Page Owners Deeper Analytics

 

Facebook בשבוע שעבר –  בצעד מפתיע מצאה לנכון “לְצַ’פֵּר” באופן משמעותי את בעלי הדפים הקטנים בכך שהיא מאפשרת גם לנו, לדפים שֶׁמונים פחות מ10,000 חברים להיחשף לסטטיסטיקות ולמידע על רמת התגובתיות של כל תוכן שעולה במתחם. בכך למעשה נוכל לנתח את המהלכים שלנו, התכנים שלנו, עולמות התוכן בהם אנחנו נוגעים: האם הם מעניינים והאם הם יוצרים אינטראקציה ולא פחות חשוב חשיפה הלכה למעשה.

————————————————————-

הזמנתי לפוסט זה את מאור חן  כותב קבוע במתחם שלי בFacebook כדי להסביר לכם במספרים את מהות הכלים החדשים העומדים לרשותכם. התיאור נועד להדגים בפניכם איך למעשה תוכלו להשתמש בכלים הללו על בסיס ניתוח הנתונים והתובנות המתקבלות מתוכו : Facebook הרחיבה את יכולותיה בניתוח נתוני העמודים, וכעת בעלי מתחמים יכולים לערוך ניתוח מעמיק יותר לגבי כל פוסט שמועלה על קיר המתחם. כלי הניתוח הקיימים בסעיף insights המחודש מאפשרים לנו כיום לבחון ולנתח מגמות אינטראקציה ברמת פוסט, וכעת ניתן גם לבחון את הפוסטים באמצעות מספר פרמטים :

Impression כמות החשיפות – כמה גולשים (לאו דווקא ייחודיים) ראו את התוכן ב Feed שלהם או בעמוד המתחם. מרבית הגולשים שנחשפים לתוכן שלכם, נפגשים בו לראשונה ב News Feed שלהם, בדרך כלל תחת הקטגוריה Top News.  ההחלטה אם להציג תוכן שלכם ב Top News היא של Facebook ועובדת על פי האלגוריתם שמנתח מספר גורמים כמו הרלוונטיות של התוכן במתחם, האחוז היחסי של האינטראקציות שנאספו בו וכמובן כמות האינטראקציות ומשך זמן השהייה שלכם (דהיינו ניתוח השימושים האישיים שלכם) במתחם המדובר.  Feedback% – כמות אינטראקציות לפוסט  (תגובות או לייקים) ביחס לכמות החשיפות הכללית שזכה בה.

ניתוח מעניין של תוכן במתחםActive & Marketing  יפשט את ההסבר. כמות החברים שמחוברים כיום למתחם עומדת על  2700 ולעומת זאת זכה התוכן בדוגמא ליותר מ 8000 חשיפות. הכיצד ?

סיבה ראשונה –  העמוד מאנדקס בFacebook בעמוד איכותי שמייצר תוכן ו% אינטראקציות גבוה מאד, בדוגמא ניתן לראות ש 36 חברים בחרו לפרגן ב Like על התוכן ו 26 נוספים הגיבו על התוכן. מכאן ש 62 אינטראקציות מתוך 8200 חשיפות הסתכמו באחוז אינטראקציה של 0.7% שהוא בהחלט נתון מרשים.

סיבה שנייה –  בהמשך לסעיף הקודם Facebook “מתגמלים” את התוכן תוך קידום חשיפתו לחברים של המגיבים, אם ניקח לדוגמא את נטע דורון שהגיבה לתוכן ולה 1700 חברים, סביר להניח שלפחות חלק מחבריה נחשפו לתוכן למרות שאינם בהכרח חברים ב Active & Marketing. לסיכום, היכולת לנתח כל פוסט שמוצג  בעמוד מחדדת שוב את המסקנה המתבקשת שאיכות התוכן ו % האומדן היחסי של האינטראקציות הם הם הקובעים את הצלחת הנוכחות שלכם ולאו דווקא הכמות המספרית של החברים שמחוברים למתחם.

————————————————————-

החלק שלי בפוסט ימקד אתכם על חשיבות נושא המספרים, וכן על ערכן של הסטטיסטיקות ובדיקת עולמות התוכן שאתם נוגעים בהם הלכה למעשה : מה אתם אמורים לקחת מהראציונל של השיטה ואיך תפעלו בכדי לקדם את העבודה הלאה, דרך הכלים השונים הקיימים לרשותכם. מה למעשה אנחנו אמורים לנצל מתוך המכלול של עולם התוכן הזה ? איך המספרים יכולים לעבוד לטובתנו ולערוך עבורנו את הסדר הנחוץ ליצירת המשכיות והגיון תכנוני ?

ניתוח חודשי | אני מאוד מאמינה בתכנון חודשי של תכנים, אלא שהמציאות של המדיה החברתית מאלצת אותנו (וטוב שכך) להיות מאוד ערניים לכל המתרחש סבבינו. הכוונה לתגובתיות, לעולמות התוכן שבכוחם לעורר שיחה, ובקצרה – לפעימות הדופק של קהל הגולשים אשר צופים בתכנים. ניתוח של תכנים במבט חודשי בדיעבד יכול לתת לכם תמונה ממשית שבה תיעזרו כדי להבין את המצופה מכם בהמשך. אני חושבת שהכלי החדש של הסטטיסטיקות הוא כלי שאנחנו צריכים לקַבֵּע במסד הנתונים שלנו – דהיינו לעקוב אחריו באופן קבוע, לרשום את המאפיינים שמסתמנים מתוכו ולפיו לתכלל את הצעדים הבאים שלכם. כלי כזה יכול לאפשר לכם לראות במבט לאחור תמונה מעניינת אודות הפעילויות השונות אותן אתם מפיקים ועל בסיסה להסיק מסקנות על עולמות התוכן וההתנהגות השיחתית המתאימה להמשך הדרך.

ניתוח שבועי | על מנת שתוכלו להבין את התמונה הכוללת של חודש שלם יש צורך להיות “עם היד על הדופק” ולערוך תוך כדי העבודה רישום שבועי של ההתנהלות במתחם. רישום שבועי והתחקות אחר התכנים ואחר הריאקציה של קהל הגולשים מחייב אתכם למעשה לחוש את הדופק באופן פעיל, יזום ואף יומיומי . כך שאם תסתכלו על הנעשה בבהירות ובמבט מפוכח הסטטיסטיקות יכולות לכוון אתכם לצורת עבודה נכונה.

מילת סיכום : אמנם התיאור עלול לעורר את החשש שהמספרים הופכים אותנו לכאורה לנתינים ועבדים לגורמים חיצוניים ואובייקטיביים שמקבעים לנו את הלוח היומי באפלולית- אבל, וזה אבל גדול – לתפישת עולמי המספרים מקנים צבע, גוון הולם, קנה מידה, צוהר שמאפשר לנו להבין לאן נושבת הרוח מצד הנשימה הצרכנית. מתוך הנחה זו תוכלו למעשה להשתמש במספרים מהמקום אשר ישרת אתכם ויתן בידכם כלי עבודה אשר באמצעותם תפתחו את המיומנות הדרושה “ללוש בתוכן”. אני ממליצה בכל פה שתיקחו את ההזדמנות הזאת ואל תיבהלו מהנתונים. כמו כן היו קשובים לתוצאות : מה שלא הולך ואינו מייצר תגובתיות כפי הנראה אין לו מקום במתחם שלכם ! הזדמנות זו היא בגדר ארגז כלים חדש – נצלו אותה !

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

9 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.