Zuckerberg : Company Must ‘Invest Aggressively’

fac

זו לא היתה שנה קלה לפייסבוק למרות התוצאות המדהימות- שנה בה חוזר ונשנה הפזמון שהצעירים בורחים ממנה, שנה בה היא נחשפה לתחרות באמצעות פלטפורמות חדשות שבאות ומשנות את המודל, פלטפורמות כמו- סנאפצ’ט וEllo. זו גם שנה שבה שחיקת הפיד עלולה להיתפס כתופעה שמזקינה את המדיה והופכת אותה ללא רלוונטית, כל אלו ועוד דברים גורמים לחברה כמו פייסבוק להתמודד עם שנתה העשירית, ולחשוב היטב כיצד משרטטים נכון את דרכה קדימה.

והנה, למרות כל אלו- התוצאות העסקיות של פייסבוק בשלושת הרבעונים של 2014- מציגות סיפור אחר לגמרי, סיפור של הצלחה, גדילה ושגשוג ברור בעתיד. חשוב להזכיר כי פייסבוק היא חברה שעשתה טעויות בדרך, כשם שקרה לנוקיה, מיקרוסופט, בלקברי ואינטל אשר פיספסו בדרך מיילסטונים משמעותיים- אבני דרך שהוכיחו כי ישנו שינוי משמעותי בהתנהגות של האנשים. גם פייסבוק היתה בסכנה של כמעט”לאבד את התחתונים” בשל אי שימת לב לעולם המובייל המתגבש והולך, ולעובדה שהגולשים שלה משנים את ההתנהגות שלהם ומפסיקים להיכנס אליה דרך הדסקטופ. והנה בזריזות רבה פייסבוק הופכת את התמונה לגמרי- ומצליחה כלוליינית אמיתית לייצר הצעת ערך אמיתית, שגורמת לכך שהתוצאות העסקיות המרכזיות שלה- באות כיום מהמסך הזה, מהמובייל.

1798717_824010997656677_1003455886952412230_n

זה יכול להשמע מוזר- שגם עסקים משופשפים בתעשייה צריכים- ללמוד מגוף כה צעיר וממנכ”ל כמו מארק צוקרברג, אבל בעיני זו הזדמנות נדירה לעצור את ההליכה אחרי הפרדיגמה שמנהלת אותנו ובמקומה לעשות תפנית ולשנות את נקודת המבט. ואכן, דווקא ללמוד מהצעירים, להפיק לקח מהטעויות שלהם ומהמהירות שבה הם תופסים את השגיאה בזמן, מטפלים בה ומצליחים להתגבר על מה שעלול היה להתפתח למשבר עסקי אמיתי- כזה שאולי, אי אפשר היה להתאושש ממנו. כמו כן, חשוב ללמוד מהאומץ העסקי של חברות צעירות וממנכ”לים צעירים כדוגמת מארק צוקרברג בלקיחת סיכונים הכרוכים בהשקעות גדולות. אני תמיד טוענת שאין שום אפשרות לעשות שינויים גדולים עם השקעות קטנות- ואי אפשר לצפות לשינויים משמעותיים מתוך חיקוי אוטומטי של אותו הדבר בדיוק.

oculus-crescent-bay-prototype2

הרבה נאמר ודובר על התוצאות העסקיות של פייסבוק ואני ממש לא רוצה לשעמם אתכם באותם מסרים שכולם חוזרים עליהם. אני רוצה להציג לכם נתונים אחרים שאיתם תוכלו לעבוד ביעילות אם תקחו משהו ממודל ההצלחה של הפלטפורמה הזו של הרשת החברתית הגדולה בעולם. מארק צוקרברג אמר עם פרסום הדוחו”ת הכספיים שחברות חייבות להשקיע באופן אגרסיבי- וזאת לטובת הישגים שהן רוצות לרשום במסע העסקי שלהן. אין ספק שמארק יודע על מה הוא מדבר שכן החברה השקיעה מיליארדים ברכישת חברות חדשות ושונות לפרוטפוליו העסקי של החברה- חברות כמו WhatsApp, וOculus Rift. פייסבוק גם ממשיכה להשקיע ללא הפסקה בפלטפורמות אותן היא מפתחת לאורך זמן. ואכן, ההשקעות מניבות פרי: בדוחות האחרונים משתקף גידול פוזיטיבי, שמשרטט תמונה חיובית ביותר עבור פייסבוק עם תוצאה של למעלה מ30 מיליון יוזרים חדשים (גידול של 2.3 אחוז מהרבעון האחרון) ואלו מספרים שהושגו בפועל כנגד כל התחזיות וכל השמועות על נטישה המונית.

