Facebook Moves into Commerce & Services

fecom

פייסבוק עושה צעדים גדולים ומשמעותיים להכנס לגזרת האיקומרס והשירותים-  בפוסט הנוכחי חשוב לי לשטח את פרוטפוליו המהלכים אשר יסברו את האוזן וימקמו אתכם בציר של החדשנות מבית פייסבוק- גם לטובת הכרות עם היכולות החדשות שפייסבוק מנחילה אשר עשויות להפוך להיות מהותיות עבורכם לעסק, וגם ממקום של הבנת המסע החדשני של פייסבוק על מנת שתוכלו לאמץ את החשיבה והשיטה ולבנות בהשראתה תהליכים ומסעות משלכם.

החדשנות הראשונה מונחת על גבי פלטפורמת הMessenger של פייסבוק ולמעשה מאפשרת למשתמשים לנהל את התחבורה הציבורית שלהם דרך אפליקציית המסרים המידיים של החברה. Uber הינה החברה הראשונה להכנס לשירות התחבורה של פייסבוק, אבל עושה רושם שהרעיון הוא לחבר שירותים נוספים בהמשך הדרך כמו-Gett וLyft – ובכך להפוך את הכלי המסנג’רי של פייסבוק לפלטפורמה רחבה של שירותים בעולם התחבורתי.

האינטגרציה מהווה חלק מתוכנית של פייסבוק להפוך את הMessenger ליוטיליטי בו צרכנים משתמשים לפעולות שונות, וזאת על מנת שלא ישאר רק במגרש התקשורתי אלא יהפוך לכלי אמיתי איתו עושים פעולות שונות : מזמינים מוצרים, משלמים על דברים ומשתמשים בו להתארגנויות בעולם של תחבורה. האסטרטגיה הזו כבר היום קיימת במקומות אחרים בעולם ניתן לראות היטב את האימפלמנטציה לדברים הללו באפליקצית- WeChat בסין אשר כוללת המון פונקציות שהן מעבר לתקשורת בין אנשים.

פייסבוק גם רוצה לחבר את הMessenger לעולמות של איקומרס ולייצר בגזרה זו מומחיות וערך בשרשרת, Messenger הופכת להיות לשחקן משמעותי. מוקדם יותר השנה פייסבוק השיקה כלי תקשורתי חדש המאפשר למותגים מסחריים בעולם של איקומרס להיות בקשר עם לקוחות דרך אפליקציית הMessenger- השירות עונה לצורך אמיתי שכן דור הmillennials לא משתף פעולה עם כלי התקשורת המרכזי של עולם האיקומרס, האימייל ובאמצעות כלי תקשורת המחובר לסושייל ניתן ליצור אפקטיביות תקשורתית גבוהה וריספונסיביות לדורות המשתנים.

חשוב גם להיות מחוברים למספרים- לפייסבוק יש 700 מיליון משתמשים אקטיבים בMessenger זאת נכון לרבעון השלישי של 2015, מבחינתה להכנס בחריץ של השרשרת ככלי אנאייבלר לתקשורת ישירה בין מותגים מסחריים באיקומרס לבין צרכנים מהווה הזדמנות אדירה לעצב ולקנקרט את מיקומה בפלטפורמת האיקומרס, באמצעות החיבורית בין הסושייל ובין האיקומרס יתאפשרו דברים חדשים אשר למעשה מייצרים מודלים עסקיים חדשים עבור פייסבוק- מודלים המושתתים גם על דטה ועל היכולת של פייסבוק לנתח ולהבין התנהגויות של גולשים ועל בסיסם לייצר מוניטיזציה.

תוכלו לראות בתמונה הבאה דוגמא לרעיון של חיבוריות הMessenger של פייסבוק ככלי תקשורת בין אתרי איקומרס לצרכנים :facebook-messenger-business1-800

פייסבוק לא מגבילה את הרעיון של הMessenger ככלי שירות לקוחות לעולם האיקומרס בלבד– היא רוצה להפוך את המסנג’ר לכלי אפקטיבי וערוץ בידיים של המותגים אשר יאפשר להם לנהל את התקשורת השירותית מול לקוחותיהם במרחב הדיגיטלי. כרגע הפוקוס ממוקד בארגונים גדולים וכפי הנראה בהמשך פייסבוק תאפשר גם לעסקים קטנים להשתמש ביכולת ובכלי. הרעיון באינטגרציה של כלי כזה הוא- שבפועל בהמשך הוא יחליף את המייל ויאפשר לעסקים ליצור שירות מבוסס זמן אמת באינטגרציה לכל ההרגלים שלנו ברשת החברתית לרבות נוטיפיקישן.

Messenger for Business

מילת סיכום. השירותים הכוללים הללו שמים את פייסבוק במגרשי משחקים חדשים של איקומרס ושירותים- החזון הוא שה-Messenger יהפוך לאולר שוויצרי בו יש אפשרויות שונות כולל תשלומים מאדם לאדם, תחבורה וחיבוריות לעולם מגוון יותר של פעולות כפי שפרטתי בפוסט. עבור פייסבוק, לבנות אקו סיסטם של מובייל קומרס אומר מינוף הפוטנציאל העצום מהפלטפורמה וגזירת קופון חדשה של טרנזקציות מסוגים שונים אשר יעברו דרכה.

אין ספק שזו מפת דרכים מעניינת שצריכה לעניין אתכם גם מצד השימוש בכלים החדשים כצרכנים או כעסקים, וגם מהטעם שפייסבוק לוקחת משאבים קימים ומצריכה אותם לטובת עסקים חדשים. חשוב ללמוד מחברות כמו פייסבוק כיצד בונים מודלים עסקיים מעניינים, כיצד הופכים משאב קיים למשהו רחב יותר ומותחים את הגבולות הלכה למעשה.

צירפתי סרטון המדגים את החדשנות של פייסבוק בגזרת התחברוה– ממליצה לכם בחום לקחת גם ממנו השראה.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.