Future of work | Insights from Davos

הפורום הכלכלי העולמי הינו מקור מידע, השראה ותובנות מדהים. אני ממליצה לכולכם לעקוב אחר הדברים שמתפרסמים בפלטפורמה, כמו גם בכל שנה לצפות בכנס הכלכלי העולמי בדאבוס שמייצג את סוג הדברים אשר ישנו וישפיעו על- העתיד, וכפועל יוצא על ההווה. הפעם, אני רוצה להתעכב בתחזיות שבאות מדאבוס בכל הקשור לעתיד העבודה, ללא ספק תחום שקריטי עבור כולנו להבין וללמוד (תרתי משמע). מנהיגים שונים שהתארחו בכנס האחרון, נתנו את דעתם לגבי הנושא- וברשומה זו אבזיק עבורכם את הדברים החשובים :

It’s smart to hire people smarter than youהנשיא והבעלים של קבוצת עליבאבא Jack Ma- מדבר על כך שבשביל שנוכל להיות מוכנים לעתיד, צריך לדאוג לגייס אנשים שהם יותר חכמים מאיתנו- למעשה, בכל נקודה בזמן בהיסטוריה התפיסה הזו הייתה נכונה (בעיני), אבל אין ספק שבעידן המשתנה במהירות כשכולנו צריכים להתמודד עם אתגרים טרנספורמטיבים, קריטי שנחזיק שדרה חזקה של אנשים טובים. הוא אומר שכשהוא מגייס אנשים, ג׳ק שם את הדגש על גיוס של טאלנטים שהם חכמים ממנו- אלו אנשים שיוכלו בעוד כמה שנים להיות בפועל הבוס שלו, וחשוב שאלו יהיו אנשים שיודעים להיות חיובים- ולא נמאס להם כשהם רואים את האתגרים קדימה.

האנשים הטובים ביותר הם האנשים החיובים, שלא מתלוננים כל הזמן (ותאמינו לי שאני יודעת על מה הוא מדבר, אנשים שמתלוננים כל הזמן פשוט הורסים להם ולסביבה ולא מאפשרים בשום אופן התקדמות, בטח ובטח לא גורמים לכך שתהיה טרנספורמציה). ג’ק מא טוען שהוא שרד את תרבות התאגיד במשך 20 שנים, בגלל שהיה מורה בעבר. האמירה שלו- שאתה רוצה תמיד שהסטודנט שלך יהיה טוב ממך, שהוא יהיה מוביל ומנהיג ולא אסיר של הדעות שלך- לכן, החוק מספר אחד הוא- לעזור לאנשים להיות טובים ממך ! help people to be better than you are.

New collar workers are the future המנכ”לית הגלובאלית של יבמ אמרה כי נושא הרובוטיקה והאוטומציה ממשיך להוות איום על מקומות העבודה, ויוצר פער בהבנה מה צריכים לעשות אנשים- מול מה צריך להיות תפקידה של המכונה. היא טוענת שכשמסתכלים על משבר היכולות בעולם העבודה, היא מאמינה ש-100 אחוז מהעבודות כפי שהן מוגדרות כיום תוגדרנה מחדש. אבל, וזה אבל חשוב- היא מאמינה שזהו משבר שניתן לעבור אותו באם מתכוננים אליו נכון. ג’יני חושבת שצריך לבנות מודל חדש של צווארון לבן מודל שנשען הרבה מאוד על יכולת למידה. היא קוראת להם : עובדי הצווארון החדש. זה אומר שצריך להשקיע ביכולות ולבנות כמו גם לפתח בזמן אמת את הסקילס הנדרשים. זה גם אומר שצריך להפרד מהמודל המסורתי של לימודים שלוקחים כארבע שנים על מנת לקבל תואר.

כחברה, קריטי לדעת לבנות ולפתח יכולת ושרירים של למידה “בכאן ובעכשיו”- זאת מתוך הבנה שהצרכים כל הזמן משתנים. 

עוד נקודה חשובה מובאת מטעם אחד הפאונדרים של לינקדאין, שמדבר על כך שגיוון (נשים) אל תפקידים שהם טכנולוגים, וגם תפקידים טכנים יאפשר למכונות ללמוד בצורה יותר אפקטיבית.  Allen Blue שהוא סגן נשיא של המוצר בלינקדאין, אומר שבינה מלאכותית ומאשין לרנינג מונעים הרבה פעמים מהדרך שבה הטכנולוגיה נבנת בפועל, כשמסתכלים על עולם הסלולר, הבנקאות או כל מיני מוצרים אחרים ופעולות- חשוב מאוד להבין מי מדמיין אותם בפועל. חשוב מאוד ככל שהעולם הזה מתפתח להסתכל מי הם האנשים שבונים ומעצבים את הטכנולוגיה ולוודא שהיא נבנת בצורה הנכונה, זה משליך גם על עולם האלגוריתמיקה שחייב להיות מעוצב ומתוכנן בצורה כזו שאין בו בייאסט, אין בו הטיות שמשרתות קבוצות מסוימות באוכלוסיה על חשבון אחרות.

טכנולוגיה יכולה לשמש כתשתית שעוזרת לגמישות, לפלקסביליות במקום העבודה- היא עוזרת לאנשים ללמוד און ליין, מבוסס וידיאו- ולא להיות כפוף ללמידה בזמן אמת בשעות שיכולות להוות בעיה עבור אוכלוסיות שלמות. ישנן גם הרבה טכנולוגיות שיכולות לעשות איזון בחיים של האנשים בכל הקשור בעבודה מרחוק- ובכך מאפשרות לקבוצות גיוון רבות שלא היתה להן נגישות בעבר לתפקידים מסויימים להתקבל אליהם בפועל.

שרת העבודה של צרפת, Muriel Pénicaud, דיברה על תוכנית שהיא מפעילה שמגדירה מחדש יכולות של אנשים- re-skilling programme, היא מאפשרת לעובדים לקבל 500 יורו בשנה על מנת שיגדירו בעצמם איזה תחומים הם רוצים ללמוד- הנחת היסוד שלה היא שצריך לעשות להכשרות דווקא לאנשים צעירים וגם לכאלה שאין להם עבודה כרגע. היא טוענת שכיום יותר קל לקבל גישה להשקעות, והרבה יותר קשה לקבל גישה ליכולות- ולכן צריך להיות פרואקטיבים לגבי השבחת היכולות של האנשים. הרבה מהאזרחים חושבים שהם נפגעי הגלובאליזציה והטכנולוגיה, ואם לא נותנים להם להרגיש שהם נוהגים ברכב שמשנה את החיים שלהם- הם חשופים כל הזמן לסיכונים.

היא טוענת שאנשים חיביים להיות “הנהגים” של החיים שלהם עצמם ולהגדיר מה הוא העתיד שלהם, ולא לתת לו פשוט לקרות- You need to be in the driving seat, you need to be able to choose your future…

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.