“Jeff, what does Day 2 look like?

“Jeff, what does Day 2 look like?” שאלה אשר הופנתה אל ג’ף בזוס לא פעם וגרמה לו לחשוב, אנשים שאלו אותו מה יקרה כשנגיע ליום השני? שכן אתה תמיד אומר שאנחנו ב-Day One וג’ף עונה- “היום השני הוא יום סטטי, אשר ממשיך באי רלוונטיות, מלווה בחוויה של נסיגת העסק- ובסופו של דבר מוביל למוות! זו הסיבה, אומר ג’ף- שאנחנו תמיד נהיה חברה של היום הראשון”.

הוא שוטח מה יהיה רלוונטי תמיד, ואילו קומפוננטים מגדירים למעשה את היום הראשון:

אובססיית לקוח, True Customer Obsession. ישנן שיטות רבות ודרכים שונות לבחור את מרכז העסק : אפשר להיות ממוקד בתחרות, במוצר, בטכנולוגיה, או במודלים העסקיים- אבל ישנה דרך נוספת של אמזון- להיות באובססיה על הלקוח וזו למעשה השיטה הטובה ביותר בכל מידה להשאר עם נקודת המבט של היום הראשון! למה? כי למרות שלקוחות יכולים לאהוב את העסק שלנו, ולהודות לנו- הם תמיד ירצו משהו טוב יותר והרצון שלכם לענות על הצרכים ולענג אותם יוביל אתכם להשקיע נכון. אף לקוח לא ביקש מאמזון ליצור את תוכנית הנאמנות שלה- Prime Membership Program, אבל עובדתית זה לחלוטין מה שהם רצו בפועל וזאת כמובן ניתן לראות על פי המספרים והדטה.

להשאר ביום הראשון, דורש מכם להיות יותר במוד של: אקספרימנטים, סבלנות, לקבל את העובדה שישנם תמיד כשלונות, לנטוע זרעים של העתיד, ובכל פעם שאתם רואים שהצלחתם לייצר את העונג ללקוח אתם צריכים להשקיע- כפול. אובבסיה של הלקוח ותרבות כזו מייצרת את התנאים שבהם כל אלו מתקיימים.

להתנגד לתהליכים “אנוסים”, Resist Proxies. ככל שחברה גדלה יותר היא הופכת באופן טבעי למורכבת, וישנה נטייה להתעסק לא מעט בסַמְכוּת ולמי שייכת ההחלטה והרבה פחות בעיקר. התכונה הזו מגיעה בהרבה מאוד צורות וגדלים, והיא מאוד מאוד מסוכנת ומאפיינת בעיקר את- Day 2. חשוב להבין שתהליכים טובים משרתים את החברה ויכולים לעזור לנו לפתח את העוצמות שלנו מול הצרכנים, אבל אם אנחנו לא נזהרים, התהליך עצמו יכול להפוך ולהיות לדבר בפני עצמו, ואז- אנחנו בסכנה.

זה יכול לקרות ממש בקלות לארגונים גדולים, התהליך הופך להיות לדבר אותו מנהלים בפני עצמו וזו התוצאה- בעצם כלום. אנו מפסיקים להסתכל על התוצאה ורק מוודאים שאנחנו הולכים בדרך של התהליך כמו שצריך. חשוב להבין, התהליך הוא לא דבר בפני עצמו, ותמיד שווה לשאול- האם אנחנו שולטים בתהליך או שאולי הוא שולט בנו ? חברות של- Day 2 הן חברות שהתהליך שולט בהן על פי ג’ף.

לאמץ בחום טרנדים חיצוניים, Embrace External Trends. העולם החיצוני יכול לדחוף את החברה שלכם ל-Day 2 אם לא נדע לאמץ במהירות טרנדים חיצוניים לחברה אשר מהווים אלמנטים עסקיים חזקים ומשמעותיים. אם נלחם בהם, אנחנו כפי הנראה נלחמים בעתיד- צריך לחשוב אחרת ולאמצם בכוח על מנת שתהיה לנו רוּחַ גַּבִּית מהמציאות.

