Happy Birthday on Facebook

 

מִזֶה תקופה ארוכה אני בוחנת וחוקרת ביסודיות את תופעת ימי ההולדת בFacebook. והנה בזמן האחרון נולד בי הצורך לדבר על מחשבותיי בנושא. כדי להבין את משמעותו של הנוהל הזה במתחם אני רוצה לגשת אל העניין מנקודת מבט שונה – ולברר דרך עדשת “שנורקל חדש” : איך ארגון המעוניין לעבוד בדיגיטל יכול להשתמש בכלי הזה בחוכמה כדי לייצר Flow חדש של יחסים ולכונן מערכת היררכית בריאה במושגים של ימינו, דהיינו  במגמה יותר חברתית. אני מנסה מיום ליום להוסיף ולהַקנות לבלוג זה נופך לימודי עבור ארגון או מותג אשר מתכוון לייצר נוכחות חכמה ואיכותית בדיגיטל. מתוך המבט הזה אני בוחרת לדבר במקביל גם על כלים שהם לכאורה כלים חברתיים לכל דבר אך ביכולתם לתפקד במתכונת של כלי מועיל אשר בכוחו לעבוד לטובת הארגון.

הזווית שאני בוחרת להדגיש בנקודה הזו מכוונת להיבט הפנים ארגוני, שמתוכו ניתן לברר , איך הארגון יכול להרוויח  מאופן שימוש אחר, שונה וחדשני בשלב יצירת השיח הדיגיטלי , שיתנוסס על כתלי החברה. מכיוון שהמדיה החברתית – כשמה כן היא – חברתית לפני הכל, חשוב להבין שהכלים החברתיים שעומדים לרשותנו עשויים לשכלל ולשנות מקצה לקצה את השיטה בה אנחנו מתקשרים כלפי חוץ אבל לא פחות חשוב – את הזיקות שאנו מפַתחים כלפי פנים. אני אשטח בפניכם את המהלכים והמקומות המיועדים לכך ברשת שבאמצעותם הופכים כלים חברתיים כגון אזכור ימי הולדת בFacebook לגורם משפיע על תפקודם של יחסי הגומלין בינינו לבין עצמנו. מבין הנקודות שאמנה נראה לי שתמצאו את המקובלות עליכם, שדרכן תוכלו להתחבר ולהצטייד להמשך הדרך. ההצעות מכשירות אתכם ליצירת מירקם יחסים בונה, מפתח וממנף פעילות חברתית המושתתת על בסיס תקשורתי חכם פנימה והחוצה.

המגע בין היררכיות שונות בארגון | אם תתנו את דעתכם על הנושא, ודאי תגלו שהמתחם החברתי החדש Facebook לפתע יצר היררכיה חדשה של יחסים בארגון, שבמסגרתה מנהלים בכירים באים במגע עם עובדים שונים בארגון ונחשפים למעשה לצד אחר, נוסף – אישי יותר. שימת לב למועדי יומולדת, מחווה אישית כגון מילה טובה, מצביעות על אפשרות למגע חדש ורענן אשר מזרים מן הסתם אנרגיה מחודשת בארגון המחלחלת בין השכבות השונות של העובדים.

מקום לפרגון כדרך להענקת שימת לב ייחודית | לתשומת לבכם יש בצעד זה משום הבעת הערכה בצורה פרונטאלית אשר מספרת לאחרים משהו על האדם. בעוד שאם נאחל מזל טוב באופן פרטי אף אחד למעשה לא ידע על כך, הרי צורת האיחול בFacebook הופכת את האמירה לפומבית ומכפילת עוצמה. לכאן מתחברים למעשה שני העולמות החוץ ארגוני והפנים ארגוני – כלפי פנים אקט הפרגון אומר עלינו משהו כאדם, כפרסונה מקובלת על המעגל בו אנחנו פועלים בשגרת היומיום ובו-זמנית החץ הכפול משקף דעה טובה עלינו גם כלפי המעגל החיצוני. מהצד של המאחל זו הדרך שלנו לבטא את עצמנו כלפי אלו שלכאורה לא נגישים אלינו ביומיום וכך ממלאת את ידינו לפתח מערכות חדשות עם פוטנציאל להמשך הדיאלוג שיפגיש אותנו עם דעותיהן של שכבות שברגיל אינן מחוברות אלינו בארגון

לייצר ארגונים חכמים שיודעים לעבוד בנטוורק אבל לא פחות חשוב בנטוורק פנים ארגוני | פעילויות קטנות מסוג זה עוזרות לנו להיערך לשינוי שיחולל את המהפכה הפנים ארגונית – עוזרות לנו להפוך את הארגון לגוף יצרני וחכם שיודע לעבוד עם התשתיות החברתיות של הרשת ובעיקר – להשקיע בתשתיות הפנימיות. המדיה החברתית הטמיעה לתוכה כללים שהפכו לחם חוק: פרגון, קשב לאחר, דיאלוג, הערכה ושיתוף. כלים אלו מאפשרים לנו במקביל גם ללמוד על עצמנו מהמקום של יכולת הנתינה וגם עוזרים לנו למסד קשרים אמיצים חדשים.

מילת סיכום –  כאנשים בשר ודם, הרי בסופו של דבר כולנו רוצים שיכירו במקומנו בעולם ויעריכו אותו כראוי. זוהי אבן דרך נוספת שערכה בכך שהיא מחנכת את הארגון לחשיבה קצת שונה מהמורגל.

מחר אני חוגגת את יום ההולדת שלי – ואם הגעתם עד לכאן הנכם מוזמנים להשאיר לי ברכה…

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

11 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.