Tips : My Facebook Profile

 

פוסט חדש בפינת הטיפים שלי על Facebook | רשומה זו נועדה לעשות לכם סדר באחד הדברים החשובים ביותר בעיני במתחם Facebook והוא – הזהות המיתוגית שלכם ואיך אתם מציגים את עצמכם במתחם זה. רבות דובר על נושא עמודי חברה, הקבוצות והדרכים לשווק עסקים. בעיני, צריך לחזור לבסיס ולזכור שהמדיה החברתית מורכבת מפאזל ענק של אנשים והחשוב ביותר הוא הדרך בה האדם מציג את עצמו בפרופיל האישי שממנו יצא הלאה לפעילות במתחמים הנוספים הקיימים בFacebook. לכן אתעכב היום על נקודות חשובות בבניית פרופיל אישי. קצת על הדברים שיש להימנע מהם והרבה על מה כן על מנת שנבטיח שהמיתוג האישי שלכם ברשת יתפתח לו בבטחה למעמדו הנכון. 

הפרונט של הפרופיל שלי | קיימת סבירות גבוהה שיראו את התכנים שלכם בסטרימינג בעמוד הבית, אבל עדיין נמצא קהל אשר פוקד את הפרופיל שלכם “פיזית” בכוחות עצמו ולכן חשוב להקפיד על התוכן המוצג בו. אני מתייחסת אל הפרופיל האישי שלי ממש כמו אל מתחם בלוג, שעליו חלים חוקי סדר, הקפדה על תכנים וחשוב לא פחות : אסתטיקה. הפרופיל שלכם מורכב מהפרטים שלכם, החברים שלכם, תחומי העניין שבחרתם כרלוונטיים ביותר, וכמו כן, קבוצות ודפי חברה עליהם אתם נמנים. קחו בחשבון שכל פרט קטן בתמהיל התוכן הזה מייצג משהו ואומר משהו על זהותכם ברשת. חשוב לראות שכל ההתרחשות הזו מעידה על אישיותכם. לכן יש להקפיד על הדברים הבאים :

השם שלכם | הוא למעשה הדבר הראשון בו פוגשים, ובנקודה זאת אתם צריכים להפעיל שיקול דעת ולהחליט באם השם שלכם ייכתב בעברית, אנגלית, אולי בשניהם. כמו כן תכופות אני רואה יוזרים שמחליטים להכניס גם את הגדרת התפקיד שלהם לשם. ברם אם הפרופיל שלכם כולל את שם החברה שלכם הוא מלכתחילה אומר משהו על מהות וסיבת הפעילות שלכם והוא עלול גם להבריח חלק מהאנשים שאתם עשויים להכיר ברשת. אני בעד הגדרת השם בפשטות. רצוי הגדרת השם בעברית ובאנגלית ובכך אתם ממקסמים את תוצאת החיפוש שיעשו עליכם ומבטיחים שאכן ימצאו אתכם.

אתייחס לטעות נפוצה וקריטית | לא מעט אנשים מתבלבלים ונוטים לחשוב שהפרופיל האישי יכול להפוך לפרופיל עסקי. זוהי טעות ברמה הבסיסית כי  ראשית כל, הדבר נחשב ללא חוקי ברמת חוקי Facebook והכרטיס שלכם עלול “ליפול” בשל שימוש לא נכון.  הדבר השני והחשוב יותר הוא העובדה שפרופיל בFacebook אמור להיות אנושי וגם כך הוא למעשה ימקסם את הפוטנציאל הגלום בזירה : אנשים רוצים להיות בקשר עם אנשים ולא עם עסקים או מותגים !

טאבי התוכן | לא כולם מודעים לעובדה שאתם יכולים ממש להשתמש בטאבים של התוכן שלכם על מנת להכניס רבדים נוספים ונדבכי תוכן המאפיינים אתכם. אם תרצו מדובר בשכבות של תכנים שאתם יכולים לכלול בפועל בכרטיס. מאיפיון הבלוג שלכם כטאב על ידי : Networkedblogs . כדאי לכם לשוטט באופציות השונות הקיימות בFacebook עבור פרופילים פרטיים באופציית הSearch שם תמצאו אפליקציות התואמות צרכים מורכבים יותר ובכך תוכלו להרחיב את נדבכי הנוכחות שלכם . כמו כן, הגדרת Notes יכולה להוות מבחינתכם מעין מיני בלוג שלכם בFacebook, כדאי לכם ורצוי להשתמש באופציה זו כי היא תרחיב למעשה את הנוכחות שלכם במתחם Facebook ותאפשר לכם להשתמש במתחם הפרטי כבלוג לכל דבר.

