעצבים תהליכים, קובעים מדיניות וניגשים לפרויקטים.

חדשנות. צריך לדעת לבנות את העתיד מבחוץ לחברה והארגון, כסיילו, לקרוא לכך האדג׳… הקצוות- ולבחור מתוך הפוקוסים האסטרטגיים של העתיד משהו שאולי נראה קטן היום, אבל יכול להיות אימפקטיאלי בעתיד. צריך להרעיב את האדג׳, לא להאכיל אותו ביותר מדי כסף, כך הוא יאלץ ללמוד לעבוד עם יותר שותפים בשביל להגיע למטרה- כך ילמד לעבוד בתפיסה של אקוסיסטמים, שהיא החשובה ביותר בעידן הנוכחי. ומשמעותי לגדל את האדג׳ כמה שיותר במרחק מהמערכת החיסונית של הארגון, שכן בקלות הוא יכול לאכול את החדשנות של החדשנות, ובבוא היום כשאדג׳ יגדל ויהיה משמעותי- תתפלאו, זה לא הוא אמור להתקפל לתוך ה-Core אלא הפוך ה-Core צריך להתקפל אל ה-Edge.

“Remember, small moves, smartly made, can have massive impact. Ask yourself “what’s the smallest move I can make?……”

למי שרוצה ללמוד יותר על הלימודים בסינגולרטי, והדרך הנכונה לתכנן את העתיד, מוזמן לפנות אלי וליזום דיון אוף לייני- או הרצאת איכות ועומק בנושא… על מנת להבין טוב את הדברים שישפיעו על הכלכלה באופן רחב ורובסטי.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.