לא כל כך קשה לעשות ספוטינג לטרנדים הגדולים, כל הזמן מדברים עליהם וכותבים עליהם בכל מקום- אבל לרוב הם יכולים להיות קשים מבחינה אסטרטגית עבור ארגונים גדולים, מה שגורם להם לאמץ אותם בצורה לא מספקת. אנחנו כולנו נמצאים כבר היום בעיצומו של טרנד גדול שקורה ממש עכשיו- והוא Machine Learning ו- Artificial Intelligence.

בחצי העשור האחרון מחשבים הפכו להיות לכאלו המסוגלים לבצע פעולות אוטומאטיות ופרוגרמטיות, והם מקבלים החלטות משמעותיות באמצעות אלגוריתמיקה. מחשוב מודרני מסוגל ללמוד ומאפשר לנו לקבל שירות של פעולות שונות ומשתנות באמצעות הכוח הזה.

חלק ממה שאמזון עושה עם בינה מלאכותית נמצא מעל השטח לאורך השנים, הרעיון של- Prime Air Delivery Drones ; היוזמה של-Amazon Go וכמובן גם אלקסה- אבל הרבה מאוד ממה שאמזון עושה בתחום הבינה המלאכותית ו-Machine Learning קורה בפועל מתחת לשטח. למידה חישובית- Machine learning מנהלת את האלגוריתמיקה של אמזון, את המוצרים, הביקורות וההמלצות כמו גם אינדוקס הפלטפורמה ועוד. אמזון יכולה באמצעות- Machine learning להוזיל עלויות של שירותי הענן שלה ולעזור לארגונים להיות נגישים ליכולות מבוססות- AI ובכך לקבל יתרונות גדולוים בשימוש בטכנולוגיה.

החלטות במהירות גבוהה, High-Velocity Decision Making. חברות של- Day 2 מקבלות החלטות ברמה גבוהה אבל הן עושות זאת בדרך כלל בצורה מאוד מאוד איטית. על מנת שארגונים יוכלו ליישם את האנרגיה ואת הדינמיקה של- Day 1 צריך לעבור למוד של עבודה מהירה והחלטות מאוד זריזות. מאוד קל עבור סטארטאפים לחשוב כך כי זה מתאים לתרבות ולסוג האתגרים של החברות הללו. על פי ג’ף המנהלים הבכירים באמזון צריכים להיות כאלו שמחליטים על דברים משמעותיים במהירות מאוד גבוהה, שכן זריזות ומהירות תגובה חשובה מאוד לעסק– והיא הופכת בפועל את כל הסביבה של העבודה להרבה יותר כייפית- וזה, חשוב לא פחות.

לא יודעים באמזון את כל התשובות, אבל ישנן כמה מחשבות אשר מתייחסות לשאלה- כיצד אפשר לעשות את הכל יותר נכון: 

דבר ראשון, אף פעם אל תשתמשו בשיטה של One Size Fits All- לכל ההחלטות וכל התהליכים.

דבר שני- רוב ההחלטות צריכות להלקח עם- 70 אחוז מהאינפורמציה, במידה ואתם מחפשים- 90 אחוז ויותר לבטח תעבדו לאט מדי.

דבר שלישי– גלו במהירות בעיות של אי-התאמות ותעשו להם אסקלציה במיידיות. לפעמים לצוותים ישנן גישות שונות ודרך אחרת לראות את הדברים, הם לא מיושרים- ולא משנה כמה דיונים וכמה ישיבות תהינה זה לא יעזור לגשר על הפערים, אם לא תפעלו מהר ותעשו אסקלציה תשארו במקום בו אתם נמצאים ללא פתרון.


הספר החדש שלי באוויר! הספר החדש שלי יצא לאור. חודשים של שינוי, לידה מחדש של המציאות…הסיפור המצרפי של החודשים בתוך הקורונה. השיעורים הגדולים והקטנים שלקחתי בדרך ועל רמת היכולת שלי להתמודד עם השינוי. יומן בן עשרות ימים מוגש לכם ללא מסכות – חשוף. כך נראה שינוי. למי שרוצה לרכוש רצ”ב לינק-Link.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.