Facebook Page Admin | Renaissance Days

 

מדהים איך שהעניינים מתפתחים ואיך הזמן העובר מאפשר לנו לראות את הדברים מחדש ובפרספקטיבה אחרת  כתבתי בעבר פוסט שמדבר על מנהל הקהילה בFacebook, קווים לדמותו ופריסת התפקיד ותכולותיו – Link. את הפוסט הנדון פרסמתי באוקטובר 2010 ומאז, עברו כמעט שנתיים ואין ספק שהדברים גדלו, התעצמו והשתנו. הטריגר לכתיבת הפוסט הזה הגיע בעקבות שינוי שFacebook הכניסו לעמודי האוהדים. כאן מתברר שיש בידינו לשלוט בסוג האדמינים שמנהלים את העמוד תוך הגדרה ברורה לגבי תפקידו של כל אחד ואחד. אפשר לקבל את החידוש בפשטות דהיינו מהצד הטכני והטקטי של חיי הרשת , ומצד שני אפשר לראות בכך משהו קצת יותר גדול ומורכב. למעשה, Facebook מגדירים פה בצורה מאוד יפה את מקצועות הסושייל מדיה ודרכן פורטים לנו פס רחב של בעלי תפקידים שנוצרו סביב הפעילות של המותגים בזירה.

כמן כן מפליא איך בטווח של שנים בודדות הנוכחות שלנו ברשת החברתית ובפרט בFacebook יצרו למעשה מומחיות חדשה, על קרקע תרבות חדשה עם תפקידים שלא היו קיימים קודם לכן. חשוב להבין זאת ולקחת זאת ברצינות כי למעשה תרבות משתנה באמת רק כשהיא מתחילה לגעת בכל אחד מאיתנו. אם בעבר הרמנו גבה ופקפקנו בתפקידו של מנהל הזירה בFacebook הנה קמו להן מומחיות חדשות שמצריכות בעלי תפקיד מגוּוָנים שמסוגלים להכיל את כל מרחב הפעילות ולערוב להצלחתה.

מנהל העמוד : הוא המנהל הראשי של המתחם , והוא מי שרואה את התמונה הרחבה, יודע לתכנן את המהלכים האסטרטגיים, מכתיב את מפת הדרכים ההמשכית ולבסוף מחבר את הנקודות יחד. בשלב זה הוא עושה אינטגרציה בין הפעילות החברתית לשאר הפעילויות הדיגיטליות.

יוצר התוכן : מי ששם לנגד עיניו את הקווים האסטרטגיים לגבי התוכניות העסקיות של החברה ופורט אותם לפרוטות – על ידי העלאת סטאטוסים בקהילה לאורך זמן ובאופן יומיומי. הוא למעשה ארכיטקט התוכן של הזירה וזה שמבין שתוכן אינו רק מה שאנחנו אומרים אלא – תוכן מתייחס גם לדיאלוג בין המותג לאוהדים.

המודֶרָטוֹר : השוטר שיודע לבדוק מה קורה בזירה, למחוק תגובות, לטפל בבעיות שצצו בשלוחת שירות לקוחות, לדאוג לכך שמה שאנחנו מפרסמים לא עלול לייצר פעולה הפוכה שתגרום למשבר חלילה.

מנהל הפרסום : מי שאחראי על קידום הזירה, יודע להמליץ ולהבהיר איך מקדמים, באילו כלים פרסומיים משתמשים, מבין את נבכי מערכת הפרסום של Facebook ויודע לכייל אותה אל מול צרכי המותג בזירה החברתית.

האנליסט של המידע : הוא אולי האיש בעל התפקיד החשוב ביותר! הוא מנתח למעננו הלכה למעשה מה קורה בזירה, מה עושים האוהדים, איך נראה “הטיול של הלקוח” שלנו ברשת החברתית. במקביל הוא מנתח את הנתונים שלנו מול האחרים ומכניס קו הגיוני לדטה !

ברור שלא כל עמוד או מרחב נוכחות בFacebook דורשים את כל חמשת התפקידים בו זמנית. לפעמים בעל תפקיד אחד מפעיל שניים מתוך חמשת הסעיפים הנזכרים לעיל, ולפעמים אף יותר. הדגש של הפוסט מושם על כך שישנה מגמה הולכת ומתפתחת של בעלי מומחיות בעולם המדיה החדשה. עם הזמן, תוך כדי גדילתה והתחזקותה הניכרת של הרשת החברתית בקרב עובדי החברה, הצֶפי הוא כי התפקידים הללו יתחילו להתמלא במשמעות עמוקה יותר ולקבל צבע מעשי ומוגדר במחלקות הHR של הארגון.

צירפתי לכם צילום מסך של האינפו של הקהילה שלי בFacebook כפי שתוכלו לראות מנהל העמוד מקבל פנים “אנושיות” ברשת החברתית (כי הרי הרשת החברתית כל כולה קשורה באנשים שמדברים לאנשים). המשמעות של מנהל הזירה במשולב עם התפקידים תחתיו היא שלמעשה הם הדוברים ההופכים לפה של הארגון ומנהלים עבור המותג את השיח ואת הדיאלוג. אין ספק שהרשת החברתית עושה עבורנו שירות מצוין שגדול מסך חלקיו: כי בד בבד עם היותה מערכת התופשת נפח משמעותי ביותר בחיינו העסקיים, היא גם ממציאה תרבות חדשנית ביחס לתיעול נכון של משאבי אנוש עבור החברה.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.