Facebook Places

 

 

בשעה טובה ומוצלחת אחרי הרבה ניסיונות ומעקפים הצלחתי להתחבר לFacebook Placesהגילוי הזה מאוד משמעותי עבורי, כמו לילדה קטנה שנהנית מהלונה פארק הגדול שלי ברשת. מייד אני חייבת לבדוק מה חדש ומה השתנה וכמובן לאחר מכן לכתוב על כך פוסט. קודם כל ולפני הכל אומַר שאני מאוד שמחה על כך שFacebook מוסיפים חדשות לבקרים פיצ’רים ושירותים חדשניים, ובכך מאפשרים לי להנות במחקר.

מה בעצם אפשר לעשות עם הפיצ’ר הזה ? ברמה הבסיסית ביותר אם נתמקד בצורך של קהל המשתמשים, Places מניעה את נושא התיוג, השיתוף והדיאלוג צעד אחד קדימה באמצעות ממשק זה.

 

 

 

 

 

 

 

גולש יכול :  לשתף איפה הוא נמצא, וכן עם מי הוא נפגש, על ידי תיוג או הוספת טכסט ותמונה ובכך למעשה לאתר מי נמצא בסמוך, ומה קורה לו בסביבתו. הפיצ’ר מכיל בתוכו מספר רבדים שהופכים אותו למעניין במיוחד. קודם כל – עושים צ’ק אין, לאחר מכן – מעלים את שכבת המידע דהיינו האינפורמציה על נתוני המיקום עצמו. במובן מסוים זה ממש כמו ליצור מציאות נוספת על גבי המציאות הפיזית בה אנחנו נעים. השכבה הזו כוללת העלאת הרייטינג של מקום האירוע שאני אישית מתעדף, הוספת טכסט שעניינו תיאור המקום, או כל עניין שארצה לשתף בהקשר הנוגע למיקום שלי או לאנשים שאיתם אני נפגש. כמו כן, יש לי אפשרות לדעת מי מִבֵּין מכרי קרובים לסביבה שלי ובכך למעשה ליזום באופן ספונטני מפגשים נקודתיים בלתי מתוכננים מלכתחילה.

הגולש יכול לפתוח בהתחקות אחר מקום קיים שמישהו אחר כבר פתח לפניו, או לחילופין ליזום פתיחת מקום חדש. מיקום למעשה יכול להיות כל מרחב פיזי בו תבחרו, ואגב – בחשיבה מתוחכמת ניתן גם לייצר מיקום וירטואלי שיתאים לגישה זו. מיקום יכול בה במידה להיות עסק, לחילופין – מרחב פרטי או אירוע נקודתי. אפשרות התיוג מאפשרת למעגל רחב יותר להיחשף לשיתוף ולקחת חלק פעיל בפיתוח תכונה זו.

מה ההבדל בינו לבין Foursquare או רשתות חברתיות מבוססות מיקום אחרות ? אין ספק שFoursquare מביאה איתה רובדי תוכן הרבה יותר מעניינים – עצם העובדה שהגולשים יכולים להשתמש במתחם כמעין משחק ענק של כוכבים, ניקודים ואף מינויים לראשי עיר אשר מקבלים גיבוי כפועל יוצא מכמות הפעילות – יצרת שכבת תוכן איכותית ומעניינת. אבל, ולכאן נכנס אבל גדול : הנחת היסוד שלי לנושא אומרת כי – הגודל של Facebook, העובדה כי הגולשים רגילים להשתמש במתחם מתוך יישומים סלולאריים וכן העובדה כי מעגל החברים הרחב והמקיף ביותר שלנו פועל במתחם זה מבטיח מראש לPlaces על פי הערכתי את הניצחון במשחק.

מה יכולים עסקים לעשות באמצעותו בפועל ? אני בטוחה שהנושא ינותח לא מעט ועוד יעלו אין ספור רעיונות ודרכים להשתמש בכלי. בשלב זה אני רוצה לשתף אתכם בדוגמא אחת טובה בעיני שמתַכללת את המסר המרכזי עליו אני מתבססת – מדובר על צעד חכם ופשוט ! היכנס וקבל. לתפישת עולמי מהלכים בסגנון זה הם המהלכים שיזכו למירב התהודה ומירב המימוש בשטח והרי בסופו של יום זוהי המטרה העיקרית לקשור בין הפעילות האון ליינית כטריגר להגעה לשטח ולמימוש עסקי. כמובן שהתוצאה תתבטא בהגדלת נתח ארנק בפועל.

הדוגמא : מבוססת על מבצע של אלופי השימוש במדיה החדשה Starbucks :

כל מי שמגיע לחנות – ומבצע צ’ק אין דרך Facebook Places מקבל הטבה בו במקום. כמובן שהראשונים להשתמש בפיתוח זה היו Starbucks כשהם הופכים את הרעיון למשחק. בסופו של יום העיקרון המנחה הוא להשתמש בהון החברתי, דהיינו החברים שלך והיכולת שלך לשווק להם הופכת להון לכל דבר ורצוי לציין שההתחברות לקהל היעד במקרה זה – מופנית בעיקר לצעירים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לסיכום . כתבתי בעבר על הנושא, בהדגשת החשיבות של החיבור בין פעילות On Line לבין Off Line  ושלמעשה הדברים שזורים אחד בשני בצורה מעגלית ואין ביניהם חיץ ממשי. לטעמי הקשר לרשתות החברתיות המבוססות מיקום אכן מרחיב את הקונספציה הזו והנה Facebook מטעמם מרחיבים את הקשר שלהם אל הגולש – הן בסביבת המחשב דרך האימייל החדש, הן בסיבר ספייס באופן כללי דרך תפישת הOpen Graph ועכשיו גם מתרחבת הנגיעה עד השטח בפיצ’ר של Facebook Places. אני מצרפת לכם את הלינק לפוסט שלי העוסק בחשיבות יחסי הגומלין הנרקמים בין On Line לבין Off Line ומאמבדת לכם שוב את הסרטון הנהדר שצירפתי לרשומה הקודמת – העניין קשור ולא קשור – והמבין יבין.

לקריאת הפוסט – לינק

לסרט – תקשורת, יחסים מציאות דיגיטל , מציאות Off Line  –

 

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

9 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.