סטאטוסים | התכנים שאתם מעלים בעמוד שלכם, מ : טקסט כתוב, לינקים לעולמות שמעניינים אתכם, תמונות ווידאו מאפיינים את האישיות שלכם וכמו כן, חושפים נדבך אחר נדבך את האיש שעומד מאחורי הכרטיס. כשם שהבנייה של עולם התוכן שלכם לוקחת זמן, כך לוקח להכיר אתכם וליצור איתכם יחסים. אמנם הסטאטוסים הם כלי להעברת המסר אבל התגובתיות שלכם והדיאלוג שאתם יוצרים הוא זה שעושה את פעולה הנטוורקינג האמיתית.

ברוכים הבאים | מתחת לתמונת הפרופיל שלכם יש לכם אפשרות לנצל שטח נדל”ני קטן ובו אתם יכולים להגיד על עצמכם כמה מילים, וכמו כן להכניס לינק פעיל למתחם אחר שלכם ברשת. שימו לב, זוהי אופציה משמעותית כי היא למעשה הדבר השני שרואים עליכם מרגע שנעשים חברים שלכם במתחם זה. כמו כן הלינק שתכניסו למקום זה יהיה לינק אקטיבי – דהיינו מתוכו אפשר ללנקק ישירות למתחם. ככלל, אני ממליצה לכם לבדוק מדי פעם מה כתוב בריבוע הזה ולהחליף את המסרים מידי תקופה על בסיס הקונטקסט המשתנה בחייכם.

היכרות בסיסית | מתחת לריבוע זה יש לכם אפשרות להגדיר תכנים בסיסים המאפיינים את האישיות שלכם : מצב משפחתי, מקום מגורים, דעות פוליטיות. כאן למעשה אתם יכולים לשלוט בכמות המידע דרך הגדרת הinfo של הפרופיל שלכם. תבדקו האם אכן התוכן שהזנתם   ואשר מתקבל בפרונט הפרופיל תואם את הדרך בה אתם רוצים להיות מוצגים.

חברים | נתון החברים מספר מיהם האנשים המעניינים אתכם, ובכך גם מאפיין אתכם. כמות החברים תשקף את מידת ההשתלבות שלכם בעולם המדיה החברתית. כמו כן, חבר שירצה יוכל לראות מי הם החברים המשותפים לכם ולו. לאחרונה גיליתי אופציה אשר אישית לא ידעתי על קיומה עד כה. באופציה זו אתם יכולים להגדיר מי הם החברים אותם תרצו שאחרים יראו באופן קבוע. ניהול נראות החברים מופיע לכם בצד ימין בבוקסת החברים. תודה רבה לשירלי קנטור שני על הגילוי.

 

עולם התוכן שלנו | עולם התוכן שלנו נקבע על ידי הנתונים השונים אותם אנחנו מעדכנים, אבל, רוב עולם התוכן שלנו נקבע על פי הדרך בה אנחנו משתמשים במתחם מידי יום ביומו. הוא למעשה בונה דמות תלת ממדית ברשת אשר עם הזמן משקפת זהות מסוימת שמושתתת על : תחביבים, מקורות השראה, הומור, אינטליגנציה ועוד. להלן אנסה לעבור איתכם על המאפיינים העיקריים לבניית התוכן היומיומית שלכם שתעיד בסופו של דבר על אישיותכם ותעביר את הסיפור שלכם דרך המתחם הפייסבוקי שלכם |

 סטאטוסים | כתבתי נושא הסטאטוסים והתגובות בFacebook פוסט מפורט : לינק. אחד הדברים המשמעותיים הבונים את תדמיתינו האישית היא מה שנאמר אך בהכרח גם מה שלא נאמר. לאור זאת כדאי לכם לאמץ אסטרטגיית מינונים חכמה הכוללת הן את הפן האישי והן את הפן המקצועי ולוּ בשל העובדה הפשוטה שאם תרצו שיתעניינו בכם אתכם חייבים להיות מעניינים והמדיה החברתית היא כאמור קודם כל ולפני הכל אנשים. אנשים נפגשים במקומות הכי פשוטים, הכי טריוויאלים, משתפים חוויות פשוטות שיוצרות למעשה את ההנגשה ובעקבותיה פתיחות והתחברות.