יותר מ1.12 מיליארד גולשים נכנסים אל פייסבוק דרך  המובייל-ובהתאם לכך גם הרווחים של החברה מגיעים ברובם מהצעת הערך שיש לפייסבוק במובייל. מדובר על 66 אחוז שמשקפים עלייה מהרבעון הקודם שבו האומדן הסתכם ב 52 אחוז. זו למעשה תמונה מאוד בריאה של גידול משמעותי יחסית לרבעון הקודם (בשנה שעברה) שהגיע ל- 59 אחוז. אבל המסר העיקרי של הפוסט הזה כפי שאמרתי לא נסב רק על נושא המספרים המרשימים. התוצאות הסטטיסטיות הללו על פי מארק לא היו יכולות להיות כל כך גבוהות אילולא החברה השקיעה בצורה כה אגרסיבית כדי להגיע למטרות הללו. זוהי האסטרטגיה הבלעדית לפיה החברות יכולות לממש מטרות ארוכות טווח, ולהגדיל את סיכויין להצליח בסביבה כל כך תחרותית, ולפייסבוק נדרשת התמודדות עם סביבה תחרותית ביותר כפי שכבר ציינתי קודם לכן.

ראוי לשים לב לעובדה שפייסבוק מוסיפה אתגרים חדשים אל העסק– VR- באמצעות Oculus VR, השקעות בתחום הAI- תבונה מלאכותית, וחשיבה רחבה בהיקף עולמי על חיבור כל העולם לאינטרנט באמצעות פרויקט- Internet.Org, המשמעות היא עבודה בלתי פוסקת ביצירת חדשנות, חשיבה על מיזמים שמתמזגים במחזור הדם של העסק ומעצבים את עתידו. ובעיני, המסר של מארק צוקרברג צריך לחלחל אל התודעה של עסקים בכל הגדלים ובכל התעשיות: שינוי אמיתי מגיע מהשקעות אגרסיביות שמחסנות מפני קפיאה על השמרים ! במקום בו ההרגלים שלנו גורמים לנו לשמר את הקיים לאורך זמן- צריך לשנות את הזווית, והדרך החדשה שאנחנו צריכים לבחור בה- הינה לבחון את יעילותם של המשאבים קיימים, למלא פערים שנדרש לטפל בהם- ומתוך המבט הזה לתכנן את הפתרונות העתידיים.

חשוב לי כאן לחשוף אתכם לכמה מספרים-כפי שהוצגו באמצעות הביזנס אינסיידר מספרים שמשקפים את התוצאות של פייסבוק על מנת שתשאפו אל הריאות מעט אוויר פסגות, ותשתכנעו שבזמן קצר יחסית ניתן לבצע שינויים שמניבים פירות, וזאת כפי שאמרתי חזור ושַׁנֵן- רק באמצעות השקעות אגרסיביות וחשיבה רצינית קדימה. הרווניוז של פייסבוק הגיעו ל3.2 מיליארד דולר ברבעון השלישי של השנה- 2014. וזאת כאמור עלייה של 59 אחוז מאותו רבעון בשנה הקודמת- על פי הנתונים שהתפרסמו בדוחות הכספיים של פיסבוק- Link.

q3FacebookRevenueBySegment(Global)

ההכנסות מהפרסום הגיעו ל3 מיליארד דולר במהלך הרבעון האחרון. זוהי עלייה של 64 אחוז YoY- השימוש במובייל הינו הדרייבר המרכזי של הרווחים והגידול בהכנסות של פייסבוק. המובייל מגיע ל 66 אחוז מההכנסות בפרסום של פייסבוק ברבעון הנוכחי, עלייה של כמעט שני מיליארד דולר, ובאומדן האחוזים- עלייה של 122 אחוז מהשנה הקודמת ברבעון המקביל. ההכנסות של פייסבוק משירותי תשלום עומדות על 246 מיליון דולר- וזה מסתכם כיום בשמונה אחוז מכלל ההכנסות של פייסבוק, כאן כמובן יש לקחת בחשבון את השינוי הצפוי שכן פייסבוק משקיעה במערכה אגרסיבית להטמעת פתרון התשלומים באפליקציות המסרים שלה- וכפי הנראה הדבר יתפתח לערוץ ריווחי ביותר בהמשך הדרך (אפרופו נושא ההשקעות האגרסיביות).

q3FacebookRevenueGrowthBySegment(Global)

מילת סיכום, פייסבוק היא דוגמא טובה לחברה צעירה שמשתנה במהירות, משקיעה ביוזמות אגרסיביוֹת ודוחפת קדימה, לא נרתעת מטעויות ודואגת להקשיב לרחשי השוק על מנת להתקדם בזמן ובעיתוי הנכון. לדעתי המסר העיקרי של הפוסט הזה הינו- שחשוב ללמוד מחברות מנצחות כאלו, חשוב להתייחס למנכ”לים ויזמים ברמת מארק צוקרברג כמנטורים שלנו בכל הנוגע לנושא השינוי ואף לא לרגע להתיימר שכל החוכמה בידינו..

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.