Facebook’s Massive Growth

FB4

ברוח המסורת בכל שלושה חודשים- אני סוקרת את הדוחות הכספיים של פייסבוק ויחד אנו מקבלים הצצה להתפתחותה של חברה, אבולוציה שיכולה לעזור להבין כיצד הסיפור יכול להועיל בגזרת בניית המותגים שלנו- ומצד שני עוזרת לנו כארגון ללמוד ולהבין על חברות שמתפתחות ומצליחות ולקחת מכך קומפוננטים של הצלחה גם עבור המותג אותו אנחנו מייצגים.

נתחיל את הרשומה בציטוט של- Mark Zuckerberg, היזם של רעיון הרשת החברתית- אשר כתב בפרופיל הפייסבוק שלו סטאטוס המתאר את הדוחות הכספיים של הרבעון האחרון ל-2015- ומבט כללי על שנת הפעילות כולה.

מארק אומר : “רק עכשיו דיווחנו על הרבעון האחרון והתוצאות שלו, הקהילה הפייסבוקית שלנו מונה 1.59 מיליארד אנשים, יותר ממיליארד אנשים משתמשים בקבוצות בפייסבוק וכמעט מיליארד אנשים רשומים ופעילים ב-WhatsApp (ליתר דיוק 900 מילון, תוכלו לראות את המספרים בשקף המלא אותו צירפתי עבורכם מתחת לפסקה זו). יותר מ-19 מיליון אנשים שלא היתה להם גישה לאינטרנט בעבר, עכשיו מחוברים וזאת באמצעות פרויקט הדגל של פייסבוק שמטרתו להפוך את העולם לקונקטיבי- Internet.Org. ב-2015 אנשים שונים מכל העולם התחברו אחד אל השני באמצעות האקו סיסטם הפייסבוקי”.

פייסבוק כחברה חוגגת את הרגעים המשמעותיים בחיים של האנשים ומאפשרת להם להיות בגישה עם האהובים עליהם, חשוב להגיד כי זו המשימה שפייסבוק הגדירה לעצמה- לחבר אנשים בכל העולם, ואין ספק שהמפה שצירפתי לכם לכאן מוכיחה שאכן הדרך אותה שפייסבוק מתווה- נראת כנכונה. חשוב לי ברשומה זו לפרוט עבורכם את המיילסטונים הגדולים והמשמעותיים על מנת שנכיר, נבין ונדע לקחת מהויות חשובות אל סל כלי העבודה שלנו.

12473927_10102621100061261_4894012145628812822_o

תתמקדו בגרף הבא- ממנו תוכלו ללמוד על ה-Core Business של פייסבוק אשר ממשיך להראות צמיחה מאסיבית גדולה, ולמרות הצמיחה והגידול העתיד של פייסבוק מתמקד דווקא בשירותים נוספים אשר ירחיבו את היכולת של פייסבוק כחברה להתפתח מבחינה כלכלית ולא “יתקעו” אותה בזמן ויהפכו אותה ללא רלוונטית.

בכנס בו נכחתי לפני כמה שבועות בניו יורק ה- IGNITION Business Insider אמרה סמנכ”לית השיווק הגלובאלית של החברה-Carolyn Everson כי פייסבוק מנהלת בתרבות הארגונית שלה מה שקרוי : “Hard Conversations” זו שיטה אשר מבטיחה שפייסבוק לא תהפוך ללא רלוונטית, ובדרך זו הארגון כולו בודק את עצמו ואת הפתרונות שלו על בסיס קבוע על מנת שהדופק החייתי של החיים ימשיך להיות תקף ושפייסבוק כחברת האם לכל החברות שנמצאות תחתיה תתפתח ותצמח על בסיס קבוע- זאת באופן שמתכתב עם השינוי בחיים ובהרגלים של האנשים, ובד בבד מאפשר לה לאפיין הזדמנויות החדשות שנקרות בדרכה.

לכן, למרות הצמיחה של פייסבוק בפלטפורמה הקיימת- פייסבוק כחברה כל הזמן מחפשת לבדוק ולבחון כיצד לעצב ולהכניס למסלול את מה שיגדיר אותה בעתיד.