תכנים שעשינו להם LIke | קחו בחשבון שבניית המיתוג שלכם ברשת נקבעת באופן טבעי מכל מה שאתם נוגעים בו או מצרפים לפרופיל שלכם. לצורך העניין אם עשיתם Like לכתבה ברשת. לפוסט כלשהו בבלוג או לעמוד חברה כזה או אחר אוטומאטית זה מספר לכל מי שחשוף לסטרימינג שלכם מי אתם ובמה אתם מתעניינים. כך שלפעמים גם אם אתם נכללים ברוב הדומם אתם למעשה לא דוממים כלל וכלל, שכן סך כל הפעילויות שלכם מעידות עליכם לא פחות מתוכן יזום הלכה למעשה. כמו כן, לאחרונה נכנס פקטור נוסף לעמודים המאפשר לחברים לעשות חיתוך בין עמודי Like עליהם אתם מנויים בהצלבה לעמודים של החבר ובכך לייצר השוואה והתאמה ברמת תחומי עניין. זו אופציה חשובה מכיוון שהיא מאפשרת לנו להכיר טוב יותר את החברים שלנו ולהגיע דרך ההמלצות שלהם לתוכן איכותי שנוגע בכפתורים המעניינים אותנו.

תכנים עליהם הגבנו | קבוצות עליהן אנחנו נמנים | כל תוכן עליו הגבנו וכל תוכן אותו אנחנו מכניסים לכרטיס שלנו : כולל אירועים, קבוצות, דפי חברה או שיתופים של כתבות שונות – כל אלה מדברים בשמנו ומספרים את סיפור תחומי העניין שלנו. אני מדגישה את הסעיף הזה דווקא לשלילה ולא לטובה – יש משמעות גדולה לכך שתיבְררו על אילו תכנים אתם נמנים ומה אתם משלבים בכרטיס שלכם. אני רואה השכם וערב טעויות תמימות של אנשים אשר לוחצים על כל קבוצה או אירוע שאליהם הם מקבלים זימון בלי לעמוד על ההקשר, בבחינת “אחד ועוד אחד” –  מתברר שזה נשאר שם לנצח ולכן כה חשוב שתשקלו בדעתכם דקה אחת קודם האם אתם רוצים שתוכן כזה או אחר ייצג אתכם. כדאי שתבנו את עולם התוכן הסובב אתכם בצורה שתכבד אתכם ותספר עליכם סיפור איכותי.

תכנים שחברים שלנו שמים לנו על הקיר | אפליקציות שמופיעות לנו על הקיר | תיוגים | כל תוכן שאחרים משתפים על הקיר שלנו בסופו של דבר אומר גם משהו עלינו. קורה לא מעט שמתייגים אותנו בתמונות, מפעילים מניפולציה אשר גורמת לאפליקציות מסוימות להופיע לנו על הקיר או לחילופין חברים שכותבים לנו באופן ישיר על הקיר. תפעילו שיקול דעת והיו קפדניים. אחרים לא בהכרח עושים את ההקשר  אלא קובעים באופן מיידי כי אלו התכנים אשר מעניינים אתכם. אם התוכן לא רלוונטי לכם ואינו קשור לעולמות התוכן שלכם הסירו אותו. קיר שלכם שמלא בספאם מייצג אתכם מאוד רע ! חשוב שתדאגו לחזותו של הפרופיל שלכם וכפי שאמרתי כל אינפורמציה הנוגעת בכם ביוזמתכם או ביוזמת אחרים משקללת את הזהות המיתוגית שלכם ברשת.

 

עמוד המידע עלי | Info | באופציית האינפו של העמוד שלכם אתם יכולים להכניס עולם ומלואו. מקורות חיים שלכם, מידע על תחביבים שלכם , דעות פוליטיות, פרטי התקשרות ועוד . כל אלו הופכים למעשה את המתחם הפרטי הפייסבוקי שלכם למעין מיני אתר המייצג אתכם מול מעגל החברים שלכם. אתם יכולים להשתמש באופצייה זו ישירות, או לחילופין לשרשר את הפרטים שלכם מתוך זירה אחרת בה אתם פעילים.אישית שירשרתי את הפרטים שלי מLInkedIn ובכך מיסדתי את עמוד הפרטים שלי באופן מסודר ומקיף. אין צורך לספק את הפרטים שלכם מהיום הראשון ולחשוף את המידע המלא על עצמכם. אתם יכולים לעשות זאת באופן אסקלטיבי. אט אט עם הביטחון הנצבר תוכלו לחשוף נדבך אַחַר נדבך ולציין עוד פרטים נחוצים המקיפים את זהותכם. בנקודה זו כדאי להפעיל שיקול דעת טרום העלאת תכנים ולשקול האם ואיך הפרט הנבחר מייצג אותי בחוכמה.

לסיכום | הרשת מלאה דברים טובים למכביר וFacebook בפרט, אבל חשוב להפעיל שיקול דעת, לבחון ברצינות את הצעד הבא לפני שלוחצים מהר מדי על המקלדת, ולבסוף להשקיע מחשבה מכוננת לגבי השאלה איך ומה נביע באמצעות התוכן שעליו אנחנו מצהירים בהקשר המיתוגי שלנו. כל זאת כדי שהמכלול ישקף את זהותנו באור הטוב ביותר.

