Ignition 2017 | Gang of Four

ignition

הגענו לרשומה האחרונה בסדרת התכנים-  אותה יבאתי מהועידה אליה נסעתי בניו יורק- IGNITION Business Insider 2016, השארתי את התוכן הנוכחי לסוף כי הוא הכי מרעיש בעיני ומשנה נקודת מבט. הפוסט יעסוק בבנופיית הארבע, החברות אשר משנות סדרי עולם : Google, Facebook, Amazon וApple-ויזניק על כל חברה תמצית נתונים משמעותיים וזוויות אותן צריך להכיר- על מנת להבין כיצד כל אחת מהן מאיימת על הקיום של העסק שלכם ומצד שני גם מהוות הזדמנות כפלטפורמה עליה ניתן לגדל עסקים, כלי שיווק או באופן כללי כ-Case ממנו צריך ללמוד ולהתעשר ולקחת אל השיטות, תהליכים ודרכים בהן אתם בונים את העסק.

lo

הרשומה הזו תהיה מעט שונה ומורכבת מארבע מצגות אותן הציגו אנליסטים מובילים בועידה, שתלתי עבורכם את המצגות המקוריות על מנת שתוכלו לצלול, ואוציא החוצה אמירות מעצבות לגבי כל אחד מחברי הכנופיה- זאת על מנת שתבינו את העוצמה של ענקיות הטכנולוגיה והדרך שהן משפיעות על החיים שלנו הלכה למעשה.

Apple. אין ספק בכלל שאפל עומדת בפני שינוי וצריכה להגדיר גבולות גזרה שיעצבו את העסק קדימה, זו השנה הראשונה בה ה-iPhone לא הגיע לפיק המכירות כפי שהצליח לייצר בשנים הקודמות ועושה רושם ש-Apple נמצאת בבעיה שכן המחיר של המכשיר מגביל את החברה בבניית האקו סיסטם והתרחבותו שכן הכל כמעט בנוי סביבו. אפל מתחזקת במגרש השירותים- אותו היא משעינה על החומרה (האיפון) השנה היא יצרה-12 אחוז בהכנסות משירותים, ובשנה הבאה היא צפויה לעמוד על רווח של-28 מליארד דולר מסרביסס בCloud.

אחת ההערכות הינה שאפל תכנס למגרשים חדשים ולמעשה תשנה את המהות של הסלולר באמצעות טכנולוגית Augmented Realty כמו כן, תכניס רגל עמוק בתוך הרעיון של רכבים קונקטיבים שכן היא לא תוכל להפסיד את ההזדמנות לשוק כל כך גדול- זאת למרות הנסיגה שהראתה השנה מהתחו

Google. גוגל כאחת החברות בפרוטפוליו החברות של Alphabet- החזקה מבינהן ממשיכה לצמוח על התשתית של המודל העסקי המובנה שלה-פרסום, 89 אחוז מההכנסות שלה מגיעות מ- Advertising כשחצי מהן מגיעות מ-Search. אבל גוגל מחפשת להתרחב לתחומים שונים נוספים ומותחת את עצמה באמצעות הרעיון של בינה מלאכותית והפיכתו לכלי עוצמתי בחיים של האנשים- Google Assistant והשימוש ביכולות של פקודות קוליות יסמנו את הדרך אליה החברה תעצב פתרונות בשנים הבאות.

גוגל מכניסה את עצמה בצורה משמעותית לעולם של שירותים מבוססי דטה, באמצעות עוזרים חכמים המושתתים על בינה מלאכותית- Allo וגוגל Home בתקווה שהחזון של סונדאר פיצ’אי :שהוא “בינה מלאכותית לפני הכל” יוביל את גוגל לפיקים חדשים מבחינה עסקית- ובערך למשתמשים.

משמעותי רק להגדיש כי גוגל מהווה רק חברה אחת מפרוטפוליו העסקים של אלפביית-Link, והמנהיגים של החברה מחפשים לעצב את היכולות והפתרונות שהם מקפלים אל העולם בעוד הרבה מאוד מגרשים שאמנם עדיין לא הוכיחו את עצמם מבחינה כלכלית אבל מושקעים בצורה משמעותית ומסמנים את העתיד : בינה מלאכותית, עולם קונקטיבי, רכבים אוטונומיים, ערים חכמים- אלו רק חלק מהאזורים בהם גוגל משקיעה ומחפשת לייצר פתרונות מחוללי שינוי בחיים.

