Time Line | Facebook

חזונו של מארק צוקברג מתעורר לחיים ולכולנו בשבוע הקרוב יהיה את הTime Line,  אם עד היום קראנו לנוכחות שלנו במדיה החברתית ובFacebook בכלל – פרופיל, היום למעשה צוקברג מעוניין שזה יהיה הרבה יותר מכך. הוא צוֹפֶה שכָּך יתנהלו החיים השוטפים. זו כמובן תפישה פילוסופית שבחלקה נכונה אך בעיקרה ציורית ומטאפורית, והיא משרטטת את הצורה שבה אנחנו צורכים את המדיה יותר ויותר מיום ליום. עם 850 מיליון פרופילים רשומים עד כה, שתופשים בממוצע 50 דקות ליום בזירה אין ספק שFaecbook הפכה לחלק אינטגראלי מחיינו ובכך היא מַשליטה סדר יום בחיים האמיתיים. אני רוצה בפוסט זה לחדד לכם מספר דברים חשובים על הטיים ליין, להסב את תשומת ליבכם למשמעויות שמוצפנות בפרופיל החדש שלכם, וכמו כן לתת לכם כמה טיפים קטנים אך חשובים.

אתחיל בכך שאין זה משנה אם אנחנו אוהבים את השינוי או לא, אין מנוס מהעובדה שעלינו להתרגל אליו. זוהי אחת המשימות בקיום שלנו ברשת החברתית, דהיינו לקבל כעובדה את השינויים שנכפים עלינו ואינם בשליטתנו. חלק מהיופי ברשת החברתית הוא פיתוח היכולת להסתגל לשינויים במהירות ולנסות להפיק מהם את המועיל – “לירדוֹת את הדבש” מן המוכן. אנסה לקחת אתכם למקום שאכן מרוויח מהשינוי ועוזר לכם לעבור אותו מהר. אישית קיבלתי את הטיים ליין די מזמן,  באותו יום שFacebook הודיעה על כך בf8 – והיה לי מספיק זמן לחקור ולראות מה ניתן להפיק מהאבולוציה הזו.

אנחנו יכולים לשלוט בתיבות המידע המאפיינות אותנו | קודם כל ניקח בחשבון שהשינוי גורם לכך שהפרופיל שלנו נעשה הרבה יותר משמעותי מבחינה עיצובית ותצוגת ”תמונת החיים” שלנו מקבלת נפח הרבה יותר גדול. אחד הדברים שאנחנו יכולים לשלוט בהם הודות לשינוי (כַּמסומן לכם בצילום המסך למטה) – הוא היכולת להראות את התכנים שקשורים אליכם ולשחק איתo כמו עם סט של אפליקציות. ביֶדכם לבחור לְמה למעשה ייֵחָשפו הגולשים שרואים את הטיים ליין שלכם, וזאת על ידי משחק האלטרנַציות בין קוביות התוכן.

אנחנו יכולים להוסיף אירועים ולהחיות אותם מחדש | שימו  לב שהיופי בTime Line נובע מהעובדה שאנחנו יכולים לבנות ולשחזר בעמוד את ציר חיינו: אם החסרנו פרטים במהלך הפעילות הדיגיטלית שלנו הרי Facebook יצרו עבורנו סט של איקונים שמגדירים את הנקודות החשובות בחיינו באמצעות חברת העיצוב Sofa – האיקונים מדברים בשפת המתחם ומוסיפים חן רב לציר הזמן שאנחנו מרכיבים. לבחירתכם גם להוריד פרטים שאינכם רוצים לחשוף. אני למשל נרשמתי ב2007 לעשרות קבוצות מתוך סקרנות – ניסיתי לזהות מקרוב את דרך הפעילות של חברות, ואילו כיום התוכן הזה לא רלוונטי לפרופיל שלי ודאגתי טרום “פיבלוש” הטיים ליין שלי להסירן.

תמונת הפרופיל הופכת ל”שלט החוצות” שלנו – שימו לב לכך שסימנתי לכם בחץ את גודלה של התמונה | אתם יכולים לשחק עם הנראות הדיגיטלית שלכם על ידי בחירת תמונה אחת גדולה, או לחילופין צירוף של כמה תמונות שמגדירות את הצדדיים המועדפים עליכם. אולי כדאי גם לקחת כמודֶל את הרעיון של צוקברג וללכת איתו צעד אחד קדימה, דהיינו להבליט בתמונת הפרופיל נקודות משמעותיות בטיים ליין הפרטי שלכם. בכל מקרה, התמונה מייצגת בצורה ויזואלית ברורה את זהותכם הדיגיטלית. קחו בחשבון שזו לא אמירה סתמית, שכן הוכח שלתמונות בפייסבוק יש משמעות רבה ביותר, וערכן גדל מיום ליום. למעשה – תוכן תמונה הוא התוכן הנצפה והמסקרן ביותר בזירה.

אירועים חדשים וישנים בחיינו – הטיים ליין שלנו מתעורר לחיים | סימנתי לכם בחץ את המקום בו אתם יכולים לטייל בטיים ליין שלכם ולראות עין בעין את מלוא היקף הפעילות שעשיתם במהלך השנים. זוהי גם שיטה טובה להכיר אנשים שנמצאים במעגל החברים שלכם – או אלה שהייתם רוצים להכיר – אתם יכולים לגולל את הטיים ליין ולגלות ביתר פירוט ויותר לעומק – מי הוא האיש שאתם רוצים להכיר.

כמובן שכבר התחילו לצוץ אתרים שעוזרים לכם למנף פרופיל – או נכון טיים ליין מוצלח יותר מבחינה עיצובית רצ”ב מידגם  כזה Link, זוהי שיטה טובה לייצר פרופיל יפה והיא עוזרת לכם לבחור מתוך סט התמונות שלכם את ה”הדר” שיעטר את ראשכם. שווה להיתנסוֹת .

מילת סיכום | אני משוכנעת שאין זה סוף פסוק מבחינת מארק צוקברג ושנכונות לנו הפתעות נוספות במהלך השנה. אך ראוי להבליט כאן הבדל משמעותי שצוקברג חרת על דיגלו ב2011 , והוא – שינוי שפה ! עד היום חשבנו במושגים חד מימדיים ביחס לפרופיל, כדף נוכחות במדיה החברתית. מהיום ואילך אנחנו חושבים במונחים של זמן – ציר הזמן שמשקף שרשרת אירועים  ולעומק.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.