 

 

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

12 comments

 • תודה זהר,
  בנבירותיי חיפשתי דרך לשלוט בעמודי חברה שעשיתי להם like. השליטה שביקשתי הינה:
  – הגדרת כמות פריטים בתיבה וסדר עדיפות.
  – מחיקת פריט like. למשל, עשיתי like לאותה אישה אמיצה, כאשר אם הייתי יודע שתוכן זה לא רק שיופיע בעמוד שלי אלא גם ישאר שם (עם אותה אישה עם ציצים נשפכים), לא הייתי עושה לייק.

  בעייתי משהו…

 • זהר, עוד פוסט מאיר עיניים ושימושי. תודה רבה. כיף להיות אושפיזין במתחם שלך.

 • urianzoharNo Gravatar says:

  אמיר הדברים עליהם דיברת
  היו למעשה מקור ההשראה לפוסט 🙂

 • זהר, כל כך נכון ושימושי,
  לקרוא, להפנים ולהמנע מטעויות מביכות… 🙂
  חג שמח!

 • zohar urian says:

  http://bit.ly/9XdDVh | Tips : My Facebook Profile | New Blog Post | in hebrew

 • פוסט פשוט מעולה

  עכשיו הגיע הזמן לפוסט חדש שירכז את כל הטיפים על פייסבוק

  וזה לדעתי צריך להיות הראשון

  ואחריו אני מוכן לנדב פוסט שאנשים לא יעשו טעויות עם החשבונות שהם יוצרים כמו שלאחרונה הרבה מאד חשובונת נסגרים

  אני מייד משתף בעמוד החדש שלי

  כיף להתחיל כך את היום ואת השבוע

  עידו מאירון – מורה דרך לעסקים ברשת
  http://www.facebook.com/web2guide

 • מבין…
  טוב, באורח מוזר לחלוטין ולא ממש מוזר, לפייסבוק יש המון מגרעות בכל הקשור ל-UI.
  תודה…

 • עם כל כמה שזה נכון ויכול להיות מועיל – זה מוציא את כל הכיף מפייסבוק.
  וכשפייסבוק נהיה חלק מהחיים – זה איפשהו מוציא גם את הכיף מהחיים.

  אז כן, אם נקדיש את כל החיים לעסק שלנו – לא נפגש עם חברים שלא לשם “נטוורקינג” ולא נעשה דברים שלא “מקדמים את הנוכחות” שלנו ברשת או במציאות – אין ספק שנתקדם יותר מהר בעסקים.

  אבל בשביל מה? בשביל להתקדם עוד?

  לדעתי הפרופיל בפייסבוק הוא אישי. אמנם חלק מהאנשים אתם אני עובד חברים שלי בפייסבוק. וכן, כשזה קורה אני מודע לעובדה שיהיה עלי לעתים למתן את התוכן שאני מכניס בפרופיל שלי – אבל מכיוון שאני לא רוצה להפוך את הפרופיל שלי למקום עסקי נטו – אני לוקח בחשבון גם את הצד השני: שהאנשים אתם אני עובד יחשפו אלי בצורה אישית וילמדו להכיר אותי יותר טוב.

  אולי זה מביא לי פחות עבודה, אבל זה שומר עלי חי ונהנה.

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי יורי , ההתיחסות לא היתה בהכרח עסקית . גם פרופיל אישי צריך לשים לב לדברים הרשומים לעיל מבחינתי . אבל כמובן שזו רק דעתי .

 • יורי יקר,
  נראה לי שכל אחד יכול וצריך לבחור את ההתייחסות שלו לפייסבוק. אני למשל, אומר בדיוק ההיפך ממך – אני לא אוהב את פייסבוק ואת התוצרת “החברתית” שלו – מעדיף להיפגש עם חברים ולא לדבר איתם במחשב.
  מאידך, אני עושה שימוש בפייסבוק בעיקר לצרכים עסקיים וזה עושה לי מאד טוב. השימוש החברתי הוא משני ובהחלט יכול להיות בעל ערך.
  בקיצור, לא מוצא שום סיבה למה שניהם לא יכולים להתקיים.
  בחירות…

 • RT @zoharu: http://bit.ly/9XdDVh | Tips : My Facebook Profile | New Blog Post | in hebrew

 • פוסט מצויין.
  כחברה פעילה חדשה יחסית בפייסבוק הוא משקף באופן מדוייק את תפיסת עולמי על התנהלות בפלטפורמות אינטרנטיות – גם בפן האישי וגם בפן העסקי.
  תודה רבה!
  שרונה לבני-גולן
  יועצת עסקית שיווקית

Leave a Reply

Your email address will not be published.