אין ספק שפייסבוק שברה את כל הציפיות בצמיחה שלה ברבעון האחרון וגם במבט על שנת הפעילות 2015 בכלולתה, זאת גם בצמיחה המאסיבית של המשתמשים שלה וביכולת שלה לייצר-Solid User Acquisition, כמו כן בגידול המאסיבי שלה מהצעת הערך שלה למפרסמים- פרסום בפייסבוק. ניתן לראות את הצמיחה במיוחד בכל מה שקשור לפרסום במכשירי המובייל. פייסבוק דיווחה בדוחות הכספיים על צמיחה של -57 אחוז YOY, הגידול ב-Revenue מפרסום במובייל עומד על- 80 אחוז מכל הרווחים של החברה- 4.5 מילארד דולר. האבולוציה המתמשכת בגידול מפרסום מודעות נובע מ-Inventory מתפתח שיש לפייסבוק כפלטפורמה עם מספר חברות- ומתפתח במקרה של הרבעון הנוכחי באמצעות מודעות באינסטגרם.

לצד הצמיחה המשמעותית– פייסבוק כחברה מחפשת לבנות את הקייס העסקי שלה ממקורות אחרים, היא בפוקוס על המספרים הענקיים שיש לה בנכסי ה-Messaging שהם-WhatsApp ו- Messenger, פייסבוק מתכננת להפוך את המסנג’ר לכלי שירות שבו ניתן יהיה להיות חשופים לשירותים שונים. הדיעה שלי וגם כתבתי על כך באריכות היא שפייסבוק מתכננת להפוך את הסמנג’ינג אפ שלה לזירת אפליקציות ולהוות שחקן משמעותי שתומך צדדים שלישיים במתן שירותים שונים באמצעות פלטפורמת הMessaging והתעבורה שבה. כמו כן, פייסבוק משקיעה באינסטגרם ובעולם הוירטואל ריאלטי באמצעות- Oculus VR headset.

הנה פירוק של כמה מהדברים המשמעותיים שניתן לראות ב-Data של הדוחות הכספיים : 

הUser Base של פייסבוק ממשיך לגדול– יש לפטפורמה כמעט 1.6 מיליארד משתמשים רשומים, 65 אחוז מתוכם נכנסים לפייסבוק על בסיס יומי. ה-User Base של החברה גדל ב14 אחוז זאת במבט של שנה אחר שנה-YOY.

מובייל הוא הכלי שמותח את הצמיחה העסקית של פייסבוק, משתמשי המובייל מהווים כמעט- 91 אחוז מכל המשתמשים הקבועים החודשיים של הפלטפורמה. משתמשי מובייל שמוגדרים כ-Mobile Only מהווים כמעט חמישים אחוז מכל משתמשי פייסבוק בראייה חודשית.

וידיאו הינו הפרק המשמעותי ביותר עבור פייסבוק ומכתיב את עתידה,  Mark Zuckerberg הכריז בתוך מסיבת העיתונאים של הדוחות הכספיים שמשתמשי פייסבוק צופים בכמעט- 100 מיליון שעות של תוכן וידיאו בכל יום בפלטפורמה. ישנו גם ביקוש עולה וגובר מצד המפרסמים לשימוש במודעות מבוססות וידיאו גם בפייסבוק וגם באינסטגרם.

אינסטגרם ממשיכה למשוך מפרסמים, 98 אחוז מתוך המפרסמים המובילים בפייסבוק (מבוסס ההוצאה הכספית שלהם)- מבססים את הפעילות הפרסומית שלהם גם באינסטגרם.

הצמיחה של פייסבוק והאבולוציה שלה מגדירה אותה כשחקן משמעותי בעולם של פרסום במרחב הדיגיטלי ובמובייל בפרט, וממקמת אותה כמובילה וכפתרון לכל הקשור לפרסום במובייל.

תוכלו להחשף בגרף הבא לצמיחה של פייסבוק כפלטפורמה בחלוקה למסכים שונים והתנהגויות של משתמשים :

בשקף הבא תוכלו להחשף להתנהגות של המשתמשים על בסיס יומי בפייסבוק- זאת במבט גלובאלי :

בדטה הבאה תוכלו להחשף למספרים בחלוקה גאוגרפית למשתמשים של פייסבוק בעולם-

מילת סיכום, כולי תקווה שהסקירה הזו התוותה עבורכם את הכיוון של פייסבוק והמקומות המשמעותיים שנחוץ להביט בהם : ההתגברות של השימושיות במובייל, התנהגות משתמשים במרחב הדיגיטלי, החשיבות ההולכת והגוברת של קהילות ושיווק מבוסס קהילה, כמו כן מיקמו הגובר של הוידיאו בחיינו הדיגיטליים. בנוסף חשוב להתעכב על המשמעות של חברה שמבינה שלמרות הצמיחה ההולכת והגוברת שלה אסור לקפוא על השמרים ויש צורך להתפתח, לגדול ולהצמיח את מרחבי הפעילות הבאים.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.