Facebook. פייסבוק מצליחה לצמוח ולגדול בצורה מרשימה לאורך השנים מאז הנפקתה בבורסה, זו חברה שנעה במהירות בכל מה שקשור לגזרת החדשנות ומחפשת לגדל יכולות חדשות במבוסס הפלטפורמות שבנתה. ההווה של פייסבוק צומח על הבסיס של פרסום מבוסס סושייל, וסושייל וידיאו- בדגש על המובייל, העתיד של החברה מתרחב לעוד הרבה מקומות נוספים כמו חיבוריות לקומרס באמצעות Bots, יצירת עולם חדש וירטואלי באמצעות טכנולוגיות VR ובניית Capability בתחום של עוזרים דיגיטלים חכמים שיכניסו רובד של שירותים לעולם של פייסבוק- Facebook M.

פייסבוק גם מחפשת להתרחב לעולם של עסקים באמצעות שירותים כמו- Facebook at Work, כמו כן באמצעות תוכניות שיש לה לפלטפורמת WhatsApp בה היא מפתחת כלים מבוססי שירות בין מותגים וצרכנים. החברה מתמודדת כיום עם מגוון אתגרים מהותיים אשר יגדירו בעתיד את המקום אליו היא תעצב, ישנה ביקורת רבה על איכות המידע שמנוהל בפלטפורמה וכוח ההשפעה של מידע לא אמין שמופץ בה וגורם לעיוות האמת. כמו כן, פייסבוק מנסה את עצמה בגזרת המדיה כשהיא פונה ישירות אל יוצרים וגופי תוכן ובכך מטשטשת את הגבולות (שאולי כבר לא קיימים) בין ערוץ ופלטפורמה למדיה לכל דבר ועני

Amazon. אמזון עושה מהפכות בגזרת האיקומרס, וצפויה להיות החברה הראשונה בעולם בשווי של טריליון דולר וזאת כבר ב2017- על פי הערכות של אנליסטים ומומחים שונים. היא מעצבת את הטון וגורמת לכל התעשייה לנסות ולהדביק את הפער אחריה. אחד המקומות החשובים בהם אמזון מצליחה לשבור את כל השאר נשען על העובדה שהחברה משקיעה את כל ההכנסות שלה בחזרה בבניית המציאות של המחר.

המנכ”ל ג’ף בזוס מוכן להשקיע באזורים שבהם אף אחד לא הוכיח הוכחת יכולת כלכלית כמו : שירותי ענן ושירות המנויים של החברה- Amazon Prime וכראייה לאחר שנים אנו רואים כי השירותים הללו עליהם הוא היה מוכן לקחת סיכון- מעצבים את הצלחתה של אמזון ומשפיעים על כל התעשייה.

אמזון תתרחב בשנים הקרובות לוקטורים נוספים שיחזקו את מעמדה ואת היכולת שלה להתפשט ולהפוך למרקטפלייס הגדול בעולם, ההשקעות שלה נסבות סביב טיפוח השרשרת- תפעולית, לוגיסטית ושירותית. כמו כן, אמזון משקיעה הרבה מאוד כספים בטיפוח מרחב עולם המוצרים היומיומיים- שעומד בארה”ב על כ700 מיליארד דולר. אנחנו נראה חדשנויות של אמזון בשני התחומים הללו ובעוד נגזרות אשר תומכות פעילויות ויוזמות שלה כמו Amazon Go- חנות פיזית קמעונאית למוצרי צריכה בסיסים שמעתיקה למעשה את קלות הצריכה באון ליין ומביאה את הבשורה לאוף ליין.

מילת סיכום. הגענו לסיום סדרת הפוסטים אותם יבאתי מכנס העתיד של הדיגיטל בניו יורק, הפלייליסט הסתיים אבל כמו תמיד אמשיך לחקור ולהעמיק בנושאים האמורים ולהביא לכם לכאן מסקנות ותובנות, קייסים ואנשים משמעותיים אותם חשוב להכיר. אנחנו תיכף עוברים לשנת פעילות חדשה- 2017, ואני מאחלת לכם הצלחה בעיצוב המסע העסקי שלכם מתוך כוונה לעבוד בלשנות, להשביח, לייצר וליזום מציאות טובה יותר לכולנו באמצעות כל אותן האפשרויות שניקרו לדרכנו בעידן המדהים והמאתגר הזה.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.